Atcelts valsts atbalsts četrām 'Golden Eagle' OIK elektrostacijām
Foto: PantherMedia/Scanpix

Kopš šā gada sākuma Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) atcēlis valsts atbalstu četrām SIA "Golden Eagle" piederošām elektrostacijām, kas saņēma atbalstu obligātā iepirkuma ietvaros, informēja BVKB pārstāve Elīna Balgalve.

BVKB ir veicis 12 pārbaudes elektrostacijās, kuru saražotā elektroenerģija tiek iepirkta obligātā iepirkuma ietvaros.Tāpat apkopoti komersantu iesniegtie ikgadējie pārskati par ieviestajiem energoefektivitātes uzlabošanas pasākumiem un to rezultātā sasniegtajiem enerģijas ietaupījumiem, kas par 2018. gadu tiek lēsti 518 gigavatstundu (GWh) apjomā. BVKB izvērtējis arī 112 lielo elektroenerģijas patērētāju bilances.

Veicot pārbaudes elektrostacijās, kuru saražotā elektroenerģija tiek iepirkta obligātā iepirkuma ietvaros, BVKB pārbaudīja deviņas biogāzes, divas dabasgāzes un vienu biomasas koģenerācijas elektrostaciju. Papildus tika aktualizēta arī no Ekonomikas ministrijas saņemtā informācija par izdotajām atļaujām elektroenerģijas obligātā iepirkuma un maksājumam par uzstādīto jaudu.

BVKB sagatavoja sarakstu, kurā iekļauta informācija par spēkā esošajiem un atceltajiem lēmumiem, kā arī par elektrostacijām, kurām atbalsta termiņš ir beidzies. Saraksts publicēts BVKB tīmekļa vietnē, un turpmāk tas tiks atjaunots vismaz reizi ceturksnī.

Birojs ir pieņēmis pirmos lēmumus par tiesību atcelšanu koģenerācijā saražotās elektroenerģijas pārdošanai obligātā iepirkuma ietvaros. Tiesības atceltas četrām "Golden Eagle" piederošajām elektrostacijām – "Katlu māja" Degoles pagastā, "Centra katlu māja" Tumes pagastā, "Skaidas" Slampes pagastā un "Džūkstes katlu māja" Džūkstes pagastā.

Balgalve norādīja, ka tiesības atceltas, jo elektrostacijas nav aprīkotas ar mēraparātiem vai mērlīdzekļu sistēmu, kas nodrošina koģenerācijas iekārtā un citās siltumenerģijas ražošanas iekārtās katra patērētā kurināmā atsevišķu uzskaiti. Kurināmā izlietojums elektrostacijā ir nozīmīgs rādītājs primāro energoresursu ietaupījuma aprēķināšanai, savukārt primāro energoresursu ietaupījums ir viens no pamatnosacījumiem, lai koģenerācijas elektrostacijas būtu tiesīgas pārdot saražoto elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros. Attiecībā uz minētā komersanta darbību un norādītajām neatbilstībām secināts, ka jau pagājušajā gadā komersants bija saņēmis Ekonomikas ministrijas (EM) brīdinājumu.

Papildus tam BVKB pieņēmis vienu lēmumu par tiesību atcelšanu pārdot koģenerācijā saražoto elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros – lēmums pieņemts pēc komersanta iesnieguma saņemšanas. Vēl trim elektrostacijām 2020. gada janvārī beidzās valsts atbalsta periods.

Balgalve norādīja, ka pārraudzīta tiek arī naftas produktu joma – nodrošināts, ka valsts nodeva par naftas produktu drošības rezervju uzglabāšanu tiek administrēta atbilstoši normatīvo aktu prasībām. Ir sagatavotas atskaites par naftas produktu apriti un ražošanu, naftas produktu patēriņu un naftas produktu drošības rezervju uzglabāšanas pakalpojumu Centrālai statistikas pārvaldei (CSP), kā arī tiek gatavoti aprēķini un nolikums naftas produktu drošības rezervju iepirkumam 2021.-2023. gadam. Tāpat norit darbs pie tehniskās specifikācijas sagatavošanas degvielas kvalitātes pārbaudei mazumtirdzniecībā. Ik nedēļu Eiropas Komisijai (EK) tiek gatavota un sūtīta informācija par degvielas cenām mazumtirdzniecībā.

Ēku energoefektivitātes jomā BVKB ir pārņēmis valsts ēku saraksta sastādīšanu, lai katru gadu tiktu renovēti 3% no centrālās valdības īpašumā esošo un izmantojamo ēku kopējās platības. Šādu prasību paredz Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva par energoefektivitāti. Pērn decembrī BVKB izveidoja valsts ēku sarakstu par 2018. gadu un publicēja to gan savā tīmekļa vietnē, gan sniedza informāciju publicēšanai EM mājaslapā. Šogad janvārī valsts iestādēm tika nosūtīts jauns datu pieprasījums par 2019. gadu.

"Golden Eagle" reģistrēta 2011. gadā un tās pamatkapitāls ir 1,487 miljoni eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmuma apgrozījums 2018.gadā bija 1,954 miljoni eiro, bet peļņa - 152 717 eiro. "Golden Eagle" 32,37% daļu pieder Raivim Elksnītim, 32,34% daļu – Jurim Holstam, 19,1% daļu –SIA "Nodus", bet 16,19% – Armandam Zemītim.

Jau ziņots, ka BVKB kopš 1. janvāra veic enerģētikas politikas administrēšanas funkcijas. Pirms tam šīs funkcijas īstenoja EM.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form