Būtiski vienkāršo ķīmijterapijas zāļu saņemšanu pacientiem
Foto: PantherMedia/Scanpix

Otrdien, 19.decembrī, valdība atbalstīja Veselības ministrijas (VM) izstrādātos grozījumus Ministru kabineta noteikumos, lai būtiski vienkāršotu ķīmijterapijas zāļu saņemšanu pacientiem, portālu "Delfi" informēja VM Komunikācijas nodaļā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Valdība atbalstīja grozījumus Ministru kabineta 2013. gada 17. decembra noteikumos „Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība" un Ministru kabineta 2006.gada 31.oktobra noteikumos „Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība".

Šobrīd ķīmijterapijas medikamentu sagādē darbojas divas kārtības – viena paredz, ka slimnīcas stacionāra pacientiem ķīmijterapijas zāles iepērk centralizēti, veicot centralizēto iepirkumu katrā slimnīca atsevišķi, bet otra, ka dienas stacionāra pacienti Kompensējamo zāļu sarakstā iekļautās ķīmijterapijas zāles izņem aptiekā pret recepti un tad dodas uz dienas stacionāru to ievadīšanai.

Izvērtējot esošo sistēmu, secināts, ka no pacientu drošības viedokļa, ekonomiskā un procesa efektivitātes viedokļa to ir nepieciešams pārskatīt. Jaunā sistēma apvienos divas iepriekšējās sistēmas – Nacionālais veselības dienests (NVD) veiks vienotu zāļu iepirkumu, un visiem ķīmijterapijas pacientiem tiks nodrošināts vienots ķīmijterapijas zāļu saņemšanas veids, līdz ar to atrai slimnīcai atsevišķi nebūs jāveic ķīmijterapijas zāļu iepirkšana – to veiks NVD.

Jaunā kārtība paredzēs, ka no 2019.gada 1.janvāra parenterāli ievadāmo ķīmijterapijas zāļu iegāde notiks konkursa atlases kārtībā.

Paredzēts, ka NVD jau nākamajā gadā organizēs speciālu iepirkumu konkursu, kura rezultātā ar īpaši elastīgiem nosacījumiem tiks nodrošinātas ķīmijterapijas preparātu piegādes slimnīcām.

Līdz ar jauno kārtību zāļu saņemšana pacientam kļūs vienkāršāka – līdzīgi kā tas ir citās Eiropas valstīs pacientam vairs nebūs jārūpējas par zāļu iegādi pirms procedūras veikšanas, bet noteiktajā laikā pacients ieradīsies ārstniecības iestādē, kur viņam nepieciešamās zāles tiks ievadītas.

Pie jaunās kārtības galvenajiem ieguvumiem Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācija minējusi pacientu drošību. Ķīmijterapijas pacientiem vairs nebūs ar ārsta izrakstīto kompensējamo medikamentu recepti jādodas uz aptieku un zāles jāizņem, kā arī jārūpējas par to pareizu uzglabāšanu. Zāļu uzglabāšanas noteikumu neievērošana var nopietni ietekmēt terapijas efektivitāti.

No ārstniecības procesa uzlabošanas viedokļa ķīmijterapijas māsas varēs savlaicīgi sagatavot ķīmijterapijas maisījumu atbilstoši ārsta nozīmējumam, negaidot pacienta ierašanos ārstniecības iestādē ar līdzi paņemto medikamentu. Tādējādi būtu iespējams samazināt laiku, kas pacientam jāpavada ārstniecības iestādē, vienlaikus mazinot arī gaidīšanas rindu citiem onkoloģiskajiem pacientiem uz šo procedūru, norāda VM.

Papildus ieguvums veidosies arī ekonomiskā ziņā. Aptieka parenterāli ievadāmās ķīmijterapijas zāles var izsniegt tikai tādā daudzumā un apjomā, kāds ir zāļu primārais iepakojums (piemēram, ampula), savukārt devas katram pacientam tiek aprēķinātas individuāli.

Receptēs ārsts izraksta nepieciešamajai devai pietuvināto atbilstošu ampulu skaitu, kas gadījumos, kad pacientam nav nepieciešams viss iegādātais zāļu daudzums, nevar vairs tikt izmantots citam pacientam un ir utilizējams.

Jaunā kārtība novērstu šādus nepamatotus medikamenta zudumus, rodot ietaupījumu. Tāpat, izslēdzot objektīvi lieku posmu – aptieku, paredzams arī efektīvāks veselības nozares budžeta izlietojums, ļaujot nodrošināt nepieciešamo ārstēšanu lielākam pacientu skaitam.


VM lēš, ka parenterāli ievadāmo ķīmijterapijas zāļu iegādes formas maiņa, mazinot apgrūtinājumus pacientiem un optimizējot procesus, ir viens no Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plāna 2017.–2020. gadam noteiktajiem pasākumiem, kuru mērķis ir nodrošināt pieejamāku un efektīvāku ārstēšanas pieejamību onkoloģijas pacientiem.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

NVD Veselības aprūpe Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form