EPA-AFI

Izglītības reforma Latvijā ir atbalstāma, otrdien, tiekoties ar Saeimas Izglītības, zinātnes un kultūras komisijas deputātiem, atzina Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) augstais komisārs minoritāšu jautājumos Rolfs Ekeuss.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Tomēr viņš aicināja izglītības reformu īstenot pakāpeniski un elastīgi, kā arī šo jautājumu skatīt sabiedrības integrācijas kontekstā un veidot labas attiecības ar Krieviju.

"Tas ir Latvijas valsts pienākums un uzdevums nodrošināt, lai visi Latvijas iedzīvotāji varētu iegūt izglītību valsts valodā," Saeimas deputātiem sacīja Ekeuss.

Tomēr viņš aicināja, īstenojot reformu, ņemt vērā vairākas rekomendācijas. Latvijai atbilstoši Hāgas konvencijai ir jānodrošina mazākumtautībām iespējas iegūt izglītību arī dzimtajā valodā, uzsvēra EDSO komisārs. Tāpēc, pēc viņa domām, nevajadzētu palielināt valsts valodas īpatsvaru mazākumtautību pamatskolās.

Ir jābūt arī pārliecībai, ka necietīs izglītības kvalitāte. "Nav pieļaujams, ka, krievvalodīgo skolās īstenojot reformu, ciestu izglītības kvalitāte," sacīja Ekeuss.

"Reformas ieviešanā ir jāievēro pakāpeniskuma un elastīguma principi," piebilda augstais komisārs. Pēc viņa domām, katrai skolai būtu jāpiemēro individuāla pieeja.

Ekeuss vēlas veicināt dialogu Latvijas sabiedrībā par šo jautājumu, un viens no viņa vizītes mērķiem esot pārliecināties, vai dialogs mūsu valstī notiek.

Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Dzintars Ābiķis (TP) norādīja, ka Latvijai ir viegli veicināt šo dialogu, jo valstī ir tikai 106 mazākumtautību skolas. Līdz ar to pat ministriem ir iespējams tikties ar šo skolu direktoriem.

Savukārt komisijas deputāts Jakovs Pliners (PCTVL) pauda viedokli, ka Latvijā neieklausās EDSO rekomendācijās. Reforma nes Latvijai tikai ļaunumu un izglītības likums nav demokrātisks, sacīja Pliners.

Viņš arī atgādināja par demonstrācijām, kas Latvijā notika saistībā ar izglītības reformu.

"Šobrīd neviens skolēns vai vecāks nav ielās, jo viņi redz, ka kopš 1.septembra jaunas problēmas nav radušās," komisijas sēdē sacīja bijušais izglītības un zinātnes ministrs, Saeimas deputāts Kārlis Šadurskis (JL).

Savukārt deputāts Pēteris Tabūns (TB/LNNK) norādīja, ka latvieši ir ārkārtīgi toleranti pret cilvēkiem, kas šeit ieradās 50 okupācijas gados.

Ekeuss akcentēja, ka ir ļoti labi informēts par problēmām, kas saistītas ar izglītības reformas ieviešanu Latvijā. Viņš uzsvēra, ka šīs problēmas nevar attiecināt tikai uz Latviju, bet tās ir jāskata daudz plašākā sabiedrības integrācijas kontekstā.

Tāpēc ir ļoti svarīgas labas attiecības ar kaimiņiem, tai skaitā ar Krieviju, norādīja Ekeuss.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form