Elksniņš pirmajā darba dienā mēra amatā aptur atkritumu dedzinātavas projektu pilsētā
Foto: LETA

Atkārtoti Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētāja amatā nokļuvušais Andrejs Elksniņš (S) pirmajā darba dienā apturējis atkritumu dedzinātavas rūpnīcas projektu Ķīmiķu mikrorajonā, informēja pašvaldībā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Elksniņš piektdien sasauca domes ārkārtas sēdi, lai lemtu par projekta apturēšanu, to pamatojot ar iedzīvotāju viedokli un finansējuma neesamību. Tāpat viņš ar abiem vietniekiem apmeklējis vietu, kur bija paredzēta katlu mājas būvniecība.

Rūpnīcu bija paredzēts būvēt Mendeļejeva ielā 13a. Konkrētā vieta esot izvēlēta 2017. gada pavasarī.

Pēc pašvaldības pārstāvju paustā, vizītes laikā projekta realizētājas, SIA "Atkritumu apsaimniekošanas Dienvidlatgales starppašvaldību organizācija" (AADSO) vadītājs Aivars Pudāns rūpnīcas izvietojuma vietas izvēli pamatojis ar to, ka TEC-3 teritorijā ir pieejamas visas iekārtu darbībai nepieciešamās komunikācijas.

"Ķīmiķu mikrorajona iedzīvotāju bažām vairs nebūs pamata, jo atkritumu dedzināšanas rūpnīcas projekts TEC-3 teritorijā tiek apturēts," norādījis Elksniņš.

Pašvaldībā norāda, ka saistībā ar projektu nepietiekami profesionāli ir darbojusies Pilsētas saimniecības komitejas vadība, kā arī esot acīmredzama komunikācijas izgāšanās projekta realizācijas gaitā.

Jau ziņots, ka AADSO Daugavpilī bija paredzējusi izbūvēt katlu māju siltuma ražošanai no atkritumiem. Uzņēmums pieder deviņām Latgales pašvaldībām, bet lielākais akcionārs ir Daugavpils pašvaldība.

Sabiedriskās apspriešanas laikā iedzīvotāji pauda satraukumu par dzīvojamās zonas tuvums plānotajam objektam, turklāt blakus ir rekreācijas zona. Vietējie arī uzskata, ka projektu grib realizēt pret cilvēku gribu. Iedzīvotājiem gan tika solīts, ka katlu mājas izbūve Daugavpils apkārtnē gaisa kvalitāti nepasliktinās.

Pagājušajā nedēļā, kad Daugavpils dome vēl strādāja bez mēra, bet šī amata pienākumu izpildītājs bija Igors Prelatovs ("Mūsu partija"), pašvaldības domes ārkārtas sēdē pēc "Saskaņas" deputātu iniciatīvas tika izveidota izmeklēšanas komisija, kas izvērtēs 90 000 eiro zaudējumu nodarīšanu AADSO saistībā ar atkritumu dedzinātavas projekta virzību.

Argumentējot komisijas nepieciešamību, Elksniņš skaidroja, ka 2014.gadā pilsētas ilgtspējīgās attīstības stratēģijā noteikts, ka pilsētā liela apjoma sadzīves atkritumu sadedzināšana nav pieļaujama. Taču, pretēji dokumentā noteiktajam, 2017. gadā AADSO akcionāru sapulcē nolemts virzīt uzņēmuma projektu par atkritumu reģenerācijas iekārtas uzstādīšanu pilsētā Kohēzijas fonda finansējuma saņemšanai. Abus dokumentus parakstījis toreizējais domes priekšsēdētājs Jānis Lāčplēsis (Latgales partija).

Vienlaikus Latgales partija aizvadītajā nedēļā rīkoja protesta akciju pret projektu, kā arī tās iniciētā parakstu vākšanā pret projektu savākti apmēram 2000 iedzīvotāju paraksti.

Reaģējot uz izmeklēšanas komisijas izveidi, Lāčplēsis atzina, ka 2017.gadā kā AADSO kapitāldaļu turētāja pārstāvis parakstījis akcionāru lēmumu par struktūrfondu līdzekļu piesaisti atkritumu pārstrādei, atļauju izmantot iespēju iegadāties nepieciešamās tehnoloģiskās iekārtas. Viņš arī paziņoja, ka ir gatavs nolikt mandātu, ja viņa lēmums bijis pretlikumīgs.

Šogad bija paredzēts sākt dedzinātavas būvprojekta izstrādi un iekārtu piegādi, kā arī būvdarbus. Savukārt katlu mājas nodošana ekspluatācijā bija paredzēta 2020.gada otrajā pusē.

Reģenerācijas iekārtas būvniecība bija paredzēta Daugavpils ziemeļu, ziemeļaustrumu daļā, rūpniecības apbūves zonā, pašvaldības AS "Daugavpils siltumtīkli" apsaimniekotās katlu mājas pieguļošajā teritorijā Mendeļejeva ielā 13a, liecina ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojums. Līdz pilsētas centram no iecerētās katlumājas ir apmēram trīsarpus kilometru attālums.

Saražoto siltumenerģiju bija plānots pārdot siltumapgādes sistēmas operatoram Daugavpilī - "Daugavpils siltumtīkliem".

No atkritumiem iegūto kurināmo jau sagatavotā veidā bija paredzēts piegādāt no sadzīves atkritumu poligona "Cinīši", Daugavpils novada Demenes pagastā un poligona "Križevņiki" Rēzeknes novada Ozolaines pagastā. Kopējais plānotais kurināmā apjoms - līdz 20 000 tonnu gadā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Andrejs Elksniņš Daugavpils Jānis Lāčplēsis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form