Foto: Irbenē sācies darbs pie 96 LOFAR antenu uzstādīšanas
Foto: Publicitātes attēli

Šajā nedēļā Ventspils Starptautiskajā radioastronomijas centrā (VSRC) Irbenē uzsākts darbs pie pirmo no 96 LOFAR antenu uzstādīšanas, portālu "Delfi" informēja Ventspils Augstskolas pārstāve Inta Ozola.

Uzstādītas pirmās no 96 augstfrekvenču antenām. Antenu montāžu veic Nīderlandes uzņēmums "Astron" un Ventspils uzņēmums "Akro", darbos iesaistot arī Ventspils Augstskolas studentus, pasniedzējus un administrācijas darbiniekus, norādīja Ozola.

Lai nosegtu LOFAR lietoto frekvenču diapazonu, stacijā Irbenē tiks izmantoti divu veidu uztvērēji un antenas – zemfrekvenču un augstfrekvenču. Montāžas darbi notiek uzņēmuma "Astron" pārstāvja Marhela Gerbera vadībā, darbus veicot VSRC Elektronikas nodaļas darbiniekiem – nodaļas vadītājam Romasam Paulikam un elektronikas inženieriem – Klāvam Kalnejam, Kristeram Dēnavam, Kārlim Luksim.

LOFAR ir lielākais radioastronomijas zemo frekvenču radioteleskops, ko veido vairākās valstīs izvietoti, savstarpēji saistīti LOFAR antenu lauki, kuri strādā zemo frekvenču diapazonā no 10 līdz 240 MHz un izceļas ar savu revolucionāro dizainu.

LOFAR–Latvia būs būtisks papildinājums lielākajam radioteleskopu tīklam pasaulē, kas savienots ar centrālo staciju Nīderlandes ziemeļos, tā veidojot vairāk nekā divu tūkstošu kilometru garu tīklu. Ar šo unikālo instrumentu astronomi varēs izpētīt un ielūkoties vēl tālāk Visumā, atklāja augstskolā.

Starptautiskais LOFAR teleskopu tīkls ir Eiropas zemas frekvences radioteleskopu tīkls, kas savstarpēji savienots ar ātrgaitas optisko tīklu, kur tūkstošiem antenu ar jaudīgiem datoriem rada milzu virtuālu antenu ar diametru vairāk nekā divi tūkstoši kilometru. Tādējādi šādam teleskopam ir vēl asāka un jutīgāka uztveršana.

LOFAR stacijas izveide gan VSRC, gan Latvijai sniegs jaunas zinātniskas iespējas ne tikai radioastronomijas sfērā, bet arī informācijas un komunikācijas tehnoloģijās, ģeofizikā, ģeodēzijā, vides inženierijā un bioekonomikā, skaidroja Ozola.

Source

www.DELFI.lv

Tags

Ventspils Ventspils Augstskola
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form