Fotoreportāža: ugunsdzēsēji māca droši lietot pirotehniku
Foto: DELFI

Jaunā gada sagaidīšanu cilvēki vēlas padarīt krāšņāku, rīkojot salūtu, tomēr pirotehnikas lietošanas noteikumu pārkāpšana un bīstamības faktoru neievērošana svētku sagaidīšanu var pārvērst traģēdijā, brīdina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lai svētki nebeigtos ar gūtajiem apdegumiem un ugunsnelaimi mājoklī, VUGD un Valsts policija (VP) aicina cilvēkus ievērot drošības noteikumus, rīkojot svētku salūtu.


Dienesti atgādina, ka pirotehniskie izstrādājumi ir jāiegādājas tikai uzņēmumos, kam ir izsniegta atbilstoša licence un nekādā gadījumā neiegādāties tos no privātpersonām, kas tirgo nezināmas izcelsmes nesertificētus izstrādājumus. "No rokas" vai nelegālajās tirdzniecības vietās iegādātā pirotehnika var būt nekvalitatīva un izraisīt nelaimi. Turklāt labā pirotehnikas veikalā pārdevēja spēs pastāstīt par konkrēto izstrādājumu un tā drošu lietošanu vairāk par to, kas rakstīts lietošanas pamācībā.

Pirotehnikas izstrādājumi ir jālieto atbilstoši to ražotāju noteiktajam mērķim un lietošanas vietai. Pirms sākt pirotehnikas lietošanu, rūpīgi jāizlasa pirotehnikas lietošanas pamācība, vēlams - vēl dienas gaismā, un jāievēro tā. Turklāt salūta rīkotājs jāizvēlas jau iepriekš, nevis svētku laikā jāsameklē kāds brīvprātīgais, kurš nebūs iepazinies ar pirotehnikas lietošanas instrukciju. Salūta rīkotājs nedrīkst būt alkohola, narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē.

Vēl pirms svētkiem iedzīvotājiem ir jāiztīra savu māju balkonus no viegli degošām lietām, jo kaimiņu šautā raķete var nokrist uz balkona un izraisīt ugunsgrēku.

Jau iepriekš ir jāizvēlas piemērota vieta pirotehnikas palaišanai. Vēstures pieminekļu, slimnīcu, baznīcu, mācību iestāžu un degvielas uzpildes staciju tuvumā un zem elektrolīnijām pirotehniku lietot nedrīkst. Jāievēro lietošanas instrukcijā noteiktais attālums no ēkām pirotehnikas palaišanai. Nonākot degošam pirotehnikas izstrādājumam vai tā karstajām daļām uz mājokļa jumta, var aizdegties jumta segums un jumta konstrukcijas. Jāuzmanās arī no kokiem, jo stiprais vējš var mainīt pirotehnikas lidojuma virzienu, un tas var kļūt neprognozējams.

Iekārtojot uguņošanas vietu un uzstādot pirotehnikas izstrādājumus, jāņem vērā vēja stiprums un virziens. Skatītājiem jājūt vējš no mugurpuses. Uguņošanas lietas nedrīkst atstāt bez uzraudzības pat labi zināmās vietās. Tās var atrast bērni vai pusaudži, kas vēlēsies ar tām spēlēties.

Skatītājiem (galvenokārt bērniem) ieteicams atrasties drošā attālumā no pirotehnikas izstrādājuma palaišanas vietas, lai izsargātos no smagām apdeguma traumām iedarbināšanas procesā radušās kļūmes dēļ.

Pirotehniskos izstrādājumus drīkst izņemt no iepakojuma un attīrīt degauklas tikai īsi pirms lietošanas. Gatavos pirotehnikas izstrādājumus nedrīkst izjaukt. Pirms palaišanas izstrādājumu jānovieto uz stabilas virsmas, tā, lai tas palaišanas brīdī vai darbības laikā nevarētu apgāzties un tādejādi, negaidot, mainīt trajektoriju. Raķetes var ievietot stabili, vertikāli nostiprinātā (piemēram, zemē ieraktā) pudelē vai caurulē. Nepieciešamas sagādāt tieši tikpat daudz pudeles vai caurules, cik raķetes plānots izšaut.

Ja paredzēta lielāka uguņošana, laikus jāsagatavo un tuvumā jānovieto ugunsdzēšamais aparāts vai spainis ar ūdeni. Ātra uguns nodzēšana var izglābt dzīvību un pasargāt materiālās vērtības. Arī pirmās palīdzības aptieciņai jābūt tuvumā.

Pirms svētku uguņošanas jāparūpējas par saviem mājdzīvniekiem. Salūta radītais troksnis biedē mājdzīvniekus un, ja tie neatrodas telpās, var aizbēgt tālu no dzīvesvietas. Mājdzīvniekus labāk salūta laikā turēt mājās vai kādā slēgtā vietā.

Lai nodrošinātu pirotehnisko izstrādājumu tirdzniecību atbilstoši normatīvo aktu prasībām un novērstu nelikumīgu šo izstrādājumu tirdzniecību, VP šonedēļ pastiprināti kontrolē pirotehnisko izstrādājumu tirdzniecības vietas. Īpaša uzmanība tiek pievērsta arī Pirotehnisko izstrādājumu aprites likumā noteiktajiem vecuma ierobežojumiem pirotehnikas iegādei un izmantošanai - 1.klases pirotehniskos izstrādājumus aizliegts iegādāties un izmantot bērniem, kas nav sasnieguši 14 gadu vecumu, bet 2. un 3.klases uguņošanas ierīces un T1 klases skatuves pirotehniskos izstrādājumus – personām, kas nav sasniegušas 18 gadu vecumu (izstrādājuma klase norādīta uz katra izstrādājuma).

Arī VUGD pārstāvji apmeklē pirotehnisko izstrādājumu sezonas tirdzniecības vietas, ar nolūku pārliecināties, vai šajās vietās netiek pārkāptas ugunsdrošības prasības.

2010.gada nogalē VP par pirotehnisko izstrādājumu izmantošanas kārtības un izmantošanas ierobežojumu pārkāpšanu pie administratīvās atbildības saukusi trīs personas, konstatēti trīs nelaimes gadījumi. Savukārt, 2009.gada nogalē par pirotehnisko izstrādājumu izmantošanas kārtības un izmantošanas ierobežojumu pārkāpšanu pie administratīvās atbildības sauktas 7 personas, konstatēti 8 nelaimes gadījumi.

VUGD apkopotā statistika liecina, ka pagājušajā gadu mijā reģistrēti četri ugunsgrēki, kuru iemesls bija neuzmanīga pirotehnikas lietošana.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Pirotehnika
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form