Ģenerālprokurors atstāj spēkā pielaides liegumu Urbanovičam
Foto: AFI

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers atstājis spēkā Satversmes aizsardzības biroja (SAB) lēmumu, ar kuru apvienības "Saskaņas centrs" Saeimas frakcijas vadītājam Jānim Urbanovičam liegta pielaide valsts noslēpumam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šis lēmums ir galīgs un vairs nav pārsūdzams.

Kalnmeiers trešdien žurnālistiem pastāstīja, ka par savu lēmumu jau pagājušajā piektdienā rakstiski informējis Urbanoviču. Plašākus komentārus par sava lēmuma motīviem ģenerālprokurors sniegt atteicās, bilstot, ka ar šādu jautājumu būtu jāvēršas pie SAB.

Urbanovičs portālam "Delfi" atzina, ka ir saņēmis Kalnmeiera atbildi, tomēr "kārtējo reizi vispirms es par to uzzināju no medijiem". Viņš atteicās atklāt, kā pamatots atteikums izsniegt viņam pielaidi valsts noslēpumam, norādot: "Es atšķirībā no Kalnmeiera un [Satversmes aizsardzības biroja direktora Jāņa] Kažociņa arī bez pielaides valsts noslēpumus neizpaužu."

Urbanovičs vēl neatbildēja, vai mēģinās Kalnmeiera lēmumu pārsūdzēt Eiropas līmenī, norādot, ka vispirms konsultēsies ar saviem advokātiem.

Jau vēstīts, ka SAB atteicis piešķirt atļauju darbam ar valsts noslēpumu SC frakcijas vadītājam Urbanovičam, kas politiķim bija nepieciešams, lai turpinātu strādāt Saeimas Nacionālās drošības komisijā. Urbanovičs šo lēmumu pārsūdzēja ģenerālprokuroram.

Par iemesliem, kāpēc Urbanovičam atteikta pielaide, pagaidām nerunā ne Urbanovičs, ne SAB.

Likums noteic, ka pieeja valsts noslēpumam tiek liegta personai, kura iesniegusi atteikumu no Latvijas pilsonības, kuras rīcībspēja ir ierobežota likumā noteiktajā kārtībā, kura saukta pie kriminālatbildības un bijusi notiesāta par tīšu noziedzīgu nodarījumu, kā arī par valsts noslēpuma izpaušanu aiz neuzmanības, izņemot gadījumu, ja tā ir reabilitēta.

Pielaide tiek arī atteikta, ja persona ir vai ir bijusi PSRS, Latvijas PSR vai kādas ārvalsts, kas nav ES vai NATO dalībvalsts, drošības dienesta darbinieks, aģents, rezidents vai konspiratīvā dzīvokļa turētājs.

Likums arī paredz, ka pielaide nepienākas personai, par kuru pārbaudes gaitā ir konstatēti fakti, kas dod pamatu apšaubīt tās uzticamību un spēju saglabāt valsts noslēpumu.

"Tur ir tikai daudzi panti nosaukti kaut kādos likumos. Es uzskatu, ka pret valsti neesmu noziedzies nevienā veidā un nekādus noslēpumus nevienam neesmu izpaudis un arī nezinu. Es nestāstīšu, kas tur rakstīts ne jums, ne kādam citam, bet savu godu man ir jāmēģina aizstāvēt," iepriekš norādīja Urbanovičs.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Ēriks Kalnmeiers Jānis Urbanovičs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form