Iedzīvotāji mēneša laikā par maksu nodevuši jau 44 000 PET pudeļu
Foto: PantherMedia/Scanpix

Aprīļa laikā AS "Latvijas Zaļais punkts" un plastmasas pudeļu pārstrādes uzņēmuma "PET Baltija" pilotprojektā, par 1 santīmu pieņemot PET pudeles, iedzīvotāji pārstrādei nodevuši jau 44 000 PET pudeles, portālu "Delfi" informēja "Latvijas Zaļais punkts" Komunikācijas projektu vadītāja Rita Bubina.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pārstrādei nodotais pudeļu skaits kopā veido aptuveni 1,5 tonnas plastmasas.

Projekta laikā visaktīvākie iedzīvotāji bijuši Ogrē, kur aprīlī nodotas teju 11 800 plastmasas dzērienu pudeles, veidojot aptuveni 390 kilogramus plastmasas.

"Mums ir patiess gandarījums par iedzīvotāju iesaistīšanos un aktivitāti pilotprojektā par pudeļu pieņemšanu no iedzīvotājiem par atlīdzību. Tas viennozīmīgi liecina par to, ka arī neliela materiāla atlīdzība, t.i. 1 santīms par pudeli, var būt laba motivācija atkritumu šķirošanai. Aicinām iedzīvotājus iesaistīties šajā projektā arī turpmāk, nododot saplacinātas PET pudeles, kādā no 11 taras punktiem visā Latvijā," norāda "Latvijas Zaļais punkts" direktors Kaspars Zakulis.

Taras punktā par katru PET pudeli neatkarīgi no tās izmēra iedzīvotājem tiek maksāts 1 santīms. Savāktās pudeles tiks nogādātas uz pārstrādi Baltijā lielākajā PET pudeļu pārstrādes rūpnīcā "PET Baltija", kas atrodas Jelgavā.

"Ņemot vērā, ka no pārstrādātām PET pudelēm iegūtās pārslas ir pieprasītas starptautiskajā tirgū, tā ir veiksmīga biznesa un eksporta iespēja. No vienas PET pudeles var iegūt aptuveni 35 - 40 gramus PET pārslu. Aptuveni 95 % mūsu uzņēmuma saražoto pārslu nonāk Eiropas Savienības valstīs, kur tās galvenokārt izmanto poliestera šķiedras ražošanai. No šīs šķiedras ražo, piemēram, apģērbus, automašīnu gaisa filtrus un citus izstrādājumus. Protams, PET pārslas izmanto arī jaunu PET pudeļu ražošanai," skaidro "PET Baltija" direktors Alberts Strauts.

Pārslu krāsa ir atkarīga no pudeļu krāsas, proti, no caurspīdīgām pudelēm iegūst caurspīdīgas, no zaļām – zaļas, no zilām – zilas PET pārslas. Šobrīd lielākā daļa no aprīlī projekta laikā savāktajām PET pudelēm ir tumšās (krāsainās) un caurspīdīgās pudeles.

Projekta "PET pudeļu pieņemšana no iedzīvotājiem par atlīdzību" mērķis ir pārbaudīt PET pudeļu depozīta sistēmas darbību, kas balstīta uz esošās infrastruktūras izmantošanu un neprasa milzīgus finanšu ieguldījumus. Lai iegūtu datus par sistēmas darbību, plānots savākt 2 miljonus dzērienu PET (polietilēnteraftalāta) pudeļu.

Šobrīd iedzīvotājiem ir pieejami 11 taras punkti Rīgā, Ogrē, Siguldā, Talsos, Rūjienā, Valkā, Valmierā, kuros par katru nodoto PET pudeli tiek maksāts 1 santīms.

Pieņemtas tiek tikai tādas PET pudeles, kuras ir iespējams pārstrādāt.
Pārstrādei nederīgas ir pudeles, kuras pilnībā klāj lielā PVC (polivnilhlorīds) etiķete, tāpēc tās, pirms pudeļu nodošanas, ir jānoņem nost. PVC etiķetes pārstrādes procesā nevar atdalīt no PET pārslām un tādējādi bojā materiāla kvalitāti. Savukārt parastās, mazās etiķetes nav jāņem nost, tās pudeļu pārstrādes procesā var atdalīt.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form