Iekšlietu ministrs iekļāvis Krievijas aktieri Pevcovu 'melnajā sarakstā'
Foto: RIA Novosti/Scanpix

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (V) iekļāvis Krievijas aktieri Dmitriju Pevcovu to ārzemnieku sarakstā, kuriem ieceļošana un atrašanās Latvijā ir aizliegta.

Iekšlietu ministrijā (IeM) apliecināja, ka tā dēvētajā melnajā sarakstā Pevcovs iekļauts, pamatojoties uz kompetento tiesībsargājošo iestāžu atzinumu. Plašākus komentārus IeM nesniedza.

Biļešu tirdzniecības vietnē internetā "bilesuserviss.lv" atrodama informācija, ka 19.novembrī Rīgā, Maskavas namā, bija paredzēts Pevcova un grupas "Car Tush" koncerts, taču šobrīd biļešu tirdzniecība ir apturēta.

Informācijā par koncertu rakstīts, ka Pevcovs ir ne tikai viens no vispieprasītākajiem teātra "Ļenkom" aktieriem, bet viņš arī spēlē mūziklos, pastāvīgi filmējas televīzijā, pasniedz aktieru meistarību un nodarbojas ar labdarību.

Internetā atrodama informācija, ka 2016.gada oktobrī Pevcovs kādā intervijā paudis atbalstu tagadējai Krievijas politikai un personīgi Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam.

Aktieris intervijā paudis pārliecību, ka pirmoreiz pēc 70 gadu pārtraukuma pie varas ir nācis profesionāls vadītājs, kurš strādā Krievijas valstij. Pevcovs zinot, ka Putins reizi nedēļā ejot uz grēksūdzi, turklāt īsteni pareizticīgs cilvēks nevarot darīt ļaunu. Krievijas vadīšana esot ārkārtīgi grūta, bet Pevcovs savās uzstāšanās reizēs sakot, ka "mēs dzīvojam valstī, kura jau ir piecēlusies no ceļiem".

"Mēs esam kļuvuši stiprāki, un no mums sākuši baidīties un mūs ir sākuši neieredzēt," paziņojis aktieris.

Kā Krievijas "lepnumu" Pevcovs min arī tās militārās un morālās īpašības armijā un Krimas "atgriešanos" Krievijas sastāvā.

Tāpat internetā atrodama informācija, ka Pevcovs ir starp tiem pazīstamiem Krievijas iedzīvotājiem, kuri ir parakstījuši petīciju par pilnīgu aborta aizliegumu Krievijas teritorijā.

Radio "Baltkom" Pevcovs, kuram esot Šengenas vīza, paudis neapmierinātību par Latvijas varas lēmumu, jo esot aizskartas viņa tiesības pārvietoties pa pasauli. Aktieris apgalvojis, ka nekādus pārkāpumus pret Latvijas valsti neesot izdarījis un acīmredzot vērsīšoties Latvijas vēstniecībā, lai noskaidrotu iebraukšanas aizlieguma iemeslus. Pevcovs arī pieļāvis vēršanos starptautiskā tiesā, jo esot pārkāptas viņa cilvēktiesības, turklāt apdraudēts arī esot viņa kā cilvēka, kurš pildot visas saistības, vārds.

Imigrācijas likums paredz, ka iekšlietu ministram ir tiesības ieceļošanas aizlieguma sarakstā jeb "melnajā sarakstā" iekļaut personas, pamatojoties uz kompetentas tiesībsargājošās iestādes atzinumu.

Ministrs, piemēram, var iekļaut personu sarakstā, ja ir pamats uzskatīt, ka ārzemnieks darbojas pretvalstiskā vai noziedzīgā organizācijā, rada draudus valsts drošībai, sabiedriskai kārtībai vai arī ārzemnieks izdarījis smagu noziegumu.

Iekšlietu ministra pieņemtais lēmums ir administratīvs akts. Lēmums ir pārsūdzams Augstākajā tiesā. Ja tas balstās uz valsts drošības iestādes izlūkošanas vai pretizlūkošanas darbību rezultātā iegūtu informāciju, lēmumu var pārsūdzēt ģenerālprokuroram, kura lēmums ir galīgs.

Savukārt ārlietu ministrs lemj par ārzemnieka iekļaušanu "melnajā sarakstā", ja viņš ir Latvijai nevēlama persona jeb persona "non grata". Par personu "non grata" var atzīt personu, kas pieder pie valsts diplomātiskajām vai konsulārajām amatpersonām. Ārlietu ministra lēmums pēc būtības ir uz ārpolitikas apsvērumiem balstīts lēmums, kas nav pārsūdzams.

Rinkēviča padomnieks Mārtiņš Drēģeris šodien aģentūrai LETA norādīja, ka pēdējā laikā ārlietu ministrs nav papildinājis tā dēvēto melno sarakstu.

Jau ziņots, ka pēdējos gados vairākkārt publiski izskanējušas dažādas personas, kuras iekšlietu ministrs iekļāvis "melnajā sarakstā". Šogad Kozlovskis, piemēram, sarakstā iekļāva Kremļa propagandistu Greiemu Filipsu, kurš bija ieradies uz neoficiāli atzīmējamo Leģionāru piemiņas dienu un izpelnījās administratīvā pārkāpuma protokolu par ļaunprātīgu nepakļaušanos policijas darbinieka prasībām.

Šogad pavasarī Kozlovskis sarakstā iekļāvis Igoru Lakatošu, kurš presē minēts kā prokremlisko motociklistu kluba "Nakts vilki" Latvijas reģionālās nodaļas vadītājs. Motociklistu kluba "Nakts vilki" pārstāvji bija pazīstami ar to, ka rīkojuši pretrunīgi vērtēto braucienu "Maskava-Berlīne" par godu tā dēvētajai Uzvaras dienai.

Jau 2014.gadā Kozlovskis atzina, ka tobrīd sarakstā iekļautas dažādas personas, kas ir saistītas ar notikumiem Ukrainā, un viņš nenoliedza, ka daļa no sarakstā iekļautajiem ārzemniekiem ir Krievijas iedzīvotāji. Viņš arī toreiz paziņoja, ka, ņemot vērā jaunos ģeopolitiskos apstākļus krīzes Ukrainā un notikumus citviet pasaulē, ministrs sarakstu noteikti papildinās.

2014.gadā neilgi pirms konkursa "Jaunais vilnis" sākuma Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V) paziņoja, ka Latvijas "melnajā sarakstā" tiek iekļauti trīs pazīstami krievu estrādes pārstāvji - Josifs Kobzons, Oļegs Gazmanovs un Valērija.

Tags

Edgars Rinkēvičs Jaunais vilnis Josifs Kobzons Rihards Kozlovskis

Comment Form