Ierēdņus varēs sodīt par politiskās neitralitātes neievērošanu
Foto: stock.xchng

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Valsts civildienesta ierēdņu disciplināratbildības likumā, kas paredz sodus ierēdņiem par politiskās neitralitātes principu neievērošanu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Saskaņā ar likumprojektu, par politiskās neitralitātes principu neievērošanu ierēdņiem draudēs rājiens, samazināta mēnešalga vai pazemināšana amatā. Grozījumi arī paredz, ka par tādu pašu pārkāpumu, ja tā dēļ valstij vai personai nodarīts būtisks zaudējums vai kaitējums, ierēdni uz laiku varēs pazemināt amatā, atbrīvot no amata vai arī atbrīvot no amata bez tiesībām vienu gadu pretendēt uz amatu valsts pārvaldē.

Grozījumi arī nosaka, ka disciplinārlietā pieņemts lēmums trīs darbdienu laikā būs jāpublicē Valsts kancelejas mājaslapā pēc tam, kad tas būs kļuvis neapstrīdams vai par to būs stājies spēkā attiecīgs tiesas nolēmums.

Vienlaikus galīgajā lasījumā pieņemti arī grozījumi Valsts civildienesta likumā, kas nosaka, ka neatkarīgi no politiskās ietekmes ierēdnim, veicot amata pienākumus, jāvadās tikai pēc profesionāliem kritērijiem.

Izmaiņas civildienesta regulējumā bija nepieciešamas, lai nodrošinātu ierēdniecības politisko neitralitāti. Patlaban Valsts civildienesta likums nedefinē politiskās neitralitātes principu, vien paredz, ka ierēdnim neatkarīgi no savas politiskās pārliecības jābūt lojālam likumīgai varai, norāda grozījumu autori.

Jau vēstīts, ka diskusiju par ierēdņu politisko neitralitāti pērn vasarā uzsāka Valsts prezidents Valdis Zatlers. Saeimai nosūtītajā likumdošanas iniciatīvā Zatlers rosināja veikt virkni grozījumu likumos, ar mērķi veicināt labas pārvaldības, tai skaitā profesionāla, godīga, politiski neitrāla un kompetenta civildienesta nodrošināšanu valsts pārvaldē. Valsts prezidenta likumdošanas iniciatīva ietvēra arī ierosinājumu noteikt ierobežojumus politisko amatpersonu tiesībām un iespējām iejaukties profesionālas un politiski neitrālas ierēdniecības darbā, skaidri nošķirot politisko atbildību no profesionālās.

Pērn novembrī Saeima atbalstīja šīs izmaiņas, nosakot, ka augstākajai ierēdniecībai - valsts sekretāriem un viņu vietniekiem, kā arī valsts kapitālsabiedrību valžu un uzņēmumu padomju locekļiem un Valsts kancelejas vadītājam nav tiesības savus pienākumus savienot ar darbu partijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form