IVP rekomendē trešo Covid-19 vakcīnas devu senioriem virs 65 gadiem
Foto: F64

Piektdien, 24. septembrī, notikušajā Imunizācijas valsts padomes (IVP) sēdē tās locekļi pārskatīja aktuālos datus par saslimstību pret Covid-19 vakcinēto vidū un lēma par pagaidu rekomendācijām atsevišķām sabiedrības un profesionālajām grupām, kam nepieciešams saņemt balstvakcināciju pret Covid-19, portālu "Delfi" IVP sekretariāta pārstāve Šarlote Konova.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā norādīja Konova, IVP sēdē tika lemts balstvakcinācijas devu rekomendēt personām, kas vecākas par 65 gadiem. Vakcinācija ar papildu devu ieteicama ne agrāk kā sešus mēnešus pēc otrās devas saņemšanas vai vēlāk. Sēdē tika precizēts: ja pirmā un otrā deva saņemta ar "Comirnaty", tad trešā deva rekomendējama ar "Comirnaty"; ja pirmā un otrā deva saņemta ar "Vaxzevria" (agrāk pazīstama kā "Astra Zeneca"), tad trešā deva rekomendējama ar "Comirnaty", bet nepieciešamības gadījumā trešo devu var veikt arī ar "Vaxzevria", norāda IVP.

Kā uzsvēra Konova, šī rekomendācija pašlaik nav attiecināma uz primāro vakcināciju pret Covid-19 saņēmušiem ar "Moderna" Covid-19 vakcīnu ("Spikevax"), jo pagaidām trūkst zinātniska pamatojuma, pēc cik ilga laika būtu nepieciešama "Spikevax" trešā deva. Patlaban pieejamie zinātniskie pierādījumi liecina, ka primārajā vakcinācijā ar šo vakcīnu aizsardzība saglabājas vismaz astoņus mēnešus, norādīja IVP.

Tāpat IVP lēma, ka balstvakcinācija ir rekomendēta sociālās aprūpes centru un pansionātu iemītniekiem neatkarīgi no pacienta vecuma. Vakcinācija ar papildu devu ieteicama ne agrāk kā sešus mēnešus pēc otrās devas saņemšanas vai vēlāk.

Vienlaikus IVP locekļi akcentēja, ka prioritāte arī pansionātos ir primārā vakcinācija: gan to iemītniekiem, gan darbiniekiem. "Lēmuma pieņemšana par kādas grupas vakcināciju ar papildu devu ir tikai sākums. Svarīgi, ka tas arī realizētos praksē. Jāsaprot, ka tas nebūs tik vienkārši, jo senioru vakcinācija līdz šim ir noritējusi samērā lēni. Paralēli aktīvi jānodrošina primārā vakcinācija, kuras ietekme uz sabiedrības veselību ir daudz augstāka," uzskata profesors, IVP loceklis Uga Dumpis.

Sēdē tāpat nolemts, ka balstvakcinācija nav nepieciešama (izņemot cilvēkus ar būtiski novājinātu imūno sistēmu): tiem, kam pirms vakcinācijas uzsākšanas bijis pozitīvs SARS CoV-2 PCR tests un tad secīgi saņemtas divas devas; tiem, kam pēc divu devu saņemšanas ir bijis pozitīvs SARS CoV-2 PCR tests; tiem, kam starp abām vakcīnu devām bijis pozitīvs SARS CoV-2 PCR tests; tiem, kam pirms vai pēc vakcinācijas ar "Janssen" vakcīnu pret Covid-19 bijis pozitīvs SARS CoV-2 PCR tests.

Balstvakcinācija veselības aprūpes sistēmas darbiniekiem netiek rekomendēta, pauž IVP. IVP norāda, ka veselības aprūpes sistēmas darbinieku vai citu profesionālo grupu balstvakcinācijai zinātnisku un epidemioloģisku pamatotu datu pašlaik nav un kopumā tā netiek rekomendēta, jo saslimstība kādās noteiktās profesionālajās grupās pilnībā vakcinētiem cilvēkiem neatšķiras no saslimstības pilnībā vakcinētiem cilvēkiem kopējā populācijā. Tomēr veselības aprūpes sistēmā var tikt pieļauta balstvakcinācijas devas saņemšana tiem darbiniekiem, kam ir ilgstoša saskarsme gan ar Covid-19 pacientiem, gan pacientiem, kas nav vakcinēti pret Covid-19, un līdz ar to ir augsts profesionālā un lokālā uzliesmojuma risks.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ņemot vērā, ka ārstniecības personas bija tā sabiedrības grupa, kurus vakcinēja kā pirmos, un ka noteiktas veselības aprūpes personas var tikt pakļautas ilgstošai ekspozīcijai ar SARS CoV-2 vīrusu, pastāv lielāka iespējamība inficēties, kā rezultātā vienlaikus liels skaits veselības aprūpes personu nespēs veikt savus profesionālos pienākumus.

IVP sēdē tika uzsvērts, ka balstvakcinācija nedrīkst būt obligāta, tostarp – lai saņemtu digitālo sertifikātu. Personas ar saņemtu divu devu shēmu vai vienas devas shēmu ar Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) reģistrētām vakcīnām tāpat tiek uzskatītas par pilnībā vakcinētām, un tām piešķirams vai saglabājams digitālais Covid-19 sertifikāts.

Būtiskāk par balstvakcināciju visai sabiedrībai ir paplašināt vakcinācijas aptveri ar pirmo un otro devu, īpaši augsta riska grupās, – šādi tika lemts arī šajā IVP sēdē. "IVP ir neatkarīga padome, tā izveidota un darbojas tieši tādā veidā, lai nevarētu tikt ietekmēta un savas rekomendācijas balstītu augstas kvalitātes zinātniskajos un klīniskajos pierādījumos. Saistībā ar balstvakcināciju pēdējā laikā uz IVP tika radīts milzīgs spiediens, kas ir bailēs un citās interesēs balstīts, bet ne zināšanās par to, kā nosaka, kad vakcīnai/-ām nepieciešama papildu deva, un kādiem pierādījumiem tam ir jābūt pamatā. Šobrīd pasaulē ir zināms, kādu efektu balstvakcinācija sniegs tikai vecumgrupai 65+, kā arī tiem trauslajiem pacientiem, kuri veselības traucējumu dēļ savu dzīvi pavada aprūpes centros un pansionātos. Tāpēc IVP rekomendācijas šobrīd ir tieši šīm grupām," norādīja IVP vadītāja Dace Zavadska.

Tāpat Zavadska uzsvēra, ka šīs ir pagaidu rekomendācijas, kas balstītas uz pašreizējo Latvijas epidemioloģisko situāciju. IVP nepārtraukti seko līdzi jaunākajai pieejamajai zinātniskajai informācijai un rekomendācijām no starptautiskajām veselības organizācijām un zāļu regulatoriem un, tiklīdz būs zinātniski pamatoti argumenti, sniegs viedokli par nepieciešamību vakcinēt ar papildu devu vēl kādu no sabiedrības grupām, akcentēja Zavadska.

Savukārt Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ESPKC), balstoties uz publicētiem datiem par vakcīnu aizsardzību pret dominējošiem vīrusa paveidiem, ir norādījuši, ka pašlaik sabiedrībā nav steidzamas nepieciešamības pēc Covid-19 vakcīnu trešās devas saņemšanas. Šobrīd EZA izvērtē datus, lai noskaidrotu, vai jau vakcinētajiem cilvēkiem ir nepieciešama trešā deva, portālu "Delfi" informēja Zāļu valsts aģentūrā (ZVA).

EZA un ESPKC arī uzsver, ka svarīgākais ir tas, lai pēc iespējas vairāk cilvēku būtu pilnībā vakcinējušies ar divām devām vai vienas devas vakcīnu pret Covid-19.

Šobrīd EZA izvērtē uzņēmumu "Pfizer/BioNTech" iesniegtos datus par Covid-19 vakcīnas "Comirnaty" trešās devas ievadi sešus mēnešus pēc otrās vakcīnas devas saņemšanas jauniešiem no 16 gadu vecuma un pieaugušajiem.

Pēc izvērtēšanas EZA sniegs ieteikumu par to, vai nepieciešams atjaunināt zāļu aprakstu un lietošanas instrukciju. Vērtēšanas rezultāti gaidāmi oktobra sākumā, ja nebūs nepieciešama papildu informācija. EZA informēs par vērtējuma rezultātu.

EZA veic arī atsevišķu literatūras datu vērtēšanu par mRNS vakcīnu ("Comirnaty" un "Spikevax") trešās devas lietošanu cilvēkiem ar būtiski novājinātu imūno sistēmu. Cilvēkiem, kuriem ir smags imūnās sistēmas nomākums un kuri pēc standarta primārās vakcinācijas nesasniedz pietiekamu aizsardzības līmeni, primārās vakcinācijas ietvaros var būt nepieciešama vakcīnas trešā deva, norādīja ZVA.

Jau ziņots, ka iepriekš Latvijā trešo Covid-19 vakcīnas devu rekomendēja saņemt personām ar novājinātu imunitāti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Uga Dumpis Vakcinācija pret Covid-19 Dace Zavadska
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form