Jauno vecāku pabalstu varēs saņemt arī tie vecāki, kuru bērni būs dzimuši šogad. Pabalsts attiecas ne tikai uz nākamgad dzimušajiem bērniem, bet arī uz tiem, kas 2008. gada 1.janvārī nebūs sasnieguši gada vecumu, portālu "Delfi" informēja Labklājības ministrijas (LM) Komunikācijas departamenta direktore Lelde Rāfelde.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Nodarbinātie vecāki, kas patlaban saņem vai šogad sāks saņemt bērna kopšanas pabalstu par bērna kopšanu līdz viena gada vecuma, no nākamā gada bērna kopšanas pabalsta vietā saņems vecāku pabalstu.

Pabalsta apmēru pārrēķinās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA). Jaunais pabalsts vēl nav apstiprināts parlamentā, tādēļ precīza pabalsta piešķiršanas kārtība vēl nav noteikta, taču visdrīzāk tas notiks automātiski, un vecākiem nebūs jāraksta iesniegums vai jādodas uz VSAA nodaļu, norāda LM pārstāve.

LM atgādina, ka valdība ir atbalstījusi LM sagatavotos grozījumus vairākos likumos, kas nosaka jauna sociālās apdrošināšanas pabalsta – vecāku pabalsta - ieviešanu.

Likumu grozījumi nosaka, ka no 2008.gada 1.janvāra jaundzimušā māte vai tēvs varēs saņemt vecāku pabalstu 70% apmērā no savas sociālās iemaksu algas. Jaunajam pabalstam nav noteikta maksimālā robeža, un tas līdzināsies algai, ko cilvēks saņem "uz rokas" pēc nodokļu nomaksas. Savukārt minimālais vecāku pabalsta apmērs sociāli apdrošinātiem vecākiem būs 63 lati. Vecāki, kas nav sociāli apdrošināti, tāpat kā līdz šim varēs saņemt bērna kopšanas pabalstu 50 latu apmērā.

Jaunais vecāku pabalsts aizstās līdzšinējo bērna kopšanas pabalstu, ko izmaksāja no valsts pamatbudžeta. Ņemot vērā pamatbudžeta iespējas, bērna kopšanas pabalstam bija noteiks maksimālais apmērs – 392 lati mēnesī. LM norāda, ka uzsākot pabalsta izmaksu no sociālās apdrošināšanas budžeta, tas tiks aprēķināts bez "griestiem", ņemot vērā katra indivīda veiktās sociālās iemaksas.

Vecāku pabalstu maksā, līdz bērns sasniedz viena gada vecumu. Par bērna kopšanu no viena līdz divu gadu vecumam turpinās maksāt bērna kopšanas pabalstu 30 latu apmērā.

Pēc LM prognozēm, vecāku pabalstu nākamgad vidēji mēnesī saņems gandrīz 12,9 tūkstoši cilvēku. Četru gadu laikā pabalsta saņēmēju skaits varētu pieaugt par gandrīz četriem tūkstošiem.

Par grozījumiem Valsts sociālo pabalstu likumā, likumā Par valsts sociālo apdrošināšanu un likumā Par maternitātes un slimības apdrošināšanu vēl jālemj Saeimai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form