Jaunzeme citā amatā pārcēlusi Māri Knoku, kurš izmeklēja disciplinārlietas pret VID amatpersonām
Foto: LETA

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme šonedēļ Nodokļu un muitas policijas izmeklētāja amatā negaidīti pārcēlusi civildienesta ekspertu Māri Knoku, kuram viens no galvenajiem uzdevumiem bija sūdzību izskatīšana pret VID ierēdņiem un disciplinārlietu izmeklēšana, svētdien vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Knoks VID sāka strādāt 2016. gadā, kad par Finanšu ministru kļuva Dana Reizniece-Ozola (ZZS), bet toreizējā VID ģenerāldirektore bija Ilze Cīrule. Knoku no Labklājības ministrijas uz dienestu pārcēla ar īpašu valdības rīkojumu. Viņš līdz pagājušā gada sākumam bija ģenerāldirektora padomnieks juridiskajos jautājumos. Pērn, pēc vienošanās ar dienesta vadību Knoku aizrotēja uz zemāku amatu - VID Personāla pārvaldes juridisko nodaļu. Viņa pienākumos abos amatos ietilpa sūdzību izskatīšana par VID ierēdņiem, dienesta un disciplinārlietu izmeklēšanas.

Raidījums vēsta, ka Knoks jau divdesmit gadus izmeklē citu ierēdņu pārkāpumus un pārstāv iestādes tiesās, ja ierēdņi lēmumus pārsūdz un pārsvarā Knoku institūciju vadītāji pieaicina īpaši sarežģītās situācijās, kad ir aizdomas par ierēdņu nolaidību vai patvaļu, kas kaitējusi valsts interesēm.

Patlaban Knoks ir iecelts arī par komisijas vadītāju, kam jāizmeklē Rīgas Domes informācijas tehnoloģijas centra vadības atbildība par neparasto grāmatvedības sistēmas nomaiņu pašvaldībā. Centrs izvairījies no atklāta konkursa rīkošanas, par 11 miljoniem eiro nopērkot 96 000 programmētāju darba stundu.

No šīs nedēļas Knoks vairs neizmeklēs ierēdņu disciplīnas pārkāpumus, jo viņš pret paša gribu ir iecelts par Nodokļu un muitas policijas izmeklētāju, kur viņam priekšniekos būs persona, pret kuru viņš aicinājis sākt disciplinārlietu, vēsta raidījums.

"Es valsts pārvaldē strādāju jau 25 gadus, un es esmu piedzīvojis visādas patvaļīgas rīcības un veidus, kā var izrēķināties ar ierēdņiem izmantojot likumā paredzētos instrumentus, tad es domāju, ka šī pārcelšana, ņemot vērā viņas nepamatotību un ļoti ātro gaitu, jo divu dienu laikā man uzprasīja viedokli un pusdienas laikā es jau biju pārcelts, ir izrēķināšanās ar mani," raidījumam sacīja Knoks un piebilda, ka viņš VID ģenerāldirektorei ir nosūtījis savus iebildumus par šo pārcelšanu, jo ar viņu pirms pārcelšanas neviens policijā nav runājis un vērtējis, vai viņa kvalifikācija atbilst minētajam amatam.

"Šī gada laikā, manā vadībā ierēdņi ir izvērtējuši vairākas lietas un secinājumus jau esam iesnieguši VID vadībai. Dokumentos ir secinājumi par vairākām augstām VID amatpersonām, kuru darbībā ir konstatēti būtiski pārkāpumi un pietiekams pamats pret viņiem ierosināt disciplinārlietas. Diemžēl šos iesniegtos atzinumus neviens nav virzījis tālāk. Pirms mani pārcēla uz VID tiku brīdināts, ka attieksme pret dienesta augstajām amatpersonām ir toleranta, proti, pret viņiem neierosina disciplinārlietas, bet ļauj laboties. Manā uztverē šāda attieksme nav pieļaujama," sacīja Knoks.

Raidījums vēsta, ka viena no amatpersonām, pret kuru Knoka vadītā komisija aicināja VID ģenerāldirektori sākt disciplinārlietu, ir Nodokļu un muitas policijas pārvaldes Muitas lietu izmeklēšanas daļas vadītājs Andris Ābols. Viņš nav saskatījis pārkāpumus savu darbinieku rīcībā kādā cigarešu kontrabandas lietā, kur zuduši lietiskie pierādījumi. Pēc likuma jāvērtē viņa kā priekšnieka atbildība. Jaunzeme lietu pret Ābolu nav ierosinājusi, lai gan jaunajā amatā Knokam Ābols būs priekšnieks.

Jaunzeme raidījumam apgalvo, ka Knoks ir tikai viens no 700 ierēdņiem, ko plašas reorganizācijas laikā pārceļ citā amatā. Knoks esot ļoti labs, kompetents darbinieks, kuram nepieciešami jauni izaicinājumi.

"Te arī jāsaka, ka novērtēšanā viņš ir augsti novērtēts. Viņš ir viens no retajiem, kas ir novērtēts ar teicami, un arī novērtēšanas noteikumi nosaka, ja cilvēks ir novērtēts ar teicami, viņam ir jāaug un jāmeklē citi izaicinājumi. Tas ko es gribētu izcelt ir fakts, ka pirms pusotra gada viņš tika pārcelts uz personāla pārvaldi un tur viņš stiprināja šo disciplinārlietu izmeklēšanu, tāpēc tagad ir laiks stiprināt citas struktūras," sacīja Jaunzeme.

Jaunzeme ir pārliecināta, ka Nodokļu un muitas policijas vadībai nav nekādu iespēju pasliktināt izmeklētāja darbu, vai viņam atriebties, jo kriminālprocesa likums paredz, ka izmeklētāju kontrolē tikai tiešais priekšnieks un uzraugošais prokurors. Jaunajā amatā Knoka tiešā priekšniece ir Muitas lietu daļas 1. izmeklēšanas nodaļas vadītāja Jūlija Buslajeva, bet viņas vadītājs ir Muitas lietu nodaļas priekšnieks Andris Ābols.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Ieva Jaunzeme VID
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form