Jelgavas novada domē no amata atbrīvo mēra vietnieci; saista ar iebildumiem pret rūpnīcu
Foto: PantherMedia/Scanpix

Jelgavas novada dome piektdien sešu deputātu rosinātā ārkārtas sēdē nolēma Aiju Tračumu ("Reģionu alianse") atbrīvot no priekšsēdētāja vietnieces amata sociālo, izglītības un kultūras jautājumu jomā, kā arī nolēma šo amatu likvidēt, neizvirzot jaunus kandidātus.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jelgavas novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dace Kaņepone informē, ka Tračumu no priekšsēdētāja vietnieces amata atbrīvoja ar vienpadsmit balsīm "par" un sešām "pret". Pēc tam ar 13 balsu atbalstu tika pieņemts lēmumprojekts par šāda priekšsēdētāja vietnieka amata likvidēšanu vispār.

Ar parakstiem apliecinot ārkārtas domes sēdes rosināšanu, savu nostāju bija pauduši seši deputāti - Aigars Strupulis, Inta Savicka un Oskars Cīrulis no nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" (NA), kā arī Edgars Turks, Ilze Vītola un Juris Lavenieks no "Zaļo un zemnieku savienības" (ZZS).

Lēmumprojekta sagatavotājs un iesniedzējs Strupulis savu nostāju pamatoja kā politiskās gribas izpausmi koalīcijas vidū redzēt politiski uzticamus un koalīcijas darba modelim atbilstošus deputātus, skaidroja Kaņepone.

Strupulis pauda, ka priekšsēdētāja vietniekam esot jābūt tādam, kas priekšsēdētāja prombūtnes laikā viņu aizvietotu ar atbildību un politisko stabilitāti, savukārt, no NA pozīcijām raugoties, Tračuma bieži esot izrādījusi nekonsekventu un politiskajiem uzstādījumiem nelojālu attieksmi.

Strupulis sēdē uzsvēris, ka šim politiskās neuzticības balsojumam nav nekāda sakara ne ar viņas kā deputātes uzskatiem vai profesionalitāti, ne savstarpējām attiecībām, taču pauž vienīgi politisko pārliecību par politisko lojālumu koalīcijas centienos, par sēdē diskutēto pavēstīja pašvaldības pārstāve.

Pati Tračuma nepiekrita, ka viņai "kāds no novada pagastiem politiskajā darbā būtu mīļāks, lai būtu izrādījusi jebkādu nelojalitāti".

"Taču attiecībā uz pārmetumiem, ka esmu balsojusi pret akumulatoru rūpnīcas būvniecību Kalnciema pagastā, uzskatu, ka esmu balsojusi saskaņā ar savu sirdsapziņu gan kā cilvēks, gan kā deputāte. Turklāt es uzskatu, ka tā ir viena no demokrātijas izpausmēm - paust atšķirīgu viedokli un ar saviem lēmumiem aizstāvēt daļu vēlētāju. Parakstot koalīcijas līgumu, esmu strādājusi tā ietvaros un neuzskatu, ka būtu kaut ko pārkāpusi vai noziegusies," pauda Tračuma.

Debatējot par lēmumprojektu, kas likvidē priekšsēdētāja vietnieka amatu sociālo, izglītības un kultūras jautājumu jomā, vairāki deputāti aicināja vēl izvērtēt, vai nav pārsteidzīgi tik svarīgas jomas pārraudzību atstāt novārtā. Taču kopējais balsojums ar trīspadsmit balsīm "par" un trim "pret" apliecināja domes konsekventumu priekšsēdētāja vietnieka vietu likvidēt, skaidroja Kaņepone.

Administratīvās rajona tiesas Jelgavas tiesu namā pārsūdzēts Jelgavas novada domes 28.janvāra lēmums, ar kuru tika atļauta nolietotu svina akumulatoru pārstrādes rūpnīcas izveidošana Kalnciema pagastā, informēja uzņēmumā SIA "East-West Finances", kuram uzticēta šī projekta īstenošana.

Savukārt pašvaldība tiesā cer aizstāvēt lēmumu atļaut izveidot akumulatoru pārstrādes rūpnīcu Kalnciemā, un arī uzņēmums, kuram uzticēta rūpnīcas būvniecība, gatavs piedalīties tiesvedībā.

Jelgavas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālists Jānis Erno informēja, ka, Jelgavas novada domei pieņemot lēmumu, tika rūpīgi izvērtēti un ņemti vērā iesaistīto institūciju atzinumi, kas bija pozitīvi. Līdz ar to dome, vadoties pēc tās rīcībā esošās informācijas un atbildīgo iestāžu atzinumiem, savā darbībā ir rīkojusies saskaņā ar tai deleģētajām funkcijām un valstī esošo kārtību, un šādu pozīciju pašvaldība gatava argumentēt arī tiesā.

Jelgavas novada domei, līdzīgi kā visām citām pašvaldību domēm, saskaņā ar valstī pastāvošo kārtību deleģēta funkcija akceptēt vai neakceptēt šādas uzņēmējdarbības ieceres pašvaldības administratīvajā teritorijā. Attiecīgi Jelgavas novada dome ar vienpadsmit balsu atbalstu, piecu balsu noraidījumu, vienai atturoties, 28.janvāra domes sēdē akceptēja "East-West Finances" paredzētās darbības - nolietotu svina akumulatoru pārstrādes rūpnīcas izveidi Kalnciema pagastā.

"East-West Finances" valdes priekšsēdētājs Jurijs Harlamovs pastāstīja, ka pabeigt rūpnīcas izveidi un sākt tās darbību bija iecerēts šā gada rudenī, bet viņš apzinās, ka tiesvedība var spiest atlikt termiņus, taču uzņēmums no šīs ieceres pagaidām neatsakās un konsultējas ar juristiem, lai līdzdarbotos tiesvedībā kā trešā persona.

Administratīvās rajona tiesas Jelgavas tiesu nama kancelejas vadītāja Linda Lindere informēja, ka ir ierosināta šāda administratīvā lieta, bet attiecībā uz lūgumu piemērot pagaidu aizsardzības līdzekli tiesa atzina, ka pārsūdzētā lēmuma darbība ir apturēta uz likuma pamata ar pieteikuma iesniegšanu tiesā.

Iepriekš jau ziņots, ka pirms tam, novada domei atļaujot Kalnciema pagastā veidot rūpnīcu, pozitīvu lēmumu Jelgavas novada dome apstiprināja ar 11 balsu atbalstu, piecu balsu noraidījumu un vienam deputātam atturoties.

"East-West Finances" valdes loceklis Harlamovs iepriekš informēja, ka projektā plānots ieguldīt aptuveni no septiņiem līdz deviņiem miljoniem eiro vai vairāk, tai skaitā vairāk nekā pusi šīs naudas tērējot vides drošībai, tostarp gaisa un ūdens attīrīšanai. Viņš informēja, ka rūpnīcā plānots nodarbināt 42 darbiniekus.

Paredzētā darbība ir nolietotu svina akumulatoru pārstrādes rūpnīca, kurā plānots pārstrādāt nolietotus svina akumulatorus. Plānotais pārstrādes apjoms - līdz 15 000 tonnu nolietotu svina akumulatoru gadā un līdz 8700 tonnām saražota svina un svina sakausējumu gadā.

"East-West Finances" īpašnieki ir Jurijs Harlamovs (10,40%), Deniss Uļjanovs (50,60%), Lielbritānijas uzņēmums "Maribo Inter LP" (9%), Igaunijas uzņēmums "OU Unimet Estonia" (30%), liecina "Firmas.lv" informācija.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Jelgavas novads
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form