Foto: LETA
Lai gan labklājības ministre Ilona Jurševska (ZZS) atzīst, ka "jelkāda pabalstu ierobežošana neveicina nodokļu maksātāju uzticību sociālās apdrošināšanas sistēmai", taču, ņemot vērā sociālā budžeta deficītu, Labklājības ministrija (LM) šobrīd neredz iespēju atcelt pabalstu ierobežojumus, kā to prasa opozīcijas deputāti, kuri ierosinājuši pabalstu "griestu" likuma apturēšanu un vāks parakstus par referendumu šajā jautājumā.

LM skaidro, ka, pagarinot pabalstu izmaksas ierobežojumus, speciālajā budžetā 2013.gadā ietaupīs 25,83 miljonus latu un 2014.gadā - 26,42 miljonus latu. LM uzsver, ka speciālajā budžetā ir deficīts, tāpēc arī šāds "relatīvi neliels ietaupījums ir nozīmīgs".

Ja pabalstu ierobežojumus atceltu, tad 2013. un 2014.gadā sociālajā budžetā būtu jāmeklē papildu līdzekļi vairāk nekā 50 miljonu latu apmērā. LM šādu iespēju pašreiz neredz.

"Mēs apzināmies, ka jelkāda pabalstu ierobežošana neveicina nodokļu maksātāju uzticību sociālās apdrošināšanas sistēmai. Diemžēl pašreizējā ekonomiskā situācija un tendences liecina, ka turpmākajos pāris gados sociālais budžets strādās ar deficītu, līdz ar to mēs šobrīd neredzam iespējas atcelt ierobežojumus. Par pabalstu izmaksu ierobežojumu atcelšanu varētu runāt, ja paaugstinātos ekonomikas aktivitāte, kas samazinātu bezdarba rādītājus, palielinātu nodokļu maksātāju skaitu un veicinātu nodokļu ieņēmumu pieaugumu," uzsver labklājības ministre Ilona Jurševska.

LM norāda, ka ierosinājums pagarināt pabalstu ierobežojumu termiņu līdz 2014.gada beigām valsts budžeta grozījumu paketē iekļauts pēc starptautisko aizdevēju prasības parādīt sociālā budžeta ilgtspējas pasākumus.

2011.gada februārī maternitātes pabalstu saņēma 2559, paternitātes pabalstu – 556, vecāku pabalstu – 10 591, slimības pabalstu – 29 238, bezdarbnieka pabalstu – 38 990 cilvēki.

Vidējais maternitātes pabalsts šogad februārī bija 736,28 lati, vidējais paternitātes pabalsts – 121,27 lati, vidējais vecāku pabalsts – 383,35 lati, vidējais slimības pabalsts – 172,30 lati, vidējais bezdarbnieku pabalsts – 111,32 lati.

Sociāli apdrošināto personu skaits (darba ņēmēji un pašnodarbinātie), kuriem ienākumi 2010.gada 11 mēnešos bija virs noteiktajiem pabalstu griestiem, bija 40%.

Jau ziņots, ka 2009.gadā valdība nolēma no pērnā gada 1.janvāra līdz 2012.gada 31.decembrim ierobežot bezdarbnieka pabalsta un slimības pabalsta izmaksu, bet no pērnā gada 3.novembra līdz 2012. gada 31.decembrim - arī maternitātes un paternitātes pabalsta izmaksu, nosakot šiem pabalstiem "griestus" vidēji 350 latu mēnesī jeb 11,51 latu dienā, un pieskaitot 50% no summas, kas pārsniedz noteiktos "griestus".

Ceturtdien Saeima nolēma pagarināt šos ierobežojumus līdz 2014.gada 31.decembrim turpināt ierobežot izmaksājamo maternitātes, paternitātes, vecāku un slimības pabalstu un piešķiramā bezdarbnieka pabalsta apmēru.

Pēc Saeimas lēmuma 37 Saeimas deputāti, izmantojot Satversmē noteiktās tiesības, pieprasīja Valsts prezidentam apturēt likumu publicēšanu uz diviem mēnešiem. Satversme paredz, ka prezidentam likuma publicēšana ir jāaptur, ja to pieprasa ne mazāk kā viena trešā daļa Saeimas locekļu. Šādā kārtā apturētais likums nododams tautas nobalsošanai, ja to pieprasa ne mazāk kā viena desmitā daļa vēlētāju.

Valsts prezidents Valdis Zatlers nolēmis apturēt Saeimā ceturtdien pieņemto sociālo pabalstu likumu publicēšanu uz diviem mēnešiem, līdz ar to Centrālajai vēlēšanu
komisijai (CVK) ir jārīko parakstu vākšana referenduma ierosināšanai.

Ja tautas nobalsošanas ierosinājumu atbalstīs ne mazāk kā viena desmitā daļa no pēdējās Saeimas vēlēšanās balsstiesīgo Latvijas pilsoņu skaita (aptuveni 153 000 parakstu), CVK triju dienu laikā būs jāizsludina referendumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!