'Kera lielā alga' vai statūtu pārkāpumi: samilzis konflikts mediķu arodbiedrībā
Foto: DELFI/F64

Līdz pat iespējamai neatliekamās palīdzības mediķu arodorganizācijas vadības pārvēlēšanai – tik tālu samilzis konflikts starp Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrību (LVSADA) un tās sastāvā esošo Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbinieku Rīgas reģiona arodorganizāciju.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Vai vainojami statūtu pārkāpumi, vai NMPD darbinieku Rīgas reģiona arodorganizācijas vadītāja Genādija Rusanova "izrunāšanās," piemēram, par lielākās mediķu arodbiedrības līdera Valda Kera iespējamo algas apmēru – katrai pusei ir savs skaidrojums par šī "saasinājuma" cēloņiem.

LVSADA sastāvā ir 71 arodorganizācija, apvienojot vairāk nekā 8600 biedru – mediķus, farmaceitus, sociālos darbiniekus, pasniedzējus, studentus un vēl citus. Mājaslapā LVSADA sevi sauc par lielāko un ietekmīgāko arodbiedrību veselības un sociālās aprūpes nozarē. Tās sastāvā esošajā NMPD darbinieku Rīgas reģiona arodorganizācijā ir ap 250 biedriem.

"Šobrīd mums ir reāls konflikts izveidojies. LVSADA valde bez nekāda pamatojuma – vismaz mani par to neinformējot – pieņēma lēmumu par mūsu arodorganizācijas reorganizāciju, lai mums atņemtu patstāvīgas juridiskas vienības statusu," portālam "Delfi" stāsta Rusanovs un piebilst, ka par to uzzinājis no LVSADA priekšsēdētāja vietnieces Līgas Bāriņas vēstules. Patstāvīgas juridiskas vienības statusa atņemšana liegšot iespējas ar arodorganizācijas biedru naudu rīkoties pēc saviem ieskatiem, un iecerēto izmaiņu gadījumā finanses pārvaldīšot LVSADA, skaidro arodorganizācijas vadītājs.

Dos iespēju biedriem atklāti lemt

LVSADA mājas lapā ievietots 7. janvārī rakstīts aicinājums biedriem 22. janvārī piedalīties LVSADA NMPD darbinieku Rīgas reģiona arodorganizācijas biedru sapulcē. Tās darba kārtībā iekļauto jautājumu vidū ir LVSADA komisijas ziņojums par arodorganizācijas lietvedības dokumentu pārbaudi, arodorganizācijas arodkomitejas darba vērtējumu un arodorganizācijas vadības institūciju pārvēlēšanu.

"Ir konstatēti statūtu pārkāpumi, un arodorganizācijas biedru sapulcei ir jālemj, ko ar to tālāk iesākt. Tā ir tāda organizatoriska lieta. Piemēram, viņš (Rusanovs - red.) nav divu gadu laikā spējis vai gribējis biedru sapulci sarīkot, lai uzklausītu biedrus, lai informētu biedrus. Un tas nav vienīgais, diemžēl ir aizdomas par finanšu rakstura pārkāpumiem," drīzumā gaidāmās sēdes sasaukšanu skaidro LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris.

Foto: Valdis Keris (LETA)

LVSADA esot lūgusi Rusanova vadītajai arodorganizācijai iesniegt dokumentus, taču tie joprojām neesot saņemti. Rusanovs gan iebilst, portālam "Delfi" sakot, ka pieprasītie dokumenti esot iesniegti.

22. janvārī arodorganizācijas biedri atklātā sēdē novērtēs arodorganizācijas vadības darbu, un, ja biedri uzskatīšot par vajadzīgu, lemšot par arodbiedrības vadības pārvēlēšanu, norāda Keris.

Pēc viņa teiktā, Rusanovam bija lūgts pašam sarīkot biedru sapulci, un tāda iespēja bijusi divreiz, taču viņš to neizmantoja. "Uz atkārtoto sapulci pat diemžēl neatnāca pats. Bija mūsu biroja cilvēki aizgājuši, gaidīja pie slēgtām durvīm. Ļoti neglīti tas," saka Keris un piebilst, ka arī iepriekš arodorganizācijas vadītājs pieļāvis statūtu pārkāpumus.

Tomēr Rusanovs uzsver, ka argumentētu pamatojumu attiecībā uz iespējamiem pārkāpumiem no LVSADA neesot saņēmis. "Gaidām atbildi. Neoficiālā sarunā manai vietniecei Keris teica: ja Rusanovs aizies, viņš tad apturēs reorganizācijas procesu. Man tad rodas jautājums: ja lēmumu par reorganizācijas procesu pieņem valde, kā viens priekšsēdētājs var apturēt šo procesu?" neizpratnē ir Rusanovs. Par Kera pieminēto biedru sapulci viņš savukārt norāda, ka tā "sasaukta tā, kā to paredz statūti," un par savu neierašanos neparedzētu apstākļu dēļ uz otro sapulci viņš esot informējis LVSADA priekšsēdētāja vietnieci īsziņā, turklāt sēdes vadīšanai bijusi nozīmēta arodkomitejas locekle.

Foto: Genādijs Rusanovs (Delfi)

Pēc Rusanova domām, viņa vadītā arodorganizācija daudz darījusi neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķu interešu aizstāvībai, piemēram, "algu palielinājums, ko esam izcīnījuši – šie astoņi miljoni, kas tieši NMPD atalgojumam novirzīti, ir tikai mūsu un mūsu kolēģu darbs. Mēs paši organizējām tikšanās ar deputātiem, visu laiku komunicējām ar presi".

Pieprasa LVSADA vadībai atklāt savas algas

Uz portāla "Delfi" jautājumu par konflikta cēloņiem Rusanovs atbild, ka viņam tos grūti saprast. Viņš pieļauj, ka "varbūt pārāk daudz runāju," tajā skaitā par iespējamo LVSADA vadītāja atalgojuma apmēru. Rusanova rīcībā nesen nonākusi informācija, ka tas sasniedzot pat 3500 eiro pirms nodokļu nomaksas. Tādēļ par Kera un viņa vietnieces atalgojumu viņš jautājis 4. janvārī nosūtītā vēstulē, bet atbilde vēl nav saņemta. "Es nedomāju, ka tā ir informācija, kas būtu jāslēpj no biedriem," saka Rusanovs.

8. janvārī Rusanovs sociālajā tīklā "Facebook" publicēja ierakstu, kur rakstīja "Tas brīdis, kad Tevi aiz muguras mēģina gāzt no amata, darbojoties pēc vecām padomju metodēm" un ierakstā runāja arī par LVSADA vadītāja atalgojumu, minot "3000 eiro".

"3500 eiro pirms nodokļu nomaksas (mēnesī - red.) ir nedaudz par šerpu, ja vidēji mediķim ir līdz 1000. Manuprāt, nevar būt arodbiedrības līderim alga trīsreiz lielāka nekā vidēji mediķim. Tas ir amorāli vienkārši. Es par to skaļi runāju, un, pieņemu, ka viņam tas nepatīk," portālam "Delfi" uzsver Rusanovs un piebilst, ka, piemēram, NMPD vadītāja saņem krietni mazāku atalgojumu.

Jautāts, cik saņem viņš pats kā NMPD darbinieku Rīgas reģiona arodorganizācijas vadītājs, Rusanovs atbild, ka simt eiro mēnesī pēc nodokļu nomaksas.

"Kad sākām pirms diviem gadiem, mēs visi, izņemot grāmatvedi un sekretāri, pirmo pusgadu strādājām bez algas – ar komandu vienojāmies, ka vispirms vēlamies saprast šo virtuvi, ko tad mēs, tā teikt, ēdam. Es uzskatu, ka 100 eiro ir adekvāts atalgojums, man tas sedz ceļa izdevumus," skaidro Rusanovs.

Viņš pauž pārsteigumu par LVSADA sasaukto biedru sapulci. "Katram biedram ir nosūtīta vēstuli ar uzaicinājumu uz kopsapulci, kur viens no jautājumiem ir mūsu arodorganizācijas valdes pārvēlēšana. Lai gan mēs neesam atstādināti no amata. Mums pateica, ka mums it kā ir statūtu pārkāpumi, bet kādi, neteica. Es iedomājos – ja es būtu liela uzņēmuma vadītājs, un kāda uzņēmuma nodaļa kaut ko čakarētos, es laikam sākumā aizietu pie nodaļas vadītāja un parunātu. Teiktu: tu dari to un to nepareizi, tev jādara tā un tā, un dotu laiku novērst kļūdas. Bet mums laiku nedeva, paši uz savu galvu viņi izsludināja jaunas valdes vēlēšanas," saka Rusanovs. Viņš uzsver, ka LVSADA vadības pienākums jau arī ir uzraudzīt arodorganizāciju darbu un pārkāpumu novēršanu.

Keris norāda uz datu "nesankcionētu publicēšanu"

LVSADA līderis Keris noliedz, ka 22. janvārī gaidāmajā arodorganizācijas biedru sapulces jautājums saistīts ar Rusanova izrunāšanos vai interesi par viņa atalgojumu: "Tas, ko viņš dara, viņš nesankcionēti publicē personas datus. Tas jautājums, kura dēļ tiek rīkota sapulce, nekādā gadījumā nav saistīts ar to, ka viņš tādus faktus publicējis".

Tāpat arī Keris uzsver, ka Rusanova pieminētā summa kā viņa iespējamais atalgojums neatbilst patiesībai. "Manu un manu vietnieku atalgojumu nemaksā no nodokļu maksātāju naudas, bet no biedru naudām. Mēs paši to nenosakām, to nosaka valde. Mans atalgojums nesasniedz pat zemāko līmeni, kāds ir universitātes slimnīcu valdes locekļu atalgojumam. Tā, lai būtu skaidrs par skalām," uzsver Keris.

Sava atalgojuma apmēru Keris portālam "Delfi" nenosauca, norādot, ka uz viņu, tāpat kā uz citiem Latvijas iedzīvotājiem, attiecināma fizisko personu datu aizsardzība.

Portāls "Delfi" Veselības ministrijā noskaidroja, ka no visām trim universitātes slimnīcām zemākais atalgojums valdes locekļiem ir Stradiņa slimnīcā, tur mēnesī valdes loceklis saņem 4175 eiro pirms nodokļu nomaksas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Facebook Lasāmgabali NMPD Valdis Keris
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form