Klajā nāk Satversmes cilvēka tiesību nodaļas komentāri
Foto: Publicitātes foto

Pirmdien nāk klajā unikāls izdevums "Latvijas Republikas Satversmes komentāri, VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības" - Latvijas tiesību zinātņu vēsturē vēl nebijis pētījums konstitucionālajās tiesībās, kura radīšanai spēkus apvienojuši 37 Latvijas augstas raudzes tiesību speciālisti un zinātnieki, informē "Latvijas vēstneša" Grāmatu apgāds.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Trīs gadus ilgušā zinātniskā projekta rezultāts ir ieraudzījis dienasgaismu kā apjomīgs 864 lappušu izdevums, kas veltīts valsts pamatlikuma jaunākajai nodaļai "Cilvēka pamattiesības".

Grāmatas atvēršanas svētkus ar uzrunu atklās Valsts prezidents Andris Bērziņš. Ceļavārdus grāmatai teiks arī tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš (VL-TB/LNNK), Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne (V), Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris, Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs, Tiesībsargs Juris Jansons, ES tiesas tiesnesis Egils Levits, izdevuma redkolēģijas vadītājs Aivars Endziņš, Latvijas Universitātes (LU) rektors profesors Mārcis Auziņš un LU Juridiskās fakultātes dekāne Kristīne Strada-Rozenberga.

Izdevēji norāda, ka darbs pie šī vērtīgā izdevuma ilga trīs gadus. Tas ir Latvijas Universitātes (LU) zinātniskais projekts, kura vadītājs ir LU Juridiskās fakultātes Valststiesību zinātņu katedras vadītājs profesors Dr.iur. Ringolds Balodis. Komentāri izdoti oficiālā izdevēja "Latvijas Vēstnesis" Grāmatu apgādā paredzēti jebkuram interesentam un varētu būt noderīga lasāmviela ikvienam, kurš interesējas par savām tiesībām un vēlas iegūt jaunas zināšanas.

"Vieni no nozīmīgākajiem Satversmes grozījumiem kopš tās pieņemšanas joprojām ir Satversmes 1998. gada 15. oktobra grozījumi, kuri papildina Satversmi ar jaunu – VIII nodaļu. [..] Satversmes papildināšana ar VIII nodaļu ir īpaši būtisks notikums no konstitucionālo tiesību viedokļa, jo personu pamattiesību regulējums no šī brīža tiek ietverts hierarhijas ziņā augstākstāvošajā normatīvajā aktā – valsts konstitūcijā," grāmatas ievadā raksta Balodis.

Satversmes VIII nodaļas komentāri izstrādāti pēc vienotām vadlīnijām. Gandrīz visiem ir līdzīga struktūra: ievads, normas ģenēze un saturs.

"Ievadā ietverts attiecīgās pamattiesības vēsturisks apskats (idejas pirmsākumi un tās evolūcija rietumu tiesību lokā), pētītas Satversmē ietvertajai tiesībai ekvivalentas vai līdzīgas tiesības starptautiskajos līgumos un ārvalstu konstitūcijās. Autori analizējuši Igaunijas, Lietuvas, Vācijas, Polijas, Somijas, Šveices konstitūcijas, kā arī citu valstu konstitūcijas, ja tajās ietvertais regulējums ir atšķirīgs un interesants," izdevuma metodoloģiskajās piezīmēs skaidro projekta zinātniskais līdzstrādnieks, LU Juridiskās fakultātes lektors Edvīns Danovskis.

Izdevuma redkolēģijā darbojās Endziņš, kurš bija tās vadītājs, profesors Romāns Apsītis, akadēmiķis Tālavs Jundzis un Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris. Kopumā Satversmes komentēšanā iesaistījušies vairāk nekā trīsdesmit zinātnieku un ekspertu.

Grāmatas atvēršanas svētki notiks 19.decembrī plkst.16:00 LU Mazajā aulā (Rīgā, Raiņa bulvārī 19).

Tomēr ierobežotā vietu skaita dēļ ieeja pasākumā ir tikai ar ielūgumiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form