KNAB lūdz sodīt deviņas personas par nelikumībām ar 'Ceļu pārvaldes' finansēm
Foto: DELFI

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) lūdzis Ģenerālprokuratūru saukt pie kriminālatbildības deviņas personas par iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem saistībā ar AS „Ceļu pārvalde” noslēgtajiem līgumiem un to izpildi, portāls “Delfi” uzzināja KNAB.

Kriminālprocess par nelikumībām "Ceļu pārvaldē" sākts 2011.gada oktobrī un izmeklēšanā iegūto pierādījumu kopums dod pamatu KNAB uzskatīt, ka laika posmā no 2009.gada novembra līdz 2011.gada oktobrim četras "Ceļu pārvaldes" amatpersonas veikušas pretlikumīgas darbības, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli, lai šīs akciju sabiedrības noslēgto līgumu izpildes rezultātā gūtu noziedzīgus finanšu līdzekļus.

„Ceļu pārvaldes" vajadzībām, izmantojot starpniekuzņēmumus, iepirktās izejvielas tika sadārdzinātas un šādi no „Ceļu pārvaldes" izkrāpti aptuveni 73 000 lati.

KNAB norāda, ka, izmantojot vairākus citus uzņēmumus, tai skaitā arī ārzonu uzņēmumus, šie finanšu līdzekļi tika legalizēti.

KNAB pieļauj, ka personas, kas bija iesaistītas starpniekuzņēmumos, tajā skaitā arī viena amatpersona, bija arī patiesā labuma guvēji ārzonu uzņēmumos.

KNAB izmeklētājs rosina sākt kriminālvajāšanu pret vienu bijušo "Ceļu pārvaldes" valsts amatpersonu par uzkūdīšanu ļaunprātīgi izmantot dienesta stāvokli, krāpšanas atbalstīšanu, stratēģiskas nozīmes preču aprites noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas bezdarbību, valsts amatpersonai noteikto ierobežojumu pārkāpšanu un par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā.

KNAB izmeklētājs rosina saukt pie kriminālatbildības vēl trīs bijušās „Ceļu pārvaldes" valsts amatpersonas par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, ja šīs darbības izraisījušas smagas sekas, bet divas privātpersonas tiek lūgts saukt pie atbildības par kukuļa piesavināšanos, kukuļdošanas organizēšanu un par starpniecības mēģinājumu kukuļdošanā, kā arī vienu personu par dienesta stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanas atbalstīšanu, krāpšanas lielā apmērā atbalstīšanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā.

Vēl pret divām privātpersonām KNAB izmeklētājs rosina uzsākt kriminālvajāšanu par krāpšanu lielā apmērā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā.

KNAB norāda, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

Jau vēstīts, ka vairākas AS "Ceļu pārvalde" amatpersonas laika posmā no 2009.gada novembra līdz 2011.gada oktobrim veicinājušas vairāku uzņēmuma iepirkumu mākslīgu sadārdzināšanu, savukārt bijušais uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Lauva darbā pieņēmis fiktīvu darbinieku.

Aģentūra LETA iepriekš ziņoja, ka KNAB konstatējis: "Ceļu pārvaldes" valdes locekle un finanšu direktore Anita Gaile 2010.gada augustā uzņēmuma vārdā noslēgusi līgumu par bituma iegādi "Ceļu pārvaldes" vajadzībām ar starpnieku uzņēmumu SIA "Deutsche Finance Group", nevis tieši no bituma piegādātāja OU "Kemtrans Grupp", tādējādi mākslīgi sadārdzinot izejvielu izmaksas un nodarot "Ceļu pārvaldei" kaitējumu16 500 latu apmērā.

Līdzīgu shēmu 2011.gada maijā īstenojusi arī AS "Ceļu pārvalde" administratīvā direktore Laima Karatājeva, kura, pamatojoties uz universālpilnvaru, noslēgusi līgumu par bitumena iegādi uzņēmuma vajadzībām ar SIA "Finance Group", nevis tieši no bituma piegādātāja OU "Kemtrans Grupp". Šajā gadījumā zaudējumu apmērs sasniedzis 36 340 latus.

Karatājeva 2011.gada maijā, izmantojot universālpilnvaru, noslēgusi vēl divus līdzīgus līgumus par dolomīta šķembu iegādi uzņēmuma vajadzībām no SIA "Kliners", nevis tieši no šķembu piegādātāja AB "Dolomitas".

Tādējādi, mākslīgi sadārdzinot izejvielu izmaksas, amatpersona "Ceļu pārvaldei" radījusi kaitējumu 21 800 latu apjomā.

Savukārt bijušā uzņēmuma valdes priekšsēdētāja Mārtiņa Lauvas darbībās KNAB atklājis interešu konfliktu. 2011.gada februārī, tikai mēnesi pēc stāšanās uzņēmuma valdes priekšsēdētāja amatā, Lauva noslēdzis pilnvarojuma līgumu ar Renāru Rutki, uzdodot viņam veikt SIA "CP Uzturēšana" un SIA "CP Transports" valdes locekļa amata pienākumus un nosakot ikmēneša atlīdzību 1000 latu apmērā.

KNAB norāda, ka Rutkis bijis Lauvas parādnieks - saskaņā ar Valsts amatpersonu darbības informācijas sistēmas datubāzi Lauva 2011.gada janvārī, stājoties amatā "Ceļu pārvaldē", norādījis aizdevumu 5550 eiro (3900 latu) un 57 737 ASV dolāru (30 370 latu) apmērā Rutkim. Turklāt saskaņā ar Zemesgrāmatu nodalījuma datiem Lauva un Rutkis ir arī vismaz trīs nekustamo īpašumu kopīpašnieki, kurā katram pieder 25% domājamās daļas.

Tā kā Rutkis savus amata pienākumus abos uzņēmumos neveica, KNAB norāda, ka viņš no 2011.gada februāra līdz jūlijam nepamatoti saņēmis atlīdzību, tādējādi Lauva ar savām nelikumīgajām darbībām uzņēmumam nodarījis kaitējumu vairāk nekā 3000 latu apmērā.

KNAB šā gada jūnijā vērsies pie Rīgas domes ar rosinājumu pašvaldībai kā AS "Ceļu pārvalde" akcionāram izmantot savas tiesības iesniegt pieteikumu par atzīšanu par cietušo kriminālprocesā.

Jau vēstīts, ka KNAB 2011.gada 11.oktobrī ierosināja kriminālprocesu par AS "Ceļu pārvalde" amatpersonu iespējamām pretlikumīgām darbībām un prettiesisku labumu nodošanu "Ceļu pārvaldes" amatpersonām saistībā ar līgumu noslēgšanu un saistību izpildi atsevišķu uzņēmumu interesēs, laika periodā no 2009.gada novembra līdz 2011.gada oktobrim.

Pēc kratīšanas "Ceļu pārvaldē" tika aizturētas četras personas par iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem saistībā ar uzņēmuma noslēgtajiem līgumiem un to izpildi. Izmeklēšanā noskaidrots, ka ar vairāku personu starpniecību uzņēmumā nodots 10 500 latu kukulis, lai panāktu līguma noslēgšanu un pasūtījuma izpildi viena konkrēta apakšuzņēmēja interesēs.

Pēc kriminālprocesa uzsākšanas no amata atkāpās "Ceļu pārvaldes" padomes priekšsēdētājs Sergejs Zaļetajevs (SC) un aizdomās turētais valdes priekšsēdētājs Lauva. "Ceļu pārvaldes" padomē tobrīd darbojās vairāki SC un LPP/LC biedri - domnieks Igors Kuzmuks (SC), Igors Solovjovs (SC), Raimonds Timma (LPP/LC), kurš ir padomes priekšsēdētāja vietnieks, Dainis Turlais (LPP/LC), un Zaļetajevs (SC).

Lauva "Ceļu pārvaldes" valdes priekšsēdētāja amatā tika iecelts 2011.gada janvārī. Uzņēmuma valdes locekļi kriminālprocesa uzsākšanas brīdī bija Ivo Čerbakovs, Juris Romaņenko un Valērijs Petrovs (SC). Šā gada aprīlī par valdes locekli kļuvis arī Kārlis Ventaskrasts.

AS "Ceļu pārvalde" dibināta 1994.gadā, pārveidojot pašvaldības uzņēmumu, tā nodarbojas ar ceļu būvēšanu. "Ceļu pārvaldes" kontrolpakete pieder Rīgas domei. Līdz 2013.gada Rīgas domei uzņēmumā piederēja 88,73% akciju, 0,93% pieder Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai, bet pārējās daļas pieder mazākuma akcionāriem.

Pašvaldība šopavasar tai piederošās 13 024 "Ceļu pārvaldes" akcijas pārdevusi izsolē, un tās šogad aprīlī iegādājusies "Rīgas Sanitārā transporta autobāze" par 6,27 miljoniem latu.

Source

www.DELFI.lv

Tags

ASV Ceļu pārvalde Dainis Turlais KNAB Korupcija Laima LPP/LC Sergejs Zaļetajevs Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form