Koalīcijas partijas: Latvijai jāturpina piedalīties misijā Afganistānā
Foto: DELFI

Latvijai ir jāturpina piedalīties NATO vadītajā militārajā operācijā Afganistānā, pēc divu karavīru bojāejas atzina koalīcijas partiju pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Partijas "Jaunais laiks" valdes priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa, paužot partijas nostāju, teica, ka Latvijai ir jāpilda savas saistības pret sabiedrotajiem un jāturpina dalība NATO misijā Afganistānā.

Arī partija "Pilsoniskā savienība" uzskata, ka Latvijas karavīriem jāturpina piedalīties NATO vadītajā militārajā operācijā Afganistānā.

Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis iepriekš teica, ka Latvijai jāturpina pildīt līgumos noteiktās saistības, un traģēdiju Afganistānā nevajadzētu politizēt. "Ir noteiktas saistības, kuras Latvija ir uzņēmusies, fiksējusi līgumos, un jārēķinās, ka Afganistāna ir cilvēkiem bīstama vieta. Neuzskatu, ka katrā šajā situācijām būtu nepieciešams karavīrus pārsviest uz citām vietām," sacīja Brigmanis, uzsverot, ka jautājumu par Latvijas karavīriem citās valstīs nevajadzētu politizēt.

Tautas partijas Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Māris Kučinskis norādīja, ka Latvijas dalība NATO ir būtiska un, ja kopējā koalīcijas nostāja ir, ka misija Afganistānā ir jāturpina, arī Tautas partijas to atbalstīs.

Kā ziņots, arī "Pilsoniskās savienības" virzītais aizsardzības ministrs Imants Lieģis un ārlietu ministrs Māris Riekstiņš (TP) iepriekš uzsvēra, ka Latvijai misija Afganistānā ir jāturpina, neraugoties uz notikušo traģēdiju - divu Latvijas karavīru bojājeju Afganistānā.

Tikmēr opozīcijā esošā apvienība "Saskaņas centrs" aicinājusi nekavējoties pieņemt lēmumu par karaspēka izvešanu no Afganistānas.

Jau ziņots, ka starptautiskajā operācijā Afganistānā kaujas laikā 1. maijā agri no rīta dzīvību zaudēja divi Latvijas karavīri - seržants Voldemārs Anševics un dižkareivis Andrejs Merkuševs.

Uzbrukumā tika ievainoti vēl divi Latvijas karavīri. Uzbrukumā smagāk cietušā misijas dalībnieka - medmāsas - veselības stāvoklis patlaban ir stabilizējies. Viņa uzbrukumā guvusi apdegumus, un patlaban sieviete turpina ārstēšanos sabiedroto slimnīcā.

Savukārt otrs uzbrukumā cietušais karavīrs guvis smagu psiholoģisku traumu un vistuvākajā laikā varētu atgriezties Latvijā.

Uzbrukums noticis ap pulksten 3 pēc Latvijas laika Kunāras provincē.

Šīs kaujas laikā dzīvību zaudēja arī trīs ASV un trīs Afganistānas nacionālās armijas karavīri. Iespējams, starptautiskās operācijas Afganistānā karavīriem ir uzbrukuši "Taliban" kaujinieki.

Šī ir otrā reize, kad Afganistānā, pildot dienesta pienākumus, dzīvību zaudējis kāds Latvijas karavīrs. Pērnā gada augustā, sprāgstot improvizētam spridzeklim Afganistānas ziemeļu pilsētā Meimenē, no gūtajiem ievainojumiem dzīvību zaudēja Nacionālo bruņoto spēku dižkareivis Edgars Ozoliņš. Vēl trīs karavīri toreiz guva dažāda smaguma ievainojumus.

Trīs karavīrus misiju laikā Latvija zaudēja nemiera postītajā Irākā. 2004. gada 8. jūnijā sprādzienā Vāsitas provincē netālu no Suvārijas tika nogalināti seši koalīcijas spēku karavīri, starp kuriem bija Latvijas pārstāvis Olafs Baumanis, bet 2006. gada 27. decembrī nemiernieku uzstādīta spridzekļa eksplozijā netālu no Divānijas bojā gāja divi Latvijas karavīri - dižkareivji Gints Bleija un Vitālijs Vasiļjevs.

Pašlaik Latvijas karavīri, Afganistānā piedaloties NATO vadītajos Starptautiskajos drošības atbalsta spēkos (ISAF), izvietoti Kabulā, Meimenē un Mazarišarīfā.

ISAF starptautiskās operācijas, kurā Latvija piedalās kopš 2003. gada februāra, mērķis ir sniegt atbalstu Afganistānas valdībai tās pilnvaru īstenošanā un ietekmes palielināšanā šajā valstī, radot stabilizēšanas procesam un rekonstruēšanai nepieciešamos priekšnoteikumus.

Kopš 2003. gada 11. augusta misijas vadība atrodas NATO pavēlniecībā.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form