Komisija piedāvā atļaut 5000 pilsoņi Saeimā sniegt kolektīvus priekšlikumus
Foto: Saeimas administrācija

Saeimas Juridiskā komisija otrdien, otrajam lasījumam gatavojot grozījumus Saeimas kārtības rullī, atbalstīja priekšlikumu, kas paredz tiesības ne mazāk kā 5000 Latvijas pilsoņiem iesniegt Saeimā kolektīvu iesniegumu, informēja Saeimas Preses dienests.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Iesniegumu varēs parakstīt pilsoņi, kas tā iesniegšanas dienā sasnieguši 16 gadu vecumu. Parakstot iesniegumu, salasāmi jānorāda savs vārds uzvārds un personas kods. Parakstus varēs vākt arī elektroniski, ja tiks nodrošināta parakstu identifikācija un fizisko personu datu aizsardzība.

Kolektīvajā iesniegumā ietverams prasījums Saeimai, īss tā pamatojums, kā arī norādāms, kura fiziska persona ir pilnvarota pārstāvēt kolektīvā iesnieguma iesniedzējus, norādot šīs pilnvarotās personas adresi un kontaktinformāciju.

Kolektīvais iesniegums nedrīkst saturēt tādu prasījumu, kurš ir acīmredzami nepieņemams demokrātiskā sabiedrībā vai klaji aizskarošs.

Saskaņā ar Juridiskās komisijas atbalstīto priekšlikumu Saeimas Prezidijs ne vēlāk kā 10 dienas pēc kolektīvā iesnieguma saņemšanas izvērtē tā atbilstību izvirzītajām prasībām un lemj par tā nodošanu sākotnējai izskatīšanai Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai, kurai tas jāizvērtē mēneša laikā pēc iesnieguma saņemšanas Saeimā.

Uz komisijas sēdi uzaicināms kolektīvā iesnieguma iesniedzēju pilnvarotais pārstāvis, deputāti no citām Saeimas komisijām un pārstāvji no institūcijām, kurus skar kolektīvajā iesniegumā norādītais prasījums. Kolektīvā iesnieguma iesniedzēju pārstāvim ir tiesības komisijas noteiktajā kārtībā pamatot iesniegumu un piedalīties tā apspriešanā.

Ne vēlāk kā trīs mēnešus pēc kolektīvā iesnieguma saņemšanas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija sagatavo ziņojumu par kolektīvā iesnieguma izskatīšanu komisijā un Saeimas lēmuma projektu par tā turpmāko virzību. Saeima lēmuma projektu par kolektīvo iesniegumu izskata kā patstāvīgo priekšlikumu.

Jau ziņots, ka 10.Saeima neilgi pirms referenduma par tās atlaišanu ārkārtas sēdē noraidīja "Vienotības" priekšlikumu ļaut 10 000 iedzīvotājiem ierosināt parlamentam likumu grozījumus.
"Vienotības" deputāti skaidroja, ka sabiedrības iespējas iesaistīties politisko lēmumu pieņemšanā ir viena no svarīgākajām demokrātiskas sabiedrības iezīmēm.

11.Saeimā juristi pēc vairāku nedēļu ilgām diskusijām izstrādājuši likumprojektu par kolektīvajiem iesniegumiem, kura iniciatori bija portāla "manabalss.lv" veidotāji. Atšķirībā no parakstu vākšanām, ko īsteno Centrālā vēlēšanu komisija, šādām iniciatīvām nevajadzēs konkrētu likumprojekta redakciju, bet pietiks tikai ar idejas izklāstu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form