Krievijas agresija liecina par vēlmi pārskatīt Eiropas robežas, Vējonis brīdina ASV
Foto: LETA

Rietumvalstis nav pareizi novērtējušas Krievijas uzvedību un attieksmi pret citām valstīm, jo būtībā Krievijas attīstība ir atkarīga tikai un vienīgi no tās iekšējās attīstības dinamikas, otrdien Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra diskusijā ASV par drošības situāciju Baltijas reģionā atzina aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Tā ir bijusi mūsu, Rietumvalstu, lielāka kļūda, ka esam vērtējuši Krieviju pēc saviem standartiem. Neskatoties uz to, ka Krievijas darbi nesaskan ar vārdiem, mēs ticējām, ka Krievijā notiek pozitīvas pārmaiņas," paudis Vējonis.

"Krievijas agresija Ukrainā nepārprotami iezīmē tās vēlmi pārskatīt robežas, kādas Eiropā tika izveidotas pēc Aukstā kara," viņš uzskata. "Jau otro reizi piecu gadu laikā Krievija pielietoja militāru spēku pret suverēnu valsti, kas reiz bijusi Padomju Savienības sastāvā."

Aizsardzības ministrs diskusiju atklāja, norādot, ka Latvijas vēsture ir iemācījusi vairākas vērtīgas atziņas. "Pirmā un vissvarīgākā – demokrātiskās vērtības ir svarīgas ne tikai, lai nodrošinātu individuālo brīvību, bet arī, lai aizsargātu mūsu valsts neatkarību," sacīja Vējonis.

"Mēs esam kļūdījušies, neatzīstot, ka Krievija attīstās, balstoties vienīgi uz savu ideoloģiju, tās ekonomika ir pilnībā atkarīga no jēlmateriāliem, jo īpaši enerģētikas. Tādejādi Krievijas varai ir nepieciešams demonstrēt militāras, uzvaras, ko mēs arī redzam pēdējos gados."

Aizsardzības ministrs atzina, ka Krievija ir kļuvusi par ilgtermiņa problēmu, jo nav sagaidāmas pārmaiņas ne tās iekšpolitikā, ne tās uzvedībā starptautiskajā politikā, pat ja tiks "iesaldēta" situācija Austrumukrainā. "Līdz ar to attiecībā uz Krieviju es saredzu divus lielus izaicinājumus. Pirmkārt, kā attīstīt mūsu atturēšanas spēju tā, lai nerastos šaubas par apņemšanos pildīt starptautiskās drošības saistības, un, otrkārt, kā attīstīt un pastāvīgi ieviest mūsu ilgtermiņa politiku attiecībā pret Krieviju."

"Esam sapratuši, ka Krieviju var atturēt ar dažādiem līdzekļiem. Pirmkārt, ar mūsu pašu spēju, apņemšanos stāties pretī, otrkārt, ar sabiedroto, jo īpaši, ASV klātbūtni Baltijas valstu teritorijā, un, treškārt, ar padziļinātu vispārējo izpratni par Krievijas uzvedību. Tikai šie visi komponenti kopā var kalpot par ticamiem atturēšanas pasākumiem mūsu reģionā," viņš skaidro.

Vējonis gan norādīja, ka hibrīdkarš Latvijai nav nekas jauns. Iepriekš Krievija ir mēģinājusi novērst integrācijas procesus Latvijā kopš valstiskās neatkarības atjaunošanas, izmantojot propagandu, finansējot dažādas nevalstiskās organizācijas un citos veidos tiecoties ietekmēt cilvēku prātus, lai sētu neuzticību valstij.

Viņš aicināja apzināties, ka situācijas neskaidrība, neizpratne ir noteicošā, lai hibrīdkarš izdotos, jo tādā situācijā ir pārāk daudz šaubu un jautājumu. Tāpat ir jāidentificē un jāanalizē problēmas, kā arī jāapzinās savas vājas vietas, trūkumi un ievainojamība. "Tādēļ tik svarīga ir stratēģiskā komunikācija, jo vēl pirms militāra konflikta uzsākšanas ar tās palīdzību varam glābt mūsu cilvēku sirdis un prātus no mūsu sabiedrībām naidīgiem vēstījumiem."

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

ASV Krievija Raimonds Vējonis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form