Krievijas gods, krievu valoda un Černobiļa – Atmodas aktīvistes Kosteņeckas atmiņu stāsts
Foto: LETA

Kā sanācis, ka latvieši, kuri bija gatavi staigāt pa savu zemi kaut pastalās, bet brīvi, tagad masveidā dodas meklēt laimi svešās malās? Kāpēc Latvija novērsās no krieviem, kuri iestājās par tās brīvību? Uz šiem un citiem jautājumiem sarunās ar vienu no Atmodas laika simboliem Marinu Kosteņecku cenšas atbildēt kultūras darbinieks un žurnālists Georgs Stražnovs. Portāls "Delfi" publicē viņa jaunizdotās grāmatas fragmentus.

"Viņa joprojām dzīvo Rīgas nomalē, divistabu dzīvoklītī piecstāvu blokmājā bez lifta. Nekas neliecina, ka kādreiz šī sieviete televīzijas aptaujas anketā "Gada cilvēks" ir bijusi trešais populārākais cilvēks Latvijā. Dziesmotās revolūcijas ‒ Atmodas ‒ laikā Marina Kosteņecka no Latvijas Tautas frontes tika ievēlēta par PSRS Augstākās Padomes deputāti un par Republikas neatkarību cīnījās Kremlī," savos iespaidos pēc rakstnieces apmeklējuma dalās Stražnovs ‒ abi ir pazīstami kopš astoņdesmito gadu beigām, kad viņš atvēra vienu no pirmajām reklāmas aģentūrām, bet viņa bija publicistikas zvaigzne, kuras problēmrakstus laikrakstā "Padomju Jaunatne" lasīja visa Latvija, bet grāmatas tika izpirktas vēja ātrumā.

"Viņas vārds ir ierakstīts skolu mācību grāmatās par Latvijas vēsturi. Tomēr, kā zināms, vārds var dzīvot pats savu dzīvi, kamēr cilvēks mūža nogalē vienmēr paliek vienatnē ar sevi. Marinas dzīvoklis ir ļoti pieticīgs ‒ tā ir dzīve starp grāmatām, gleznām un fotogrāfijām. Vienīgais, kas liecina par kādreizējo slavu, ir plaukts, kurā cieši sarindotas mapes ar lasītāju vēstulēm. Jo XX gadsimtā cilvēki nesazinājās telegrāfa stilā ‒ ar īsziņām mobilajos tālruņos, bet gan ar roku uz papīra rakstīja izsmeļošas vēstules. Un tādu Marinas Kosteņeckas rakstnieces arhīvā ir vairāk nekā trīs tūkstoši," publicistes mūsdienu ikdienas dzīvi iezīmē Stražnovs

Source

www.DELFI.lv

Tags

Čekas maisi Černobiļas AES Lasāmgabali Padomju laiki Padomju Savienība
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form