Lai Latvija sasniegtu Baltijas kompensējamo medikamentu apmaksas līmeni, nepieciešami 80 miljoni eiro
Foto: Shutterstock

Lai Latvija sasniegtu pārējo Baltijas valstu kompensējamo zāļu budžeta vidējo līmeni uz vienu iedzīvotāju, ir nepieciešams budžeta palielinājums par 80,38 miljoniem eiro, liecina Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) veiktie aprēķini.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tādā veidā kopējais kompensējamo zāļu budžets sasniegtu 243,06 miljonus eiro jeb 127,42 eiro gadā uz vienu Latvijas iedzīvotāju, uzsvēra SIFFA direktors Valters Bolevics.

Kamēr kompensējamo zāļu budžets uz vienu iedzīvotāju kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā sasniedzis attiecīgi 142,20 eiro un 161,45 eiro, Latvijā tas ir gandrīz divas reizes mazāks – 85,28 eiro uz vienu iedzīvotāju, liecina SIFFA veiktā analīze.

Šogad valsts kompensējamo medikamentu bāzes budžets Latvijā ir 162,68 miljoni eiro jeb aptuveni 11,25% no kopējā Veselības ministrijas (VM) budžeta. Tikmēr Igaunijā kompensējamo medikamentu budžets paaugstināts par 8,2% un sasniedzis 188,9 miljonus eiro, kas attiecībā pret Latviju ir par 16,1% vairāk, turklāt šis rādītājs neietver slimnīcu iepirkumus, apkopojusi SIFFA.

Savukārt Lietuvā kompensējamo medikamentu budžets šogad palielināts par 91,6 miljoniem, sasniedzot 451,1 miljonus eiro, kas ļauj 100% apjomā segt kompensējamo zāļu sarakstā iekļautos medikamentus un iekļaut visus ekonomiski izvērtētos un par efektīviem atzītos jaunos medikamentus, norādīja SIFFA.

"Kompensējamo medikamentu pieejamība Baltijas valstu iedzīvotāju vidū ir kritiski atšķirīga, pacientus Latvijā nostādot sistēmas ķīlnieku lomā," sacīja Bolevics.

Viņš pauda, ka nevienlīdzīgie apstākļi liedz Latvijā ārstēt pacientus ar diagnozēm, kuras tepat kaimiņvalstīs ir iespējams ārstēt. "Latvijas pacients tiek nostādīts sliktākās pozīcijās, radot negatīvu ietekmi uz tā dzīves kvalitāti un ilgumu," akcentēja SIFFA direktors.

Kā norādīja Bolevics, Latvijā nepieciešamais finansējums nav pārmērīga prasība un atbilst pacientu faktisko vajadzību segšanai, turklāt "tas ir vidējais matemātiskais aprēķins, reālais uz pacientu vērstais apjoms noteikti ir krietni lielāks".

"Latvijas budžeta plaisa kompensējamiem medikamentiem salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm ir dziļa un skaidrs, ka ar katru gadu tā tikai palielināsies, ja Latvija nemainīs savu līdzšinējo attieksmi pret medikamentu pieejamību mūsu valsts iedzīvotājiem. Turklāt šeit nav runa par jaunākajiem zinātnieku izgudrojumiem, bet elementāru Eiropas Savienības standarta līmeni," uzsvēra Bolevics.

Tāpat viņš akcentēja, ka valsts budžeta palielināšana 80 miljonu eiro apmērā būtiski palielinātu pacientu iespējas saņemt kompensējamos medikamentus gan esošās diagnozēs, gan jaunās, kā arī samazinātu pacientu līdzmaksājumus vai izbeigtu tos vispār.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Veselības aprūpe Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Luminor biznesam