Laikraksts: 'poļu santehniķus' nomainīs latviešu strādnieki
Foto: F64

"Latviešu strādnieki" drīzumā varētu stāties "poļu santehniķu" vietā kā pazīstamākais Austrumeiropas migrācijas simbols, raksta laikraksts "The Financial Times" (FT).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pēc desmit jauno valstu uzņemšanas 2004.gadā Eiropas Savienībā (ES) "poļu santehniķis" kļuva par plaši piesauktu terminu vecajās ES valstīs kā simbols Rietumeiropu apdraudošajam lētajam Austrumeiropas darbaspēkam.

ES paplašināšanās izraisīja lielāko imigrācijas vilni Lielbritānijas vēsturē, vislielāko apmēru sasniedzot 2006. un 2007.gadā, bet pēdējos gados iebraucēju skaits kritās.

Taču jaunākie Lielbritānijas statistikas rādītāji liecina, ka poļu imigrantu skaits pērn ievērojami samazinājies, bet pieaudzis iebraucēju skaits no Latvijas un Lietuvas.

Tas lielā mērā skaidrojams ar to, ka Polijas ekonomika pašreizējā krīzē palikusi salīdzinoši neskarta, turklāt Polijas valdība izvērtusi aktīvus centienus pārliecināt gados jaunos poļus atgriezties dzimtenē, raksta FT.

Savukārt Latvijas un Lietuvas ekonomika piedzīvojusi grūtus laikus.

Lielbritānijā ievērojami pieaudzis imigrantu skaits no Latvijas un Lietuvas, kaut arī no Austrumeiropas un Centrāleiropas kopumā iebraucēju skaits samazinājies.

Kā liecina Lielbritānijas statistikas biroja publiskotie dati, 2009.gadā imigrantu skaits no Latvijas vairāk nekā divkāršojies, sasniedzot jaunu rekordu.

2009.gada pēdējā ceturksnī britu Strādājošo reģistrācijas shēmā pieteikušies 5035 iebraucēji no Latvijas, salīdzinot ar 1965 iepriekšējā gada ceturtajā ceturksnī.

Visa gada laikā Lielbritānijā reģistrējušies 15 385 iebraucēji no Latvijas, salīdzinot ar 6980 iesniegumiem 2008.gadā.

Līdz ar to Latvijas imigrantu skaits gan ceturtajā ceturksnī, gan visā gadā sasniedzis jaunus rekordus, pieaugot vairāk nekā divas reizes no 2008.gada attiecīgā perioda rādītājiem.

No Lietuvas labākas dzīves meklējumos pērnā gada pēdējos trīs mēnešos Lielbritānijā ieradušies 4250 imigranti, salīdzinot ar 2710 cilvēkiem iepriekšējā gada attiecīgajā periodā.

Iebraucēju skaits no Lietuvas pērn visa gada laikā pieaudzis līdz 14 720, salīdzinot ar 11 560 cilvēkiem 2008.gadā, bet no Igaunijas līdz 1135, salīdzinot ar 945 iebraucējiem 2008.gadā, liecina Lielbritānijas statistikas biroja dati.

Savukārt poļu imigrantu skaits ceturtajā ceturksnī samazinājies līdz 12 125 cilvēkiem, salīdzinot ar 16 970 imigrantiem 2008.gada pēdējā ceturksnī.

Visā 2009.gadā Lielbritānijā reģistrējušies 54 715 iebraucēji no Polijas, salīdzinot ar 103 115 imigrantiem 2008.gadā.

Kopumā imigrantu skaits no astoņām Centrālās un Austrumeiropas valstīm - Čehijas, Igaunijas, Ungārijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas, Slovākijas un Slovēnijas - Lielbritānijā turpina samazināties.

2009.gada ceturtajā ceturksnī Strādājošo reģistrācijas shēmā pieteikušies 28 495 imigranti no šī reģiona, salīdzinot ar 30 600 cilvēkiem 2008.gada ceturtajā ceturksnī un 52 765 imigrantiem 2007.gada pēdējā ceturksnī.

Kopumā 2009.gada laikā Strādājošo reģistrācijas shēmā saņemti 113 445 pieteikumi no šo astoņu Centrālās un Austrumeiropas valstu imigrantiem salīdzinājumā ar 166 700 iesniegumiem 2008.gadā.

Britu Valsts politikas pētījumu institūta imigrācijas analīzes nodaļas vadītājs Tims Finčs laikrakstam FT norādīja, ka jaunākā statistika liecina par to, ka Lielbritānijā vēl joprojām saglabājies spēcīgs pieprasījums pēc lēta ārvalstu darbaspēka, kas ir gatavs strādāt tādus darbus, no kuriem izvairās briti.

Vislielāko pieplūdumu piedzīvo lauksaimniecības pilsētas, kur viesstrādnieki strādā zemkopības vai pārtikas pārstrādes uzņēmumos.

"Ir ļoti neskaidrs, kā [migrantu nodarbinātības] tīkls darbojas, bet mēs zinām, ka šīs darba vietas vēl joprojām pastāv un kādam tās ir jāieņem," piebilda Finčs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form