Latvija atbalsta Eiropas Komisijas (EK) ceturtdien pieņemto lēmumu, kas dalībvalstīm liek veikt pasākumus, lai nodrošinātu, ka tirgū tiek pārdotas tikai bērniem drošas šķiltavas, informēja ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Ņemot vērā Eiropas Komisijas pieejamos datus par ugunsgrēkiem, ko ES ir izraisījuši bērni, rotaļājoties ar šķiltavām, šķiltavas ir atzīstamas par bīstamu preci, tāpēc Latvija atbalsta šķiltavu aprīkošanu ar bērnu drošuma mehānismiem, lai samazinātu savainojumu iespējamību, īpaši bērniem.

Šā lēmuma mērķis ir novērst iespējamos nāves gadījumus un kaitējumu bērnu veselībai, skaidro ministrija. Lēmums uzliek dalībvalstīm par pienākumu nodrošināt, ka pēc desmit mēnešiem pēc paziņojuma par šī lēmuma pieņemšanu tirgū tiks laistas tikai bērniem drošas šķiltavas.

Ekonomikas ministrija izstrādās grozījumus nacionālajos normatīvajos aktos, lai nodrošinātu, ka desmit mēnešus pēc EK pieņemtā lēmuma spēkā stāšanās dienas tirgū būtu pieejamas tikai drošas šķiltavas.

Lēmums attiecināms uz vienreizlietojamām un uzpildāmām šķiltavām, kā arī paredz aizliegt tā saucamas "jaunrades" šķiltavu (šķiltavu, kas kaut kādā veidā atgādina citu priekšmetu, ko parasti atzīst par bērniem pievilcīgu vai paredzētu lietošanai bērniem, vai kam ir izklaidējoši skaņas, gaismas vai animācijas efekti) tirdzniecību Eiropas Savienībā.

Lēmums neattiecas tikai uz tādām uzpildāmām šķiltavām, kuru kalpošanas ilgums ir vismaz pieci gadi, kuras ir paredzēts droši uzpildīt un remontēt, kurām ir vismaz divu gadu ražotāja garantija un nomaināmas detaļas.

Šķiltavas ir uzskatāmas par bīstamu izstrādājumu, jo tās rada liesmu vai karstumu un satur uzliesmojošu degvielu. Ikdienā ir ļoti iespējams, ka bērni var tām brīvi piekļūt, darboties ar tām un izmantot nepiemērotā veidā (piem., rotaļāties), pakļaujot gan sevi, gan apkārtējos nopietnam riskam.

Pašlaik Latvijā netiek apkopota statistika par ugunsgrēkiem un citiem nelaimes gadījumiem, ko izraisījušas bērnu rotaļas ar šķiltavām. Pēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta mājas lapā pieejamās informācijas, 2005.gadā bērni, rotaļājoties ar uguni, izraisījuši 150 ugunsgrēkus. To, ka Latvijā notiek negadījumi, kuru iemesls ir šķiltavu nepareiza lietošana, pierāda vēl nesen, janvārī Jelgavā dzīvojamajā mājā notikušais ugunsgrēks, kura iemesls bija trīsgadīga bērna rotaļas ar šķiltavām, kā rezultātā aizdedzies gultas matracis.

Kā liecina ES veiktā statistika, dalībvalstīs ir ļoti augsts negadījumu skaits, kurus izraisījušas bērnu rotaļas ar šķiltavām. Pēc aptuvenām aplēsēm, Eiropā ik gadu vairāk nekā 2000 ugunsgrēku izraisa bērnu rotaļas ar šķiltavām, izraisot aptuveni 20 nāves gadījumus, simtiem traumu un nozīmīgu kaitējumu īpašumam.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form