'Latvijas valsts meži' publiskojusi datus, kas skar valsts drošību; notiek situācijas izmeklēšana
Foto: F64

Šā gada augustā "Latvijas valsts meži" (LVM) publicēja Valsts zemes dienesta (VZD) kadastra karti, kā arī Augstas detalizācijas topogrāfisko informāciju, tai skaitā arī par stratēģiski svarīgiem objektiem, pirmdien, 7. septembrī vēsta "ReTV" Ziņu dienests.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pēc kāda laika šo faktu pamanījušas arī valsts drošības sargājošās iestādes un Aizsardzības ministrija. Par valsts drošību atbildīgais ministrs Artis Pabriks (AP) "ReTV Ziņām" atzina – šādas informācijas publicēšana internetā mūsu valstij var radīt apdraudējumu. "Es negribu šeit detalizēti runāt, jo tas nozīmē šeit iedrošināt tos cilvēkus, kuriem šī informācija interesē, tai papildus pievērst uzmanību. Bet jebkurā gadījumā tur ir pārāk daudz tādas informācijas, kas nav pieejama ar parastajām modernajām tehnoloģijām vai novērošanas tehnoloģijām. Bieži cilvēki saka, ko tad jūs tur slēpsiet, tāpat jau visu var apskatīties "Google", vai tāpat jau visu redzam. Tīri jau tā nav, ir tīri daudz informācijas, kuru analizējot, mēs varam iegūt vairāk, ja mēs pie šādiem plāniem nokļūstam," sacīja ministrs.

"ReTV Ziņas" pēc šādas informācijas saņemšanas, ka tiek publiskoti valsts aizsardzību skaroši dati, vērsās pie "Latvijas valsts mežiem". Tur skaidroja, ka šāda publikācija viņuprāt nav pārkāpums un ka mērķis esot uzņēmuma ražošanas procesa nodrošināšana. Uzņēmums esot datus iegādājies no Valsts Zemes dienesta par mēnesī noteikto abonēšanas maksu 170 eiro.

"Jā, šobrīd Valsts Zemes dienests min, ka viņi nav pārliecināti, ka mēs neesam pārkāpuši kādu datu licences nosacījumu līgumu. Mēs esam pārliecināti, ka mēs neesam pārkāpuši, mēs to vienmēr rūpīgi pārbaudām pirms kaut ko darīt. Šeit mums tādu šaubu nav, tādēļ mums atliek vienīgi ar Valsts zemes dienestu vienoties," saka Māris Kuzmins, AS "Latvijas valsts meži" Biznesa sistēmu risinājumu direktors.

Situāciju vēl vairāk saasina fakts, ka "Latvijas valsts meži" šos datus iedevis vēl citam uzņēmumam publiskošanai. "Tas ir mērniecības uzņēmums, viņam ir svarīgi, lai pašvaldības, to būvvaldes, bez ilgstošas neefektīvas darbības varētu datus atvērt, pietuvināties, bez lejupielādes šo informāciju apskatīt," saka "Latvijas valsts mežu" pārstāvis.

Visi mērniecības dati ar detalizētu informāciju par komunikācijām un citām būtiskām lietām, kas tajā skaitā skar valsts drošību, ir Valsts Zemes dienesta rīcībā. ReTV Ziņas skaidroja arī šī dienesta atbildību. Ģenerāldirektore Vita Narnicka uzskata, ka dienestam nav juridiska pamata klientiem pieprasīto informāciju neizsniegt. Viņasprāt, likumā esot nepieciešami uzlabojumi, lai nākotnē dati par stratēģiski svarīgiem objektiem nenonāktu nevēlamu personu rokās.

"Pašlaik dati Valsts zemes dienestā tiek apstrādāti droši un atbilstoši drošības iestāžu norādījumiem. Es ceru, ka "Latvijas valsts meži" vai jebkurš klients, kuram normatīvo aktu ietvaros ir atļauta šādiem datiem piekļūt, darīs to godprātīgi arī turpmāk, protams, cik tie dati saglabājas vai nesaglabājas, to mēs varēsim tik ar laiku izvērtēt," ReTV Ziņām saka Narnicka.

Šim viedoklim oponē aizsardzības ministrs Artis Pabriks: "Ja mēs esam tik uzmanīgi, ka lauku avīzītēs nevaram publicēt dzimšanas dienas apsveikumus, jo tas var pārkāpt privātumu, tad tas ir absurdi, bet likumīgi. Bet tajā pašā laikā, kad tas var skart drošību, valsts intereses, aizsardzību, tad to atnesam ar bantīti apsietā kastītē un uzdāvinām jebkuram interesentam."

Jau pērn aprīlī Valsts zemes dienestam Aizsardzības ministrija nosūtījusi vēstuli, brīdinot par konkrētām lietām un objektiem, informāciju, par kuriem nebūtu vēlams publicēt. Taču dienests to aizvien nav ņēmis vērā. Tieslietu ministrija, kuras pārraudzībā darbojas VZD, sākusi apstākļu skaidrošanu. Vienlaikus Tieslietu ministrija vērsusies Zemkopības ministrijā kā pie LVM kapitāla daļu turētājas, lai tā vērtētu uzņēmuma rīcību.

Pašlaik Valsts Zemes dienests pārtraucis "Latvijas valsts mežiem" piekļuvi tā informācijas sistēmas datiem.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Valsts zemes dienests Aizsardzības ministrija Artis Pabriks Latvijas valsts meži
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form