Ledus sabojātas konstrukcijas dēļ Latvijas pareizticīgie atceļ ikgadējo gremdēšanos Daugavā
Foto: DELFI

Mainīgo laika apstākļu dēļ Latvijas Pareizticīgā baznīca (LPB) atcēlusi gremdēšanos Daugavas ūdenī, kas katru gadu Rīgā notiek Kunga kristīšanas svētkos, portālu “Delfi” informēja LPB Preses dienestā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

LPB norāda, ka saistībā ar mainīgajiem laika apstākļiem Daugavā sākusies daļēja ledus iešana starp Akmens un Vanšu tiltiem, kuras dēļ bojāta jau savlaicīgi ūdenī ievietotā konstrukcija, kas bija paredzēta, lai nodrošinātu cilvēku gremdēšanos ūdenī.

Pēc sarunām ar drošības dienestu speciālistiem tika noskaidrots, ka bojātu un neizturīgu konstrukciju izmantošana var radīt draudus cilvēku dzīvībai.

Lielā ūdens iesvētīšanas kārta Daugavā notiks kā paredzēts 19. janvārī pulksten 13, tomēr "cilvēku drošības labad un nepārvaramu apstākļu rezultātā gremdēšanās Daugavas ūdenī Rīgā tiek atcelta", norāda LPB Preses dienestā.

Jau vēstīts, ka no seniem laikiem 19. janvārī pēc jaunā stila, dienā, kad Pareizticīgā Baznīca svin vienus no gada lielākajiem svētkiem – Kunga Kristīšanas svētkus, kurus dēvē arī par Dieva Parādīšanās svētkiem – Dieva Trīs Personu (Svētās Trijādības) atklāšanos cilvēka veidolā, tiek kalpota Lielā ūdens iesvētīšanas kārta.

Kā vēsta informācija Latvijas pareizticīgās baznīcas mājaslapā, šīs tradīcijas aizsākumi meklējami pašos kristietības aizsākumos, kad to ar iegremdēšanos Jordānas ūdeņos savas kristīšanas laikā aizsāka pats Jēzus Kristus.

Lielā ūdens iesvētīšanas kārta tiek kalpota gan pareizticīgo dievnamos, gan zem atklātām debesīm upēs, ezeros, dīķos un akās. Šādā veidā iesvētīts ūdens iegūst īpašas spējas un tiek saukts par "lielo agiasmu" jeb svētumu.

Savulaik ciemos un citās apdzīvotās vietās Kunga Kristīšanas dienā visi iedzīvotāji pēc dievkalpojuma krusta gājienā devās uz tuvāko ūdenstilpni, cirta tajā āliņģi krusta veidā, kur arī iesvētīja ūdeni. Šī tradīcija līdz Otrajam pasaules karam bija izplatīta arī Latvijā.

PSRS gados ūdens iesvētīšana zem atklātām debesīm nebija iespējama. Ūdeni iesvētīja tikai pareizticīgo baznīcās, bet krusta gājienu tradīcija tika pārtraukta, savukārt pēdējo gadu laikā šādi krusta gājieni uz tuvāko ūdenstilpni un ūdens iesvētīšana tajā ar sekojošu gremdēšanos iesvētītajā ūdenī 19. janvārī notiek Madonā, Jēkabpilī, Ludzā, Līvānos un citviet Latvijā.

Portāls "Delfi" piedāvā atskatu tajā, kā pērn tika kalpota Lielā ūdens svētīšanas kārta:

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form