Lieldienu brīvdienās uz Infektoloģijas centru tikai viens cilvēks atnesa ērci pārbaudei
Foto: DELFI Reporter

Šajās Lieldienu brīvdienās Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā "Latvijas Infektoloģijas centrs" neviens cilvēks nevērsās, lai noņemtu piesūkušos ērci, un tikai viens iedzīvotājs atnesa ērci pārbaudei.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā aģentūrai LETA pastāstīja Infektoloģijas centrā, vēl divi cilvēki brīvdienās vērsās pēc konsultācijas, jo viņi paši noņēmuši ērci, kas viņiem bija piesūkusies, bet ap koduma vietu izveidojies apsārtums. Šī ir pirmā reize pēdējo četru līdz piecu gadu laikā, kad tik mazam cilvēku skaitam Lieldienu brīvdienās bija nepieciešama palīdzība pēc ērču piesūkšanās.

Pagājušā gada Lieldienās 24 cilvēkiem tika noņemtas piesūkušās ērces un 38 ērces tika nosūtītas laboratoriskai izmeklēšanai, 2010.gadā tika noņemtas 40 cilvēkiem piesūkušās ērces un 68 ērces nosūtītas laboratoriskai izmeklēšanai, lai pārbaudītu, vai tās nav inficētas ar ērču encefalīta vīrusu.

Infektoloģijas centra speciālisti norāda, ka tik mazs ērču piesūkšanās skaits šogad skaidrojams ar sliktiem laika apstākļiem.

Kopumā šogad Infektoloģijas centra laboratorijā ir pārbaudītas deviņas ērces, un neviena no tām nebija inficēta ar encefalītu.

Mediķi atgādina, ka vakcinācija ir efektīvākais aizsardzības līdzeklis pret ērču encefalītu, tomēr arī pret šo slimību vakcinētiem cilvēkiem, atrodoties dabā, jāievēro nepieciešamie ģērbšanās pasākumi, jo iespējams inficēties ar citām ērču pārnestām infekcijām, pret kurām nav radīta vakcīna.

Kā papildu drošības pasākumu var lietot arī ērču atbaidīšanai domātos līdzekļus, apsmidzinot ar tiem apģērbu, tomēr tie nepasargās, ja apģērbs nebūs pareizi pielāgots un ērce varēs nokļūt zem apģērba. Speciālisti atgādina, ka ērces mājās var ienest ar mežā noplūktiem zariem un puķēm, kā arī ērces var atnest mājdzīvnieki.

Lai nepieļautu ērces piesūkšanos, pirms došanās mežā apģērbs jāpielāgo tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt. Bikšu gali jāieliek zeķēs, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs. Lai ērces būtu iespējams pamanīt un laikus notraukt no apģērba, uzturoties dabā, vēlams valkāt apģērbu gaišā krāsā.

Pastaigas laikā ik pa brīdim jāapskata apģērbs, īpaši kājas, lai savlaicīgi ieraudzītu un notrauktu pa apģērbu rāpojošas ērces. Pēc pastaigas uzmanīgi jāpārliecinās, vai uz ķermeņa nav ērces, kā arī jāpārbauda mati.

Ja ērce tomēr piesūkusies, nepieciešams to izņemt pēc iespējas ātrāk. Ērču encefalīta vīrusu inficēta ērce var ievadīt koduma vietā uzreiz pēc piesūkšanās, bet risks inficēties ar citiem ērču pārnesto infekcijas slimību izraisītājiem ir augstāks, ja ērce ir ilgāk piesūkusies. Ērce jānoņem, nesaspiežot tās ķermeni, lai koduma brūcē neiekļūtu inficētas ērces iekšējais saturs. Pirms ērces izvilkšanas dezinficē vietu, kur tā piesūkusies. Ērces izvilkšanai izmanto smailu pinceti, ar ko satver ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un lēni velk uz āru. Ja nav pieejama pincete, ap ērces snuķīti apsien stipru diegu un, velkot aiz diega galiem, izņem ērci. Pēc ērces izņemšanas koduma brūci dezinficē un rokas nomazgā ar ūdeni un ziepēm.

Kā ziņots, šogad pirmais gadījums, kad cilvēkam piesūkusies ērce, reģistrēts 23.martā.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form