LM: pensionēšanās vecuma saistīšana ar bērnu skaitu uzliktu papildu slogu sistēmai
Foto: F64

Pensionēšanās vecuma sasaistīšana ar bērnu skaitu uzliktu papildu slogu sistēmai, tāpēc Labklājības ministrija (LM) atbalsta summas dubultošanu, no kuras valsts maksā obligātās iemaksas pensiju kapitālā par vecāku bērna kopšanas atvaļinājuma laikā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

LM ierosina iemaksas turpmāk veikt no simts latiem, nevis 50, kā tas ir pašlaik.

Projekts "Par papildu atbalstu pie pensijas par izaudzinātajiem bērniem" ceturtdien pieteikts Valsts sekretāru sanāksmē. Patlaban aprēķini liecina, ka šāda risinājuma ieviešanai no 2013.gada papildu ik gadu nepieciešams finansējums 1,476 miljoni latu, bet saņēmēju skaits mēnesī prognozēts 12 300 cilvēku.

LM izvērtēja dažādas iespējas atbalstam vecumdienās par izaudzinātajiem bērniem un aicināja arī iedzīvotājus izteikt priekšlikumus pensiju sistēmas ilgtspējai. Iedzīvotāji rosināja diskutēt par pensionēšanās vecuma samazināšanu atkarībā no bērnu skaita, pamatojoties uz to, ka pensijas nodrošināšanas iespējamība nākotnē ir cieši saistīta ar dzimstību. Uz to norādīja arī Saeimas deputāti.

Izskanēja ierosinājumi, ka par katru bērnu pensijā varētu doties gadu ātrāk, nodrošināt ātrāku pensionēšanās iespēju vecākiem, kuri audzinājuši trīs un vairāk bērnu, kā arī sasaistīt pensijas apmēru ar bērnu nodokļiem – piemaksa pie pensijas atkarībā no bērnu veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām.

Ministrijas speciālisti atzina, ka, pastāvot iespējai atsevišķām personu kategorijām doties pensijā ātrāk, pensiju sistēmai ilgtermiņā tiek uzlikts papildu slogs. Jebkādu jaunu garantiju un atvieglojumu ieviešana ir saistīta ar papildu finanšu resursu nepieciešamību. Tā kā vecuma pensijas apmērs ir atkarīgs gan no apdrošinātās personas pierādītā apdrošināšanas stāža, gan no uzkrātā pensijas kapitāla laikā no 1996.gada 1.janvāra līdz pensijas pieprasīšanas mēnesim, kā arī no personas vecuma pensijas piešķiršanas brīdī, papildu atvieglojumi veicinātu mazāka apmēra pensiju aprēķināšanu.

Tādēļ ministrija atbalstīja risinājumu personām, kuras audzina bērnus, veikt minētās iemaksas no lielākas naudas summas – no 100 latiem par personām, kuras kopj bērnu, kas nav sasniedzis pusotra gada vecumu. Palielinot veiktās sociālās apdrošināšanas iemaksas, tiktu palielināts šo personu pensijas kapitāls, tā īpaši atbalstot personas, kuras kopj bērnu un šajā laikā nav nodarbinātas.

Ministrija arī uzsver, ka Latvijas pensiju sistēmā iekļautā ideoloģija ir vērsta uz to, lai ieinteresētu darbspējīgā vecuma iedzīvotājus pēc iespējas ilgāk palikt darba tirgū, turpinot darbu pēc noteiktā minimālā pensionēšanās vecuma sasniegšanas.

Latvijā 2011.gadā bija 484,5 tūkstoši vecuma pensijas saņēmēju. Vidēji vecuma pensijas apmērs pērn bija 184,46 lati mēnesī.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form