Ministrija atzīst problēmas ar daļu no karavīru aprīkojuma
Foto: LETA

Aizsardzības ministrija (AM) noliedz publiskajā telpā izskanējušo kritiku par nekvalitatīvām zemessargu formām un karavīru zābakiem, taču attiecībā uz izmantojamo salūtmunīciju problēmas atzīst un sola situāciju labot.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Diskusijas izraisījusi sociālajā tīklā "Facebook" kādas personas ievietotā fotogrāfija, kurā it kā redzami divi zemessargi. Vienam no viņiem formastērps veidots no jau vairākus gadus lietojumā esošā maskēšanas raksta "Latpat", bet otrs zemessargs ģērbies sarunvalodā dēvētajā "voodland" tipa formastērpā, kurā acīmredzot dominē zaļā, brūnā un melnā krāsa. Tas zemessargs, kurš tērpies "Latpat" formā, ir redzams daudz skaidrāk nekā otrs.

"Interesanti, kad Nacionālo bruņoto spēku vadība pārstās spraust "batonus" ausīs, ka pikselis ideāli piemērots mūsu Latvijas apvidum?" retoriski vaicā sociālā tīkla lietotājs.

Tāpat sociālā tīkla lietotājam ir jautājums, kad izdos karavīriem zābakus, kuri kaut nedaudz aiztur mitrumu, un pārstās "gvelzt muļķības" par pašreiz lietošanā izdoto zābaku izcilajām īpašībām. Tāpat šī persona interesējas, kad armijai iepirks ūdens necaurlaidīgas drēbes un pārtrauks veikt "kaitniecību valstiskā līmenī" ar salūtmunīciju, kura ir nelietojama. "Manuprāt, tā ir vienkārša kaitniecība un valsts bruņoto spēku apzināta vājināšana," raksta šī persona.

AM Preses nodaļā paskaidroja, ka visi kaujas formas tērpi, kas tiek izsniegti zemessargiem, ir identiski tiem, ko lieto profesionālā dienesta karavīri. Atšķiras vien atsevišķas individuālā ekipējuma sastāvdaļas, piemēram, uzkabes, bet neatšķiras uz apģērba redzamie pikseļi.

AM skaidro, ka pasaulē nav tāda formas tērpa, kas vienlīdz labi maskētu visa veida vidēs, tāpēc, lai spētu veiksmīgi maskēties jebkādos apstākļos, ikviens karavīrs pamatapmācībās apgūst maskēšanās iemaņas atbilstoši apvidum, kādā tiek veikta uzdevumu izpilde. Latvijas karavīri un zemessargi savus dienesta pienākumus veic gan Latvijā, gan ārvalstīs, piedaloties militārajās mācībās un starptautiskajās operācijās. Arī Latvijā apkārtējā vide, kurā karavīriem jāveic maskēšanās ikdienā, ir ļoti daudzveidīga - lielu daļu teritorijas aizņem jauktie meži, pļavas, purvi un pilsētas. Neskatoties uz to, ka Latvijā izteikti četri gadalaiki, tikai trīs mēnešus apvidus Latvijas teritorijā ir zaļš.

Veidojot unikālo maskēšanas rakstu "Latpat" 2006. gadā, tika ņemts vērā, lai tas varētu vizuāli maskēt karavīru pilsētas vidē un starptautisko operāciju reģionos dienā un naktī, kā arī nodrošināt gan tikai noteikta līmeņa vizuālo maskēšanu mežainā teritorijā Latvijā. Rīgas Tehniskā universitāte zinātniski pamatoja, ka šis raksts atbilst gan Latvijas apstākļiem, gan videi starptautisko operāciju rajonos.

Samazinot starptautisko operāciju apjomu 2013. gadā, tika pieņemts lēmums izstrādāt Latvijas apstākļiem piemērotāku maskēšanas rakstu. Tādēļ turpinot karavīra individuālās aizsardzības sistēmas ieviešanu, bruņotie spēki ir pilnveidojuši kaujas formas tērpa komplektu, kā arī ieviesuši tam otru maskēšanas rakstu - "Multilatpat", kurā dominē brūna, zaļa un haki krāsa. Šis maskēšanās raksts nodrošinās pilnu operacionālās darbības vizuālo maskēšanu gan Eiropā, gan arī tajos operāciju reģionos, kur būs nepieciešams izmantot kaujas formas tērpa komplektu ar dominējošu brūno, zaļo un haki krāsu.

Kaujas formas tērpa pilnveidošana veikta, ņemot vērā karavīru pieredzi, kas gūta operāciju rajonos, militārās mācībās un ikdienas treniņos, kā arī militārās tekstilrūpniecības tehnoloģiju attīstības tendences un strauji mainīgo ģeopolitisko situāciju Eiropas reģionā. Pilnveidojumi karavīra individuālās aizsardzības sistēmu komplektējošajās daļās veikti, bruņotajiem spēkiem sadarbojoties ar pasaules militārās industrijas vadošajiem uzņēmumiem.

Ar aizvadīto gadu ir sākta pāreja uz pilnveidoto kaujas formas tērpu ar otru maskēšanas rakstu, tāpēc ieviešanas periodā līdz 2018. gadam tiks izmantoti abi kaujas formas tērpu paraugi.

Vienlaikus "Latpat" un "Multilatpat" lietos, tikai pildot operacionālos un mācību uzdevumus. Savukārt ikdienā "Latpat" lietos kā ziemas, bet "Multilatpat" kā vasaras formas tērpu, pāreju no viena uz otru nosakot ar garnizona priekšnieka pavēli.

Vienlaikus AM norāda, ka formas tērpa pikselis nekādā veidā neizslēdz nepieciešamību karavīriem apgūt maskēšanās iemaņas, lai spētu maskēties jebkurā vidē.

Runājot par zābakiem, AM norāda, ka mūsdienu militārajā vidē vispārēju militāro standartu kaujas zābakiem nav. Katra NATO dalībvalsts pati izstrādā, ievieš un uztur savu kaujas zābaku standartu atbilstoši tās uzdevumiem. Nacionālajos bruņotajos spēkos ir pieņemta lietošanā ASV ražotāja "Bates Uniform Footwear" zābaku sistēma "M9". Zābaku sistēma sastāv no vairākiem dažādas aizsardzības līmeņa zābakiem, tostarp ar palielinātu mitrumnoturību. Papildus tam atsevišķos zābaku modeļos ir iestrādāta "gore-tex" ūdensnecaurlaidīga membrāna, kas vēl vairāk palielina aizsardzību no ūdens iekļūšanas zābakā.

Veicot padziļinātu kaujas zābaku izpēti bruņotajos spēkos un neatkarīgā ASV pētnieciskajā iestādē, secināts, ka šie zābaki piemēroti Nacionālo bruņoto spēku vajadzībām.

Zemessargiem tiek izdoti tādi paši kaujas zābaki kā profesionālā dienesta karavīriem. Kaujas zābakos iestrādāta "gore-tex" necaurlaidīgā membrāna, bet, līdzīgi kā jebkuri citi apavi, arī šie zābaki ir jākopj atbilstoši lietošanas instrukcijai un tos regulāri nepieciešams impregnēt, lai aizsargātu pret mitrumu. Šobrīd Sauszemes spēkos veikta apgāde ar virszābakiem, kas sniedz papildu aizsardzību pret mitrumu dažādos laikapstākļos. Saskaņā ar esošajiem iepirkumu plāniem laikā no nākamā gada līdz 2018. gadam plānots ar virszābakiem apgādāt arī Zemessardzes vienības.

Attiecībā uz salūtmunīciju AM norāda, ka, ņemot vērā konstatētās problēmas, Nacionālie bruņotie spēki ir pilnveidojuši 7,62 milimetru salūtmunīcijas sistēmu, kas ir domāta izmantošanai ar 7,62 milimetru triecienšautenēm "AK-4". Iepriekš tika uzlabota patrona, pārstrādāts salūtsprūds un sistēmā tika integrēts speciāli izstrādāts salūtaizslēgs. Jaunizveidotās 7,62 milimetru salūtšaušanas sistēmas ieviešana Nacionālajos bruņotajos spēkos plānota, sākot ar 2017. gadu.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Aizsardzības ministrija Nacionālie bruņotie spēki
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form