Foto: DELFI

Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas rektors pulkvedis Valts Āboliņš neredz vajadzību 11.novembri noteikt par oficiālu brīvdienu.

Šādu viedokli Āboliņš pauda šorīt intervijā Latvijas Radio. Viņš sacīja, ka ne kritušo karavīru piemiņai, ne uzvaras pār Bermonta karaspēku svinēšanai nav obligāti nepieciešama brīvdiena. "Es domāju, ka mēs noteikti varam pienācīgi šo dienu atzīmēt, neesot tai pilnīgi brīvai," uzskata Āboliņš.

Cita starpā viņš arī pauda pārliecību - lai kāda būtu latviešu attieksme pret savu valsti, "x stundā" viņi būtu gatavi "nolikt arklu zem ozola, paņemt rokā rungu vai plinti" un doties aizstāvēt savu zemi un tautu.

Kā ziņots, Saeima pagājušajā nedēļā izskatīšanai Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā nodeva grozījumus likumā "Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām", rosinot 11. novembrī atzīmējamo Lāčplēša dienu noteikt par brīvdienu, vienlaikus atsakoties no brīvdienas 1. maijā.

Par likumprojektu nobalsoja 43 deputāti, pret to tika saņemtas 23 deputātu balsis, savukārt vēl pieci parlamentārieši atturējās. Balsojuma rezultāti liecina, ka koalīcijas vidū vienprātības par šādu priekšlikumu nav. Teju visi partijas "KPV LV" deputāti kopā ar partijas "Saskaņa" deputātiem balsoja pret likumprojekta virzīšanu izskatīšanai komisijā, savukārt partiju apvienības "Jaunā vienotība" politiķi balsojumā atturējās.

Minēto priekšlikumu iesniedza nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK Saeimas frakcijas deputāti. Politiskais spēks Saeimas Prezidijam iesniedza likumprojektu, kurā izteikts priekšlikums Lāčplēša dienu iekļaut svētku dienu sarakstā, attiecīgi to izslēdzot no atceres un atzīmējamo dienu rindas. Nacionālās apvienības ieskatā 11. novembra nozīme kopš 1990. gada ir paplašinājusies, kļūstot par svētkiem, kuros piemin ne vien Lāčplēša kara ordeņa kavalierus un kara invalīdus, bet visus Latvijas brīvības cīnītājus.

Paskaidrojuma rakstā norādīts, ka 11. novembris ir saistīts ar virkni tradicionālu pasākumu - gan oficiālu, gan arī tādu, kas notiek pēc sabiedrības grupu un organizāciju iniciatīvas. Tāpēc Lāčplēša dienas noteikšana par svētku dienu dotu iespēju tajos piedalīties arī tiem, kuriem tā parasti ir darba vai mācību diena.

Vienlaikus partija rosināja no svētku dienu saraksta svītrot 1. maiju - Darba svētkus un Latvijas Republikas Satversmes sasaukšanas dienu. Šo dienu nacionālā apvienība rosināja iekļaut atceres un atzīmējamo dienu lokā. "Tādējādi, 11.novembrim kļūstot par svētku dienu, kopējais brīvdienu skaits nepieaugtu un tam nebūtu negatīvas ietekmes uz darba dienu skaitu gadā un budžeta ieņēmumiem," skaidroja nacionālajā apvienībā. Ar šādu ierosinājumu politiskais spēks cerēja "pienācīgi novērtēt" Lāčplēša dienu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!