Nākamais – veselības gads: īsākas rindas un jauni pakalpojumi
Foto: DELFI

Lai nodrošinātu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, nākamgad būs pieejami papildu 113 miljoni eiro. Par tiem plānots nodrošināt virkni pasākumu, tostarp pirmo reizi uzsākt valsts apmaksātas aknu transplantācijas operācijas, žurnālistus otrdien informēja veselības ministre Anda Čakša (ZZS).

Plānots, ka jau nākamgad rindas valsts apmaksāto ambulatoro medicīnas pakalpojumu saņemšanai būs samazinājušās par 40%. 2018. gadā šos pakalpojumus saņems par 380 tūkstošiem pacientu vairāk nekā 2016. gadā.

2018. gadā papildus plānots sniegt vairāk nekā 108 tūkstošus speciālistu konsultāciju, vairāk nekā 35 tūkstošus dienas stacionāru pakalpojumu un piedāvāt vairāk nekā 33 tūkstošus cukura diabēta kabineta apmeklējumu.

Tāpat nākamgad papildus plānoti vairāk nekā 207 tūkstoši ambulatoru izmeklējumu, vairāk nekā 29 tūkstošu ambulatoru rehabilitācijas pakalpojumu, kā arī vairāk nekā 980 endoprotezēšanas operāciju.

Veselības ministre Čakša vērsa uzmanību, ka nākamgad pirmo reizi tiks uzsākta valsts apmaksātu aknu transplantācijas operāciju veikšana. 2018. gadā plānotas septiņas operācijas.

Liela finansējuma daļa tiks novirzīta uzlabojumiem onkoloģijas jomā, līdz ar to onkoloģiskos pakalpojumus saņems vairāk cilvēku – tie tiks nodrošināti vairāk nekā 54 tūkstošiem pacientu. Onkoloģijas jomā finansējums palielināsies par 15,3 miljoniem eiro.

Plānots, ka uzlabosies kompensējamo zāļu pieejamība. Onkoloģijas zālēm papildus būs pieejami 5 miljoni eiro, C hepatīta zālēm – 5,7 miljoni eiro, Krona slimībai un psoriāzei – 1,2 miljoni eiro un HIV/AIDS medikamentiem – 4,2 miljoni eiro.

Kā skaidroja Čakša, arī zobārstniecības pakalpojumi bērniem kļūs pieejamāki. Nākamgad papildu finansējums zobārstniecības tarifu palielināšanai būs 2,9 miljoni eiro, savukārt reto slimību ārstēšanai nākamgad kopuma plānoti 5 miljoni eiro.

Par šo finansējuma izlietojumu valdība lems otrdien. Ja tas gūs atbalstu, trešdien Veselības ministrijas (VM) pārstāvji dosies uz Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisiju, lai arī tur saņemtu zaļo gaismu plānotajam.

VM izskatīšanai valdībā otrdien iesniegusi informatīvo ziņojumu "Par veselības reformas pasākumu īstenošanu 2018. gadā". Tajā rakstīts, ka veselības nozares reformu turpināšanai no Eiropas Komisijas pieļautā budžeta deficīta papildus 2018. gadam piešķirts finansējums 113 400 000 eiro apmērā.

VM ziņojumā min piecus virzienus, kādos nākamgad paredzēts strādāt un kuros plānots tērēt vairāk nekā 113 miljonus eiro, un tie ir: veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošana un rindu mazināšana, tostarp turpinot 2017. gadā uzsākto rindu mazināšanu pie speciālistiem, uz diagnostiskajiem izmeklējumiem, dienas stacionārā un ambulatorajā rehabilitācijā, kam atvēlēti 46,07 miljoni eiro, onkoloģisko saslimšanu diagnostikas un ārstēšanas pieejamības uzlabošana, kam paredzēti 29,89 miljoni eiro.

Trešais virziens ir infekcijas slimību izplatības mazināšana, tai skaitā turpinot 2017. gadā uzsāktās reformas valsts kompensējamo medikamentu nodrošinājumam VHC jeb hroniska C hepatīta pacientiem, atvēlēti 16, 74 miljoni eiro, ceturtais – primārās veselības aprūpes sistēmas kvalitātes un pieejamības uzlabošana, kam paredzēti 9,66 miljoni eiro, bet piektajam virzienam – kardiovaskulārās saslimstības mazināšanai un slimību ārstēšanas efektivitātes uzlabošanai nākamgad paredzēti 11,03 miljoni eiro.

VM atgādina, ka Latvija līdz 2020. gadam paredzējusi par trim gadiem palielināt veselīgi nodzīvoto mūža gadu skaitu – veselīgi nodzīvotie mūža gadi ir laiks, kurus cilvēks prognozējami var nodzīvot bez slimībām un invaliditātes jeb aktivitātes ierobežojumiem, sasniedzot 57 gadus vīriešiem un 60 gadus sievietēm.

Tāpat paredzēts par 11% samazināt potenciāli zaudēto mūža gadu – līdz 64 gadu vecumam, rādītāju, 2020. gadā sasniedzot 5 300 uz 100 000 iedzīvotāju. VM piebilst, ka potenciāli zaudētie mūža gadi ir gadi, kurus cilvēks būtu nodzīvojis līdz noteiktam vecumam, Latvijā lietotais slieksnis ir līdz 64 gadiem, ja nebūtu nomiris. Jo agrākā vecumā iedzīvotāji mirst, jo lielāks ir potenciāli zaudēto mūža gadu skaits.

Vēstīts, ka nākamgad veselības nozarē papildu pieejamais finansējums tiks ieguldīts veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības un kvalitātes uzlabošanai, kā arī ārstniecības personu atalgojuma palielināšanai.

Nākamgad veselības nozares budžets būs par 194 miljoniem eiro lielāks, sasniedzot 1,014 miljardu eiro.

2018. gadā papildu 13,2 miljoni eiro tiks novirzīti onkoloģijas jomai, savukārt veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošanai paredzēts novirzīt papildu 28,6 miljonus eiro, tai skaitā ambulatorajai aprūpei – 12,6 miljonus eiro.

Tāpat nākamgad paredzēts par 1175 operācijām palielināt endoprotezēšanas operāciju skaitu, tādējādi gada laikā pakalpojumu nodrošinot 25 tūkstošiem pacientu.

Uzlabojumi gaidāmi infekciju slimību ārstēšanas jomā: plānots par aptuveni 200 palielināt to C hepatīta pacientu skaitu, kuriem tiek nodrošināta medikamentozā ārstēšana, kā arī par 1500 pacientiem palielināt to HIV/AIDS pacientu skaitu, kuriem tiks nodrošināta valsts apmaksāta ārstēšana.

Zāļu kompensācijas apjoma palielinājums paredzēts Krona slimības, čūlainā kolīta un psoriāzes pacientiem, tāpat papildu līdzekļi piecu miljonu eiro apmērā tiks novirzīti reto slimību diagnostikai un ārstēšanai.

Source

www.DELFI.lv

Tags

Budžets 2018 Veselības aprūpe Veselības ministrija
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form