NMPD apbalvo ģimeni par drosmi un gatavību veikt atdzīvināšanas pasākumus tēvam
Foto: Publicitātes attēli

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) apbalvoja ģimeni par drosmi un gatavību veikt atdzīvināšanas pasākumus tēvam, informēja dienesta pārstāve Ilze Bukša.

Pēc viņas paustā, ikviens var glābt dzīvību, ja vien ir gatavība sniegt pirmo palīdzību, un to pierāda arī Vītoliņu ģimenes rīcība, veicot atdzīvināšanas pasākumus tēvam, kamēr NMPD brigāde traucās uz notikuma vietu. Uzteicot Vītoliņus par drosmi un gatavību palīdzēt, NMPD direktore Liene Cipule pasniedza ģimenei apbalvojumu par pašaizliedzīgu rīcību. NMPD apbalvojumu "Par pašaizliedzību" saņēma visa Vītoliņu saime, jo katram bija sava loma un pienākumi, glābjot tēvu, kam pērn, septembrī, sākās pēkšņas sāpes krūtīs, bet pēcāk zaudēta samaņa un apstājusies sirdsdarbība.

Bukša informēja, ka, kamēr mediķi bija ceļā, tuvinieki uz maiņām veica sirds netiešo masāžu, kamēr vīrieša mazbērni skrēja uz šoseju pretī brigādei, lai tā labāk atrastu ceļu uz lauku mājām. Mediķu brigāde no Taurenes atsteidzās 13 minūšu laikā, bet tikmēr ģimene attālajās lauku mājās pēc dispečercentra ārstes pa telefonu sniegtajām norādēm nepagurstoši veica atdzīvināšanas pasākumus.

Kā norādīja brigādes vadītāja ārsta palīdze Mārīte Pole, kura kopā ar savu komandu par profesionālo rīcību šajā kritiskajā situācijā arī saņēma NMPD apbalvojumu, pirmās palīdzības sniegšana līdz mediķu ierašanās brīdim tomēr vēl ir retums. Par spīti tam, ka teju katram otrajam Latvijas iedzīvotājam vajadzētu būt šīm zināšanām, jo tās māca skolā vai iegūstot autovadītāja apliecību, cilvēki baidās kritiskās situācijās rīkoties. "Cilvēki domā, ka izdarīs sliktāk, kaut ko salauzīs. Bet viena vai divas salauztas ribas pret izglābtu dzīvību nav nekas. Tas ir nieks. Arī šajā situācijā ģimene, veicot atdzīvināšanas pasākumus, sākumā baidījās salauzt pacientam ribas, kas gan nenotika. Pateicoties tuviniekiem, kungs izdzīvoja. Ja piederīgie nebūtu veikuši sirds netiešo masāžu, tad būtu bijis par vēlu," stāsta Pole.

Bukša norādīja, ka šis gadījums apliecina, ka ir jābūt drosmīgam un ir aktīvi jārīkojas. Kā norāda Eiropas atdzīvināšanas padomes vadlīnijas - ja atdzīvināšanas pasākumi tiek uzsākti pirmo trīs līdz piecu minūšu laikā pēc elpošanas apstāšanās, cilvēka iespējas izdzīvot palielinās pat līdz 70%.

NMPD direktore norādīja, ka kritiskos gadījumos, skanot sirēnām, brigāde vienmēr steidz palīgā un glābj. "Ir labi zināt, ka palīdzība ir ceļā un mediķi darīs visu iespējamo un neiespējamo, taču ļoti bieži tieši pirmās minūtes un sekundes var būt izšķirošas cīņā starp dzīvību un nāvi. Iznākums var būt atkarīgs tikai no līdzās esošo cilvēku rīcības. Palīdzības sniegšanas brīdī ir svarīgi apzināties, ka neesi viens. Kamēr brigāde ir ceļā, dispečercentra ārsts pa tālruni sniegs norādes, kā pareizi rīkoties. Aicinu ikvienu būt gataviem sniegt pirmo palīdzību dzīvībai kritiskās situācijās, jo daudzos gadījumos tikai tā kopīgiem spēkiem varam palīdzēt un glābt," uzsvēra Cipule.

Source

LETA

Tags

Liene Cipule Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests NMPD Palīdzība
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form