NMPD vadība noraida arodbiedrības pārmetumus; gatava konstruktīvai diskusijai
Foto: LETA

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadība noraida Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) pārmetumus par dienesta darba organizācijas izmaiņu negatīvo ietekmi uz palīdzības gaidīšanas laiku, tomēr ir gatava turpināt konstruktīvu diskusiju ar arodbiedrību, informēja dienesta pārstāve Sarmīte Skujiņa.

Viņa norādīja, ka lēmums par dienas brigāžu veidošanu balstās uz ļoti rūpīgu datu izvērtējumu par NMPD darbību pēdējo četru gadu laikā. Dienests analizēja gan izsaukumu intensitāti, izsaukumos pavadīto laiku, gan arī brigādes nokļūšanas iespējas pie pacienta un līdz slimnīcām.

Pēc Skujiņas paustā, pretēji LVSADA apgalvotajam, ka neatliekamās medicīniskās palīdzības gaidīšana ir kļuvusi ilgāka, jau tagad, vērtējot operativitāti vietās, kur notikušas pārmaiņas brigāžu darba organizācijā, var secināt, ka nav izmaiņu brigāžu ierašanās savlaicīgumā un pakalpojuma kvalitātē. Operatīvie dati tiek monitorēti ik dienu un arī turpmāk dienests tos rūpīgi apkopos, uzsvēra NMPD pārstāve.

Viņa informēja, ka, tiekoties ar LVSADA, dienesta vadība skaidrojusi šo situāciju, mēģinot mazināt arodbiedrības bažas, kas saistītas vairāk ar darba pārorganizēšanas sadzīviska rakstura jautājumiem, piemēram, darbinieku nokļūšanu mājās pēc dežūras beigām. Šos jautājumus identificē un vērtē katra reģionālā centra vadītājs atsevišķi, meklējot tiem individuālus risinājumus.

Tāpat dienesta vadība, apzinoties, ka darbinieki raizējas par ierasto ienākumu zudumu līdz ar nostrādāto nakts stundu samazināšanos, jo par darbu naktī tiek piemaksāti 75%, kopā ar ieviestajām brigāžu darba organizācijas izmaiņām jau no jūlija visām dienas brigādēm noteikusi arī piemaksu pie stundas likmes.

Šī iemesla dēļ NMPD vadība, izprotot LVSADA paustās bažas par pārmaiņu ietekmi uz atsevišķiem darbiniekiem, ir gatava turpināt konstruktīvu diskusiju ar arodbiedrību.

Skujiņa atgādināja, ka veikto pārmaiņu mērķis ir panākt, lai intensīvākajā brigāžu izsaukuma periodā - dienas laikā - saglabājas jau esošais palīdzības pieejamības un operativitātes līmenis, vienlaikus nodrošinot darbiniekiem lielāku atalgojumu par veikto darbu dienas laikā.

Dienests arī uzsver, ka brigāžu darba organizācijas izmaiņas nemaina neatliekamās medicīniskās palīdzības saņemšanu iedzīvotājiem, arī turpmāk dienests jebkurā diennakts stundā reaģēs uz visiem izsaukumiem kā līdz šim. Ja nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība, iedzīvotājiem jāzvana uz ārkārtas tālruni 113.

Jau ziņots, ka LVSADA sāks kolektīvo interešu strīda procedūru un iesniegs NMPD vadībai strīda prasību nemazināt dienesta Latgales, Vidzemes un Zemgales reģionos diennakts brigāžu skaitu.

Kā apgalvoja LVSADA priekšsēdētāja vietniece Līga Bāriņa, NMPD vadībās veiktās reformas izraisījušas lavīnveida efektu, kā rezultātā neatliekamās palīdzības gaidīšana kļuvusi ilgāka, īpaši reģionos. "Tas izraisa pastāvīgus konfliktus starp mediķiem un pacientiem, taču mediķi apzinās, ka diennakts brigāžu samazinātā skaita dēļ problēma šobrīd nav efektīvi risināma," sacīja Bāriņa.

Pēc viņas paustā, brigāžu samazināšana, likvidējot pilnvērtīgu nakts maiņu, radījusi nevajadzīgas grūtības arī NMPD darbiniekiem. Piemēram, pēc plkst.22 daudziem neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādēs nodarbinātajiem nav iespējas nokļūt mājas, jo vairs nekursē sabiedriskais transports, tāpēc viņi ir spiesti nakšņot darbavietā.

LVSADA šos jautājumus pārrunājusi ar NMPD vadību, bet risinājums nav atrasts. Šī iemesla dēļ LVSADA padome ir pieņēmusi lēmumu par kolektīvā interešu strīda procedūras sākšanu.

NMPD iepriekš vēstīja, ka ir gaidāmas lielas pārmaiņas, tostarp līdz gada beigām NMPD dubultos dienas brigāžu skaitu, samazinot diennakts brigāžu skaitu.

Dienesta direktore Liene Cipule skaidroja, ka izmaiņas saistītas ar to, ka lielākā daļa jeb 80% izsaukumu notiek dienas laikā. Piemēram, dienā Latvijā tiek saņemti 963 izsaukumi, darbojoties 188 brigādēm, bet naktī - 243 izsaukumi, kurus veic kopumā 170 brigādes. Pēc izmaiņām dienas brigāžu skaits tiks palielināts divas reizes, proti, līdz 36 brigādēm. Vienlaikus nemainīšoties kopumā diennaktī strādājošo brigāžu skaits.

Vienlaikus turpmāk iecerēts brigādes organizēt atbilstoši izsaukumu profilam. Uz izsaukumiem ar visaugstāko prioritāti dosies divu veidu diennakts brigādes - brigādes ar diviem mediķiem un šoferi, kā arī ārsta speciālista brigāde, kura ir bez šofera. Vidējas prioritātes izsaukumus apkalpos gan diennakts, gan dienas brigādes, kurās būs divi mediķi bez šofera. Savukārt zemās prioritātes izsaukumus apkalpos dienas brigādes un nakts brigādes, kurās varēs atrasties arī cilvēks, kurš apgūt ārsta palīga profesiju, lai uzlabotu savas praktiskās iemaņas.

Source

LETA

Tags

Liene Cipule NMPD
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form