No 2017. gada personas kodā vairs netiks norādīts dzimšanas gads, paredz valdības otrdien atbalstītie Iedzīvotāju reģistra likuma grozījumi.

Pašlaik personas kodu Latvijā veido 11 ciparu kombinācija, un pirmie seši cipari sniedz informāciju par personas dzimšanas datumu (diena, mēnesis, gads).

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes priekšnieka vietnieks Jānis Citkovskis skaidroja, ka izmaiņas stāsies spēkā no 2017. gada 1. janvāra - tad iedzīvotāji iegūs personas kodu, kas vairs nenorādīs dzimšanas datumu.

Savukārt iedzīvotāji, kas personas kodu ieguvuši līdz tam, to varēs mainīt vienu reizi dzīves laikā, iegūstot jaunā veida personas kodu.

"Tādā veidā mēs novēršam pārmetumus par iejaukšanos personas privātajā dzīvē," sacīja Citkovskis, norādot - līdz šim, katru reizi uzrādot personas kodu, cilvēks atklāj savas dzimšanas datus.

Iekšlietu ministrijā pavēstīja, ka līdz ar jaunajām prasībām personas kodu piešķiršanai arī tiks novērsta iespēja, izmantojot personas kodā ietverto norādi uz personas vecumu, veidot tiešu vai netiešu personas diskrimināciju uz vecuma pamata profesionālajās attiecībās.

Personas kods arī turpmāk tiks veidots no 11 cipariem. Personas koda pirmie cipari būs "32", bet pārējie cipari būs automātiski sistēmas ģenerētie nejaušie cipari no "0" līdz "9". Pirmie seši cipari no pārējiem pieciem cipariem var tikt atdalīti ar defisi jeb savienojuma zīmi. Pēdējie pieci cipari nesniegs tiešas ziņas par fizisko personu, bet tikai palīdzēs viņu identificēt.

Brīvprātīgi vienu reizi lūdzot piešķirt jaunu personas kodu bez dzimšanas datuma norādīšanas, par iesniegumu nebūs jāmaksā.

Likumprojekts papildus paredz Iedzīvotāju reģistrā iekļaut informāciju par ārvalstīs piešķirto identifikācijas numuru, ja personai tāds ir, kas norādīts personu apliecinošā dokumentā vai atbilstošas iestādes izsniegtā dokumentā, kas ļauj personai uzturēties ārvalstī, tādējādi ļaujot precīzāk identificēt personu informācijas apmaiņā ar ārvalstu institūcijām.

Lai atvieglotu slogu vecākiem, likumprojekts arī paredz iespēju saņemt izziņu par personas deklarēto dzīvesvietu personām vecumā no 15 līdz 18 gadiem,  piemēram, iestājoties izglītības iestādēs, kā arī dažādu atvieglojumu vai priekšrocību saņemšanai.  

Tāpat tiks izveidots bezmaksas e-pakalpojums "Iepriekšējā un piešķirtā jaunā personas koda salīdzināšana". Datu saņēmēji, piemēram, zvērināti notāri, aplūkojot datus Iedzīvotāju reģistrā, pēc personas koda ievadīšanas saņems informāciju par jauno personas kodu. Šaubu gadījumā būs iespēja izmantot e-pakalpojumu personas koda salīdzināšanai. Tādējādi tiks nodrošināta iespēja pēc aktuālā personas koda saņemt informāciju par personas iepriekšējo personas kodu, skaidro ministrija.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!