Okupācijas muzeja rekonstrukcija: Gerhards pieprasa izvērtēt VNĪ valdes locekļu atbildību
Foto: LETA

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) pieprasījis Finanšu ministriju (FM) izvērtēt VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) valdes locekļu atbildību saistībā ar Okupācijas muzeja rekonstrukcijas termiņa neievērošanu un noteikt termiņu, kad "Nākotnes nams" būs gatavs, informēja ministra padomniece Sanita Dika-Bokmeldere.

Kā apgalvo Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), tā Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksa būvniecības īstenošanā līdz šim esot izdarījusi visu nepieciešamo, lai projektu varētu pabeigt noteiktajā termiņā - līdz Latvijas simtgadei, "taču VNĪ neizdarības dēļ ir liels risks, ka darbi netiks pabeigti laikus".

Pārņemot šī projekta uzraugošās institūcijas pienākumus, Gerhards aicinājis visus projektā iesaistītos "operatīvi un ar lielu atbildību sākt tā īstenošanu". Šis memoriāls ir nacionālo interešu objekts un vienlaikus ir gan muzejs, gan arī represēto piemiņas vieta, tāpēc ir ļoti svarīgi būvniecību pabeigt Latvijas simtgades ietvaros, tādējādi izrādot cieņu pret Latvijas tautas vēsturi un cilvēkiem, teikts Gerharda paziņojumā.

Ministrs arī koalīcijas partiju sadarbības padomes sēdē šā gada 20. martā, komentējot VNĪ valdes locekļa Andreja Milzarāja solījumu, ka precizētais būvprojekts VARAM tiks iesniegts līdz šī gada 1. aprīlim, izteicis bažas, ka tas fiziski nav iespējams, ņemot vērā VNĪ kavētos un neievērotos projekta saskaņošanas procesus. Gerhards uzskata, ka VNĪ valdes locekļi ir personīgi atbildīgi par nespēju nodrošināt Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksa būvniecības projekta īstenošanu līdz 2018. gada 1. oktobrim. Līdz ar to ministrs lūdz izvērtēt VNĪ valdes locekļu atbildību saistībā ar šī būvniecības projekta virzību.

"VARAM pārņemot projekta būvvaldes funkcijas, jau sākotnēji VNĪ uzlika par pienākumu šo kompleksu pabeigt līdz Latvijas simtgadei. No savas puses ministrija ir izrādījusi iniciatīvu, kā arī nākusi pretim VNĪ, lai nodrošinātu konstruktīvu sadarbību, sekmējot piemiņas memoriāla kompleksa būvniecības projekta virzību un pabeigšanu laikus," paziņoja Gerhards.

Būvvalde šī gada 12. maijā izsniedza būvatļauju ar projektēšanas nosacījumiem un būvdarbu uzsākšanas nosacījumiem. VNĪ šobrīd gatavo būvprojektu, pēc kura iesniegšanas būvvaldē tiks lemts par būvatļaujas izdošanu ar projektēšanas nosacījumu izpildi un būvdarbu uzsākšanas nosacījumu izpildi, lai pēc tam varētu sākties reālie būvdarbi. Tomēr šobrīd VARAM esot "pamatotas bažas par projekta virzības kavēšanos".

Tā kā VNĪ kā pasūtītājs ir tieši atbildīgs par sagatavotās būvniecības dokumentācijas kvalitāti un atbilstību būvniecību reglamentējošo normatīvo aktu prasībām, Gerhards uzskata, ka VNĪ valdes locekļi ir atbildīgi par nespēju nodrošināt memoriāla kompleksa būvniecības projekta īstenošanu līdz 2018. gada 1. oktobrim. Līdz ar to Gerhards nosūtījis vēstuli Finanšu ministrijai, prasot izvērtēt VNĪ valdes locekļu atbildību saistībā ar šī būvniecības projekta virzību.

"Muzejs un piemiņas memoriāls ir latviešu tautai ļoti nozīmīgi projekti, jebkāda kavēšanās ar darbu sākšanu ir nepieļaujama un necienīga pret mūsu tautas vēsturi un cilvēkiem. Neskatoties uz iekavētajiem termiņiem, Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksa būvniecība ir jāpabeidz, izrādot cieņu Gunāra Birkerta otrajam un šobrīd, diemžēl, pēdējam projektam. Tas ir jāpaveic Latvijas simtgades ietvaros, kā arī izcilā latviešu arhitekta piemiņas vārdā," paziņojis Gerhards.

VARAM saskaņā ar Latvijas Okupācijas muzeja likumu kopš 2016. gada 4. oktobra pilda būvvaldes funkcijas, bet neīsteno Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksa būvniecības projektu.

Tags

Kaspars Gerhards Okupācijas muzejs

Comment Form