Pacienti Austrumu slimnīcai parādā 4,76 miljonus eiro; 1,27 miljoni eiro – mirušo parādi
Foto: LETA

Kopējais Rīgas Austrumu klīniskās universitātes (RAKUS) pacientu parāds kopš 2007. gada ir sasniedzis 4,76 miljonus eiro, no kuriem 1,27 miljoni eiro ir mirušo pacientu parādi, portāls "Delfi" uzzināja RAKUS.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kopējais slimnīcas parādnieku skaits ir 64 859 cilvēki, no tiem 8212 cilvēki jeb 13% parādnieku ir jau miruši.

2018. gadā pacienti par slimnīcā saņemtajiem pakalpojumiem ir palikuši parāda 418 660 eiro, kas, salīdzinot ar 2017. gadu, kad parāda summa sasniedza 425 000 eiro, ir par aptuveni 7000 eiro mazāk.

2018. gadā savas finansiālās saistības pret slimnīcu nenokārtoja 10 803 cilvēki.

"Gadu gaitā uzkrātā pacientu parādu kopsumma slimnīcai ir smaga nasta," uzsver slimnīcas valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis. Pēc viņa teiktā, "valstij joprojām nav mehānisma, kā to kompensēt, tāpēc jau pirmajā tikšanās reizē aicināšu jauno veselības ministri pievērst šai problēmai uzmanību. Ir skaidrs, ka no vienas daļas pacientu šos parādus vairs nav iespējams atgūt tā iemesla dēļ, ka šie cilvēki ir miruši, paliekot slimnīcai parādā 1,27 miljonus eiro."

Slimnīcas apkopotā statistika rāda, ka visvairāk – 5714 pacienti, pērn palikuši parādā par Neatliekamās palīdzības klīnikā saņemtajiem pakalpojumiem. Vidējā neapmaksātā rēķina summa ir 23,76 eiro.

"Sabiedrībā joprojām pastāv maldīgs uzskats, ka visa neatliekamā palīdzība ir bez maksas," stāsta stacionāra "Gaiļezers" galvenais ārsts Ēriks Kalniņš.

Viņš atzīmē, ka bez maksas, "vienkāršoti runājot, ir tikai neatliekamās palīdzības "mašīna", un arī tad, ja izsaukums ir bijis pamatots. Pacienti nereti ierodas pie manis ļoti neapmierināti, gatavi rakstīt sūdzības, jo nesaprot, kāpēc viņiem ir jāmaksā, ja reiz slimnīcā tika nogādāti ar neatliekamās palīdzības brigādi. Daudzi nav sapratuši, ka pat tad, ja slimnīcā cilvēks nonāk neatliekamā kārtā, viņam ir jāveic pacienta iemaksas par stacionārā saņemto neatliekamo palīdzību, ja vien viņš nepieder pie kādas no grupām, kuras no šo pacientu iemaksu veikšanas ar likumu ir atbrīvotas, piemēram, grūtnieces, 1. grupas invalīdi, Černobiļas seku likvidācijā iesaistītie politiski represētie, tuberkulozes slimnieki, trūcīgās personas – kopumā 18 grupas".

Slimnīcas administrācija ar sapratni izturas pret pacientu grūtībām uzreiz samaksāt ārstēšanās izdevumus un meklē dažādus veidus, kā nākt pretim saviem pacientiem. Viens no tiem ir iespēja noformēt atlikto maksājumu, un summu par sniegtajiem pakalpojumiem samaksāt vēlāk vai pa daļām laika posmā līdz vienam gadam, ko daudzi arī izmanto.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Pacienti, kuriem izrakstīšanās brīdī ir grūtības samaksāt rēķinu, tiek lūgti neaiziet no slimnīcas, neatrisinot jautājumu par rēķina apmaksu, bet gan vērsties pie personāla un pārrunāt jautājumu par atliktā maksājuma noformēšanu," atzīmē slimnīcas finanšu direktore Ieva Jauģiete.

Slimnīcai ir noslēgts līgums ar uzņēmumu "Intrum" par parādu ārpustiesas piedziņu, un pašlaik norit sarunas par sadarbības uzsākšanu ar vēl vienu šādu pakalpojumu sniedzēju.

Piedziņas procesā izdodas atgūt aptuveni 23% no nodotajām lietām. Parādu piedziņas firmai informācija tiek nodota tikai pēc vairākiem mēnešiem, jo slimnīca dod laiku pacientiem pašiem rast iespēju apmaksāt rēķinu.

"Esam saskārušies ar pacientu neapmierinātību, ka atgādinājumu par neapmaksāto rēķinu viņi saņem jau no parādu piedziņas firmas," atzīmē Jauģiete. Viņa norāda, ka, izprotot situāciju, pērn slimnīca sākusi sūtīt atgādinājuma īsziņas par neapmaksāto rēķinu. Īsziņu cilvēks saņem vēl pirms informācija nodota parādu piedzinējiem. "Vērtējam, ka šis atgādinājums ir viens no iemesliem, kāpēc pērn ir izdevies kaut nedaudz samazināt pacientu parāda summu," norāda Jauģiete.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Austrumu slimnīca
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form