Pastāv trešajam pasaules karam līdzvērtīgas nestabilitātes draudi, bažījas Kristovskis
Foto: LETA

Militārajā konfliktā Ukrainai pretī stāv totalitārs, noziedzīgs, ar nesodāmības apziņu apveltīts blēžu režīms, šādu nostāju intervijā aģentūrai LETA pauž bijušais aizsardzības un ārlietu ministrs, pašlaik no politikas malā pagājušais Ģirts Valdis Kristovskis (V). Krievijai turpinot šādu politiku, pasaule var nonākt tādā nestabilitātes stāvoklī, kas līdzvērtīgs trešajam karam, pieļauj Kristovskis, kurš tomēr cer, ka Krievijas varas režīms drīz kritīs.

Krievijas un Ukrainas konfliktā vairs nav runa par kaut kādu starptautisku civilizētu attiecību normu ievērošanu, ko laika gaitā ir radījusi demokrātiskā Rietumu civilizācija, uzsver Kristovskis. "Visi pamatprincipi tiek ignorēti. Pašreizējā militārajā konfliktā Ukrainai pretī stāv totalitārs, noziedzīgs, ar nesodāmības apziņu apveltīts blēžu režīms. Tas ir iespējams, jo viena daudzskaitlīga un militāri apbruņota nācija ignorē neatkarīgas kaimiņvalsts pastāvēšanu un tās suverenitāti."

"Šis totalitārais režīms, kas sakņojas Krievijas impēriskajā domāšanā, revanšistiskās tieksmēs, ir slims ar impērijas restaurēšanu. To nevar izskaidrot un attaisnot, ja tevi vada veselais saprāts. Ir skaidri redzams, ka starptautiskajai sabiedrībai tas ir šoks. Neskatoties uz tās iecietību, iespējams, ka Krievijas rīcība un pārkāpumi nākotnē tomēr tiks izvērtēti starptautiskā tiesu procesā," sacīja Kristovskis.

Kristovskis atzīmēja, ka Krievija vēl kopš PSRS laikiem "parasti ir spēlējusi Austrumu-Āfrikas konfliktējošo pušu abās pusēs - gan Rietumu demokrātijas pusē, gan ar ieroču piegādēm nereti "izpratusi" teroristu grupējumu vajadzības, neskatoties uz to, ka tie pārkāpj starptautisko tiesību un cilvēktiesību normas savās valstīs". Ja Krievija turpināšot spēlēt abās pusēs, tas varot kļūt par nākotnes izaicinājumu, drošības risku, nestabilitātei sasniedzot intensitāti, ko varētu dēvēt par trešo pasaules karu.

"Es vēlētos, lai Krievija cīnītos par demokrātijas uzturēšanu kā globālās un reģionālās stabilitātes un civilizētas attīstības pamatu. Diemžēl to mēs neredzam. Domāju, ka Krievijas režīmam jau vidējā termiņā radīsies nepārvarami, visticamāk, iekšpolitiski šķēršļi un tas kritīs. Ceru, ka Krievijā vēl aizvien ir pietiekami daudz demokrātiski domājošo, sāksies atplūdi, pārmaiņas un Krievija atgriezīsies pie civilizētiem starptautisko attiecību principiem," uzskata Kristovskis.

Ja Krievijā saglabāsies pašreizējais agresīvais režīms, eiroatlantiskajai pasaulei būs jāveic arvien noteiktāki pasākumi, lai saglabātu demokrātiju arī savā teritorijā. Eiropas Savienība un ASV gadu desmitiem ir centušās demokrātiju eksportēt, cerot, ka Krievija ir sabiedrotā šajā uzdevumā. Tagad redzam, ka Krievijas spiediens no ārpuses kļūst apdraudējums, līdzīgi kā virkne teroristisku organizāciju, kas pasludinājušas karu pret Rietumiem. Tātad turpmāk, agrāk, nekā bija prognozēts, Rietumiem būs jācīnās par demokrātijas pastāvēšanu savās valstīs.

Tags

Ģirts Valdis Kristovskis

Comment Form