Patērētāju sargi 'Cityparks' uzliek 50 000 eiro sodu; uzņēmums pikts
Foto: Publicitātes foto

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) autostāvvietu pakalpojumu sniedzējai SIA "Cityparks Latvijaˮ piemērojis 50 000 eiro sodu par negodīgu komercpraksi, portāls "Delfi" uzzināja PTAC.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Laika posmā no 2017. gada 1. janvāra līdz 2018. gada 28. novembrim saistībā ar SIA "Cityparks Latvijaˮ rīcību, patērētājiem piemērojot līgumsodus par neatbilstošu autostāvvietas pakalpojumu izmantošanu, PTAC bija vērsušies 428 patērētāji.

PTAC 2018. gada 28. decembrī pieņēma lēmumu, ar kuru atzina šādu "Cityparks Latvija" īstenoto komercpraksi par negodīgu, konstatējot, ka patērētājiem tiek piedāvāti un piemēroti netaisnīgi līguma noteikumi par nesamērīgu un netaisnīgu līgumsodu, proti, tādu līgumsodu, kura apmērs neatbilst likumā noteiktajiem ierobežojumiem, netiek nodrošināta patērētāju interesēm atbilstoša sūdzību izskatīšana pēc būtības, kā arī netiek nodrošināts pietiekošs laiks iepazīties ar līguma noteikumiem un izpildīt tajos paredzētās darbības.

PTAC lēmums saskaņā ar Paziņošanas likuma 8.panta trešo daļu stājās spēkā šā gada 4. janvārī un tā pārsūdzēšana neaptur ar lēmumu uzliktā tiesiskā pienākuma izpildi.

PTAC skaidro, ka, novietojot automašīnu "Cityparks Latvija" īstermiņa autostāvvietās, kas visbiežāk ir izvietotas pie tirdzniecības centriem un citām publiski pieejamām ēkām, tiek noslēgts līgums par autostāvvietas izmantošanu. Izmantojot autostāvvietu, ir jāievēro līguma noteikumi, piemēram, jānovieto informācija par automašīnas novietošanas laiku, jāreģistrē automašīna, vai jāveic citas norādītās darbības.

Ar lēmumu PTAC atzinis par netaisnīgiem vairākus līguma noteikumus, tai skaitā līgumsodu 35 eiro apmērā atzinis par neproporcionāli lielu. Netaisnīgie līguma noteikumi nav spēkā no līguma noslēgšanas brīža, bet līgums ir spēkā tiktāl, ciktāl tas var pastāvēt, kad izslēgti netaisnīgie līguma noteikumi.

Līgumā ietvertais līgumsods 35 eiro apmērā, piemēram, gadījumā, ja nav veikta automašīnas reģistrēšana, novietota norāde par autostāvvietas izmantošanas uzsākšanas laiku, ir neproporcionāli liels un "Cityparks Latvija" to nevar pamatot ar attiecīgā pārkāpuma rezultātā radītiem zaudējumiem vai citiem objektīvi izvērtējamiem un būtiskiem apstākļiem.

Praksē līgumsods maksimālajā apmērā piemērots par nebūtiskiem un nenozīmīgiem pārkāpumiem – aizmirsta automašīnas reģistrācija vai apstāšanās laika norāde. Līgumsods piemērots arī tik drīz pēc apstāšanās, ka patērētājam netiek dots pietiekams laiks iepazīties ar līguma noteikumiem, secinājis PTAC.

Ja sākotnēji ir veikta samaksa par pakalpojumu vai veikta reģistrācija pakalpojuma bezmaksas izmantošanai, bet vēlāk ir kavēta vai nav veikta apmaksa par turpmāku autostāvvietas izmantošanu, tad līgumsods nedrīkst pārsniegt 10% no patērētāja neapmaksātās pakalpojuma maksas, bet šādās situācijās papildus līgumsodam "Cityparks Latvija" ir tiesīgs pieprasīt veikt samaksu par izmantoto, bet neapmaksāto pakalpojumu.

Ja "Cityparks Latvija" turpina piemērot netaisnīgo līgumsodu, patērētājam jāvēršas pie "Cityparks Latvija" strīda risināšanai, PTAC lēmumu izmantojot kā pierādījumu, savukārt "Cityparks Latvija" ir jānodrošina objektīva un patērētāju tiesiskajām interesēm atbilstoša sūdzību izskatīšana pēc būtības. Ja parāda piedziņa jau nodota ārpustiesas parādu atgūšanas pakalpojumu sniedzējam, tam jāņem vērā PTAC pieņemtais lēmums.

Ja tiek konstatēta PTAC lēmuma nepildīšana, centrs aicina informēt PTAC, nosūtot informāciju pa pastu vai ierodoties klātienē, kā arī elektroniski, izmantojot drošu elektronisko parakstu vai www.latvija.lv iespējas.

PTAC norāda, ka, ņemot vērā to, ka "Cityparks Latvija" autostāvvietas visbiežāk ir izvietotas pie tirdzniecības centriem, PTAC aicina tirdzniecības centru apsaimniekotājus iepazīties ar PTAC lēmumu un, rūpējoties par tirdzniecības centru apmeklētāju tiesiskajām interesēm, kā arī organizējot savu turpmāko komercdarbību, pārskatīt to, kādā veidā un atbilstoši kādiem noteikumiem patērētājiem tiek nodrošināta autostāvvietu izmantošana.

Savukārt "Cityparks Latvija" portālam "Delfi" pauda viedokli, ka konkrētā PTAC lēmuma dēļ cietīs visi autostāvvietu lietotāji.

"Cityparks Latvija" vadītājs Māris Priednieks atzīmē, ka PTAC uzliktais sods ir nesamērīgi bargs.

Uzņēmumā uzsver, ka tas PTAC lēmumam nepiekrīt, jo lēmums neatbilst godprātīgo autovadītāju interesēm un tiks pārsūdzēts tiesā.

Priednieks vērš uzmanību, ka autostāvvietu operatoru piemērotie līgumsodi ir vērtēti arī iepriekš.

2010. un 2011. gadā līdzīga apmēra līgumsodus PTAC ir atzinis par ekonomiski pamatotiem, atbilstošiem un samērīgiem.

Savukārt šobrīd, neskatoties uz inflāciju un dažādu citu izmaksu pieaugumu – degviela, cilvēkresursi u. c., iestādes nostāja nezināmu iemeslu dēļ ir mainījusies, lai gan citi tirgus dalībnieki šo gadu laikā autostāvvietu tarifus ir palielinājuši pat par 70%, turklāt nemainot līgumsoda apmēru, atzīmē Priednieks.

Uzņēmuma pārstāvis norāda, ka sods par neatbilstošu autostāvvietas izmantošanu ir galējais līdzeklis, lai motivētu autovadītājus ievērot autostāvvietas noteikumus un aizsargātu godprātīgos autovadītājus, piedāvājot viņiem samērīgas pakalpojuma cenas.

Lai izvairītos no līgumsodu piemērošanas, "Cityparks" aicina autovadītājus ievērot autostāvvietās izvietotās ceļa zīmes, norādes un lietošanas noteikumus.

"Ja šobrīd PTAC pieņemtais lēmums tiks atstāts negrozīts, tas nevis aizsargās patērētājus, bet, gluži pretēji, radīs situāciju, ka godīgajiem autostāvvietu lietotājiem būs jāmaksā vairāk, lai segtu autostāvvietu uzturēšanas izmaksas nemaksātāju vietā. Savā darbībā vienmēr esam fokusējušies uz maksimālu sadarbību starp visām iesaistītajām pusēm – gan saviem klientiem, gan nozares uzraugiem, tomēr pašlaik būsim spiesti aizstāvēties tiesā," uzsver Priednieks.

"Cityparks" norāda, ka izvērstāku skaidrojumu par PTAC lēmumu un piemēroto sodu varēs sniegt pēc tam, kad būs detalizēti iepazinušies ar lēmumu.

Kā liecina Uzņēmumu reģistru apkalpojošās firmas "Lursoft" dati, 2013. gadā dibinātā "Cityparks Latvija" 2017. gadā apgrozījusi 837 912 eiro. Gadu uzņēmums noslēdzis ar 116 136 eiro peļņu.

Uzņēmuma līdzīpašnieki ir Igaunijā reģistrētās kompānijas "Alvarium" un "Lectum Invest", kā arī Toistors Osauings, kuriem katram pieder 30% "Cityparks Latvija" kapitāla, bet 10% īpašnieks ir Latvijas pilsonis Māris Parādnieks.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs PTAC
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form