Pavēlais pavasaris šogad ietekmējis arī gājputnu atgriešanos no ziemošanas vietām, taču tie lidoņi, kas jau pārradušies mājup, ar pašreizējo nelielo salu un vietām saglabājušos sniega segu sadzīvo itin labi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Latvijas Putnu fonda vadītājs Kaspars Funts aģentūrai BNS pastāstīja, ka patlaban Latvijā jau atgriezušies un caurceļo tā sauktie laika apstākļu migranti, kas ziemas pavada Centrālajā, Rietumu un Dienvideiropā, piemēram, ķīvītes, mājas strazdi, lauku cīruļi, sila cīruļi, dzērves, lauku un meža baloži, kā arī patlaban lielā skaitā pāri Latvijai uz savām ligzdošanas vietām tundras un taigas apgabalos caurceļo vairākas zosu sugas.

Tā kā tundras un taigas apgabalos vēl ir sniegs, ledus un sals, tūkstošiem zosu Latvijas un kaimiņvalstu laukos atpūšas, barojas un krāj spēkus tālākajam ceļam. Vēlāk – no aprīļa vidus – sāks atgriezties tās putnu sugas, kas ziemo Āfrikā un Āzijā.

Latvijā manīti jau arī pirmie baltie stārķi, lai gan šo putnu masveida atgriešanās gaidāma aprīļa vidū. Pavisam drīz Latvijā varētu atlidot arī pirmās bezdelīgas.

"Vairākām putnu sugām migrācija reģionā ir mazliet aizkavējusies, bet tiem putniem, kuri jau ir atgriezušies, nekas nekaiš, un barību viņi var atrast. Ja gadījumā uzsnigs bieza sniega sega un iestāsies stiprs sals, daļa putnu palidos mazliet uz dienvidiem, kur siltāks, protams, ļoti nelabvēlīgos laika apstākļos daļa atlidojušo putnu var iet bojā, bet kopumā populācijām tas nekaitēs – dabiskā izlase izravēs vārgākos, izdzīvos, vairosies un labākus gēnus nākamajām paaudzēm pārnesīs tie, kas labāk pielāgojas ārējās vides mainīgajiem apstākļiem," atzina Funts.

Putnu vērotājs arī piebilda, ka pašlaik ir īstais laiks, lai izgatavotu un izvietotu putnu būrīšus. Daļa dziedātājputnu, tostarp dobumperētāji, kas ligzdo būrīšos, ligzdošanas sezonas laikā var uzaudzināt pat divus perējumus. Reizēm ir tā, ka vispirms būrīti var apdzīvot viena putnu ģimene, bet vēlāk tur iemitinās jau cits pāris, piemēram, strazdu būrītī sākumā mazuļus uzaudzina mājas strazdi, kas pavasarī atgriežas agri, bet pēc tiem – svīres, kas uz ligzdošanas vietām Latvijā atgriezīsies maija otrajā pusē.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form