Pētījums: vairāk nekā piektdaļa Latvijas ielasmeitu inficētas ar HIV
Foto: stock.xchng

Latvijā prostitūcijā nodarbināto sieviešu vidū ir satraucoša HIV izplatība – ar šo bīstamo infekciju inficēta vairāk nekā piektdaļa prostitūtu, liecina biedrības "Papardes zieds" un Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) pētījums.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pētījumā aptaujātas 117 prostitūcijā nodarbinātas sievietes vecumā no 18 līdz 48 gadiem un vecākas.

Pētījuma dalībniecēm tika veikta asins pārbaude, tā noskaidrojot, ka vairāk nekā piektdaļa (21,4%) ir inficētas ar HIV, turklāt liela daļa šo sieviešu nebija informētas arī par to, ka bija inficējušās vai ir inficētas ar vīrushepatītu B vai C, hlamīdiju infekciju vai sifilisu. Līdz ar to pastāv augsts risks HIV un citu infekciju tālākai izplatībai, jo vairākums (82,9%) pētījuma dalībnieču ir izmēģinājušas narkotiskās vielas, lielākā daļa (82,7%) no viņām tās injicējušas, turklāt 62% lietojušas kopīgas šļirces.

Vairāk nekā piektdaļa (23,1%) sieviešu prostitūcijā iesaistījušās, nesasniedzot 18 gadu vecumu. Atļautās vietās (savās vai īrētās dzīvojamās platībās) savus pakalpojumus sniedz vien 23,1% šajā nozarē strādājošo sieviešu. Tikai niecīgai daļai prostitūcijā nodarbināto (7,7%) ir veselības grāmatiņas, pēdējā gada laikā dermatovenerologu apmeklējušas tikai 16% aptaujāto. Izplatīta prakse ir turpināt sniegt seksa pakalpojumus arī tad, ja sieviete ir inficējusies ar HIV, un 14,5% pētījuma dalībnieču nav lietojušas prezervatīvu pēdējo attiecību laikā.

Pētījuma autori norāda, ka attieksme pret savu veselību, kā arī zemā pieejamība HIV profilakses pakalpojumiem ir problēmas, kuras nerisinot, turpinās pieaugt HIV pozitīvu prostitūcijā nodarbinātu sieviešu skaits, tādējādi veicinot infekcijas izplatību. Līdztekus prostitūcijā nodarbinātām sievietēm saslimstības draudi pastāv arī citās riska grupās – narkotiku lietotāju un vīriešu, kam ir seksuālas attiecības ar vīriešiem, vidū.

¬¬Pētījuma rezultāti parāda, ka ir nepieciešams strauji mainīt līdzšinējo HIV profilakses pakalpojumu organizāciju un paaugstināt to pieejamību. Patlaban Latvijā darbojas 18 šļirču apmaiņas punkti, no kuriem Rīgā ‒ četri punkti.

"Mēs apzināmies problēmas draudus, tādēļ jo vairāk satrauc fakts, ka, neizvērtējot situācijas aktualitāti, Latvijas Infektoloģijas centrs slēdza šļirču apmaiņas punktu, kuru nu ir izdevies atvērt Klijānu ielā. Sabiedrībai nepieciešama informācija, izglītība un prevencija, un tikai ciešā sadarbībā ar speciālistiem un nevalstiskajām organizācijām mēs varam stiprināt sabiedrības drošību. Vienlaikus uzskatu, ka būtu jāatjauno veselības mācība skolās, lai jau no mazotnes tiktu sniegta visaptveroša informācija," pauž veselības ministre Ingrīda Circene (V).
Pētījums "HIV infekcijas, citu infekciju un ar tām saistīto (asociēto) riska faktoru apzināšana vienā no HIV inficēšanās riskam pakļautajām grupām ‒ prostitūcijā nodarbinātām personām" notika Eiropas Komisijas projekta "BORDERNETwork: Starpsektorālā un starptautiskā sadarbība HIV/AIDS/STI profilakses, diagnostikas un ārstēšanas uzlabošanai Centrālās, Austrumu Eiropas un Dienvidaustrumu Eiropas valstīs" ietvaros. Biedrība Papardes zieds ir projekta Latvijas vadošais partneris. Pētījumu līdzfinansēja valsts aģentūra Latvijas Infektoloģijas centrs, SIA "Forans" un "Oriflame Sweden".

Jau vēstīts, ka Latvijā ar HIV ir inficēti vairāk nekā 5600 cilvēku, bet no AIDS šogad miruši jau 56.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

AIDS Prostitūcija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form