Pieaug 'World Expo' Latvijas paviljona izmaksas

Latvijas topošajam paviljonam pasaules izstādē "World Expo 2010" Šanhajā radušies papildus izdevumi, jo ir pieaugušas celtniecības materiālu cenas, taču tos iecerēts segt no ēdināšanas pakalpojumiem paredzētiem līdzekļiem un no suvenīru tirdzniecības ienākumiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Februāra sākumā paviljona būvētājs SIA "Aerodium" informēja par Latvijas dalību izstādē atbildīgo Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA), ka līdz ar celtniecības materiālu sadārdzinājumu papildus ir nepieciešami vairāk nekā 51 200 latu.

LIAA jau prasījusi paskaidrojumus no "Aerodium" par šo sadārdzinājumu un tā iespējamo ietekmi uz projektu kopumā. Atbilstoši līgumam, ja ir radušies neparedzētie izdevumi, tie jāsedz no ēdināšanas pakalpojumiem līdzekļiem un ieņēmumiem no suvenīru tirdzniecības.

LIAA vadītājs Andris Ozols portālam "Delfi" norādīja, ka tā savulaik rīkojusies Dānija un no suvenīru tirdzniecības guvusi ievērojamu peļņu, tāpēc Latvija varētu sekot tās pēdās.

Līdz pagājušās piektdienai Šanhajā jau bija pabeigta paviljona pamatu būvniecība, sagatavotas metāla konstrukcijas, kuru montāža būvlaukumā sāksies šonedēļ.

Uzsākti arī sabiedrisko attiecību pasākumi. Zināms, ka Latvijas paviljona "World Expo" vēstnieki būs tādi pasaulē pazīstami Latvijas pārstāvji kā bijusī prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, olimpiskais čempions BMX Māris Štrombergs, reperis Gustavo, operdziedātāj Elīna Garanča, mūziķis Gidons Kremers, grupa "Prāta vētra". Vēl ir uzrunāti režisors Jānis Streičs, pianists Viestards Šimkus, koris "Kamēr" un citi.

Tiesa, vēl joprojām nav skaidrības par Rīgas Brīvostas pārvaldes iespējamo finansējumu atbalstam Latvijas dalībai "World Expo 2010". Valsts turpina darbu pie iespējamām likuma izmaiņām, kas ļautu brīvostai veltīt līdzekļus.

Attiecībā uz finansējuma saņemšanu aģentūras vadītājs Andris Ozols portālam "Delfi" norādīja, ka līdz pirmdienai no VAS "Latvijas dzelzceļš" saņemti 1,28 no nepieciešamajiem 1,7 miljoniem latu. No Ventspils brīvostas saņemta trešdaļā no nepiecienāmajiem 450 000 latu.

Jau ziņots, ka Latvijas paviljons izstādē būs viens no 192 valstu paviljoniem, un ik dienu izstādi apmeklēs 400 000 cilvēku. Latvijas dalības organizētāji cer, ka izstādes apmeklētājus Latvija spēs ieinteresēt ar divām lietām - pašu paviljonu, kas nebūšot vienkāršs angārs, bet gan speciāli būvēta celtne, kā arī latviešu - ķīniešu valodas lielo vārdnīcu, ko plānots laist klajā izstādes laikā.

Latvijas paviljonā izvietotajā "vēja tunelī" brīvo lidojumu varēs izbaudīt arī izstādes apmeklētāji. Turklāt ikviens "lidotājs" tikšot filmēts un pēc tam saņemšot samontētu sava piedzīvojuma atveidojumu videoformātā. Filmiņai klāt būs pievienots arī video par Latviju, un Latvijas paviljona veidotāji cer, ka šādi apmeklētājiem paliks atmiņā skaistas emocijas un pozitīva informācija par Latviju.

Dalībai "World Expo" nepieciešamā ziedojuma saņemšana no Rīgas brīvostas līdz šim bijusi klupieniem pārpilna. Vispirms ziedojuma saņemšana ilgstoši kavējās, Rīgas brīvostai nepaskaidrojot notikušā apstākļus. Pēc tam brīvosta vēlējās saņemt Ģenerālprokuratūras apstiprinājumu ziedojuma izdarīšanas likumībai, proti, vai ziedojums kā publicitātes un mārketinga pasākums atbilst terminam "infrastruktūras apsaimniekošana un attīstīšana", kas minēts Ostu likumā. Ģenerālprokuratūra deva pozitīvu atbildi, taču pretēju atzinumu vēlāk sniedza KNAB, tāpēc brīvosta pagaidām galīgo lēmumu par ziedojuma piešķiršanu nav pieņēmusi.

Savukārt valdība nolēma izstrādāt grozījumus valsts mantas izšķērdēšanas likumā, lai mainītu valsts mantas izšķērdēšanas definīciju un tādējādi juridiski ļautu Rīgas brīvostai ziedot valstij nepieciešamos līdzekļus.
"World Expo 2010" notiks Ķīnas finanšu metropolē Šanhajā laikā no maija līdz oktobrim, un Latvijai savs paviljons ir jāuzbūvē līdz aprīlim.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form