Piesardzības nolūkā Latvijā uz laiku aptur vienas vakcīnas 'AstraZeneca' sērijas izmantošanu
Foto: AP/Scanpix/LETA

Papildu piesardzības nolūkā Veselības inspekcija (VI) un Zāļu valsts aģentūra (ZVA) uz laiku apturējušas vienas vakcīnas "AstraZeneca" sērijas izmantošanu, informēja ZVA pārstāve Dita Okmane.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

VI un ZVA saņēmušas informāciju, ka Austrijas nacionālā zāļu uzraudzības kompetentā iestāde ir apturējusi "AstraZeneca" izstrādātās vakcīnas pret Covid-19 vienas sērijas izmantošanu – sērijas numurs ir "ABV5300".

Apturēšana saistīta ar divu personu veselības sarežģījumiem, kas iestājušies ilgāku laiku pēc vakcinācijas ar vienas sērijas "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnu. Sākotnējā Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) veiktā izvērtēšana liecina, ka nepastāv cēloņsaistība vakcinācijai ar veselības traucējumiem, tomēr papildu piesardzības nolūkā VI un ZVA pieņēmušas lēmumu uz laiku apturēt vakcināciju ar šīs sērijas vakcīnām Latvijā.

Pēc ZVA paustā, šobrīd nav konstatēts, ka Latvijā vakcinācija ar šīs sērijas vakcīnām būtu izraisījusi nopietnus veselības traucējumus. Tomēr šī sērija ir apturēta uz laiku piesardzības nolūkā līdz brīdim, kamēr tiks veikta šo gadījumu pilnīga izvērtēšana.

Pieņemot lēmumu par sērijas apturēšanu, VI un ZVA vadījušās pēc labās prakses standarta par papildu piesardzības pasākumu veikšanu, līdz ir noskaidrota visa informācija un gadījumi ir pilnībā izvērtēti. VI un ZVA uzsver, ka atsevišķu zāļu vai vakcīnu sēriju apturēšana uz laiku ir standarta piesardzības procedūra.

Latvijā 11. februārī ir piegādātas 9600 šīs vakcīnas sērijas devas, no kurām lielākā daļa jau ir izmantotas, un saskaņā ar datiem par vakcināciju vēl neizmantotas ir 1190 devas. Šobrīd vakcinācijas kabinetiem, kuriem ir piegādāta šīs sērijas vakcīnu devas, tiek lūgts neturpināt vakcināciju ar šo sēriju līdz brīdim, kad būs pieejama visa informācija par gadījumu izvērtēšanu.

Austrijas nacionālās kompetentās iestādes lēmums par vienas "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnas sērijas apturēšanu saistīts ar to, ka vienai personai diagnosticēta multiplā tromboze un persona mirusi desmit dienas pēc vakcinācijas, savukārt vēl viena persona pēc vakcinācijas hospitalizēta ar plaušu emboliju un turpina ārstēšanos slimnīcā.

Sākotnējā EZA veiktā izvērtēšana liecina, ka nepastāv cēloniska saistība šai vakcīnas sērijai ar veselības traucējumiem un nav konstatēti specifiski drošuma riski šīs vakcīnas sērijai.

Līdz šim šādi veselības traucējumi nav bijuši zināmi kā šīs vakcīnas blakusparādības, un vakcīnas lietošanas instrukcijā un zāļu aprakstā tie nav minēti.

Visbiežākās blakusparādības "AstraZeneca" vakcīnai parasti ir vieglas vai vidējas un pāriet dažu dienu laikā pēc vakcinācijas.

EZA šobrīd abus šos gadījumus izvērtē, lai izslēgtu jebkādus šīs vakcīnas sērijas potenciālos riskus, kā arī tiek izvērtēti jebkuri citi ziņojumi par vēnu trombembolijas gadījumiem pēc vakcinācijas, lai noteiktu, vai tos var saistīt ar vakcināciju.

Šī vakcīnas sērija "ABV5300" tika piegādāta 17 ES dalībvalstīm - Lietuvai, Igaunijai, Luksemburgai, Latvijai, Īrijai, Dānijai, Bulgārijai, Austrijai, Grieķijai, Zviedrijai, Nīderlandei, Polijai, Spānijai, Francijai, Islandei, Maltai un Kiprai, un ietver 1,6 miljonus devu.

EZA, ZVA un VI sniegs turpmāku informāciju pēc izvērtēšanas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Koronavīruss Covid-19 Vakcinācija pret Covid-19 Zāļu valsts aģentūra Veselības inspekcija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form