Policija veikusi 33 kratīšanas saistībā ar neatbilstošas programmatūras piegādi VM un citām valsts iestādēm
Foto: Valsts policija

Valsts policija (VP) otrdien veikusi 33 kratīšanas vairākos informācijas tehnoloģiju pakalpojumu uzņēmumos un ar tiem saistīto personu dzīvesvietās kriminālprocesā par iespējamu krāpšanu ar neatbilstošas programmatūras piegādi Veselības ministrijai (VM) un citām valsts iestādēm.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

VP preses pārstāve Gita Gžibovska apstiprināja, ka otrdien Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes darbinieki veica 33 kratīšanas visā Latvijas teritorijā vairākos informācijas tehnoloģiju pakalpojumu uzņēmumos un ar tiem saistīto personu dzīvesvietās kriminālprocesā, kas sākts pagājušā gada 30.septembrī.

Šis kriminālprocess ir par iespējamām krāpnieciskām darbībām - neatbilstošās programmatūras ar nosaukumu "Owitech" piegādi VM un citām valsts iestādēm, ar ko valsts budžetam ir nodarīts zaudējums vismaz 204 458 eiro apmērā. Policijā gan norādīja, ka zaudējuma apmērs vēl tiek precizēts.

Policijas veikto procesuālo darbību laikā izņemti dokumenti un ievērojams skaits datu nesēju, kuriem ir pierādījumu nozīme kriminālprocesā, norādīja Gžibovska.

Patlaban piecām personām piemērots personas, pret kurām sākts kriminālprocess, statuss.

LETA jau ziņoja, ka minētais kriminālprocess tika sākts pēc VM iesnieguma. Pērn oktobra sākumā par to mikroblogošanas vietnē "Twitter" paziņoja veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

VM iepriekš bija vērsusies policijā saistībā ar aizdomām par pārkāpumiem informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) iepirkumos. Ministres padomnieks Edgars Skvariks pavēstīja, ka informācija un atzinumi par šiem projektiem nosūtīti VP, bet informācija par iespējamiem konkurenci ierobežojošiem apstākļiem nodota arī Konkurences padomei.

VM toreiz norādīja, ka VM veic saraksti ar pakalpojumu piegādātājiem, lai vienotos par finansējuma atmaksāšanu, kā arī VM neizslēdzot iespēju vērsties tiesā.

Viņķele bija paziņojusi, ka divos ministrijas IKT projektos esot vērojama "nopietna politiska intervence" un krāpniecības pazīmes.

Viens no tiem ir iepirkums par tā sauktās divu pakalpojumu grozu apdrošināšanas sistēmas ieviešanai nepieciešamās Valsts veselības apdrošināšanas datu bāzes izveidi, kam valsts no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem novirzīja finansējumu līdz 1,9 miljonu eiro apmērā, savukārt otrs ir ministrijas IKT centralizācijas projekts, kurā bija paredzēts ieguldīt 3,5 miljonus eiro.

Viņķele stāstīja, ka VM pasūtīja divas pārbaudes abos šajos projektos. Datu bāzes izveides projektā pieaicinātie eksperti konstatējuši apšaubāmu nepieciešamību 315 000 eiro izlietojumam iekārtu iegādei pagājušā gada beigās. Tikmēr IKT centralizācijas projektā pārbaudēs konstatēti apšaubāmi darījumi par gandrīz 600 000 eiro.

Pārbaužu rezultātā radušās aizdomas, ka abos projektos progammatūrai iegādātas pilnīgi citas un ievērojami dārgākas licences, turklāt abos projektos tās nav fiziski identificētas. Tāpat, pēc Viņķeles vārdiem, vērojams, ka šajos iepirkumos ierobežota konkurence, jo izskatoties, ka iepirkumi veidoti konkrētiem komersantiem.

Portāla "LSM.lv" rīcībā esošā informācija liecināja, ka VM pasūtītajā ekspertu sākotnēja izvērtējumā secināts, ka Veselības aprūpes finansēšanas likuma informācijas sistēmas vajadzībām Elektroniskajā iepirkumu sistēmā (EIS) iegādāta drošības pakalpojuma licence "GrayWolf". Eksperti nesaskatīja pamatojumu, kāpēc šo pakalpojumu pirka, kad sistēmu vēl nebija sākuši izstrādāt.

Nacionālais veselības dienests (NVD) "GrayWolf" licenču iegādei no 2014. līdz 2019.gadam iztērējis aptuveni 229 000 eiro.

Pārbaudē konstatētais arī radījis aizdomas, ka VM informācijas sistēmu centralizācijas projektā iegādātas "OWITech" programmatūras licences faktiski ir cita, ASV uzņēmuma, ražots produkts, kas tika "pārpakots" un tirgots par trīs ceturtdaļām dārgāk.

Viņķele pērn maija vidū informēja, ka VM apturēja līgumu par licenču iegādi aptuveni 300 000 eiro apmērā, taču aptuveni 200 000 eiro ir samaksāti.

Tiesības veidot tehnisko specifikāciju licenču iegādei tirgus aptaujā ieguva SIA "Forceo Consulting", liecināja "LSM.lv" rīcībā esošā informācija.


Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form