Premjerministrs Andris Šķēle atbalsta Saeimas ierosinājmu šogad 4.maiju - Latvijas neatkarības deklarācijas pieņemšanas gadadienu - noteikt par brīvdienu.
Premjers uzskata, ka 4.maijs ir svinama un godināma diena.

Saeimas prezidijs ierosinās valdībai šogad 4.maiju noteikt par brīvdienu. Tas tiks darīts, jo šogad kopš deklarācijas pieņemšanas aprit desmit gadu, un turpmāk 4.maiju par pastāvīgu brīvdienu noteikt nav plānots.

1990.gada 4.maijā 138 no 201 Augstākās padomes deputāta nobalsoja par Latvijas neatkarības deklarāciju. Deklarācijas liktenis nebija zināms līdz pēdējam brīdim, kad pie Saeimas pūlis ar aizturētu elpu gaidīja balsošanas rezultātus, lai pēc brīža sveiktu deputātus ar sajūsmas kliedzieniem.

Deklarācijā deputāti asi nosodīja Latvijas iekļaušanu PSRS sastāvā, kvalificējot PSRS militāro agresiju 1940.gada 17.jūnijā kā starptautisku noziegumu un pasludināja par spēkā neesošu 1940.gada 21.jūlijā pieņemto deklarāciju par Latvijas iestāšanos PSRS. Deputāti arī daļēji atjaunoja 1922.gada Satversmes darbību Latvijas teritorijā.

Dokumentā teikts, ka Latvijas iekļaušana Padomju Savienībā no starptautisko tiesību viedokļa nav spēkā un 1918.gadā proklamētā Latvijas Republika joprojām pastāv kā neatkarīga valsts un tās okupāciju nav atzinušas vairāk nekā 50 valstis.

Deklarācijā Augstākā padome nolēma, ka par prettiesisku jāuzskata PSRS un Vācijas 1939.gada vienošanās - Molotova - Ribentropa pakts - un tam sekojošā Latvijas neatkarības likvidēšana PSRS okupācijas rezultātā.

Tāpat toreiz noteica, ka Latvijas attiecības ar PSRS veidos atbilstoši 1920.gada Miera līgumam starp Latviju un Krieviju, kurā uz mūžīgiem laikiem atzīta Latvijas valsts neatkarība.

1995.gada 4.maijā - deklarācijas piektajā gadskārtā - tika uzspridzināta Krievijas radiolokācijas stacija Skrundā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!