Pret Covid-19 vakcinētām personām ar laiku varētu ieviest papildu priekšrocības
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Pret Covid-19 vakcinētajiem iedzīvotājiem ar laiku varētu tikt ieviestas papildu priekšrocības, teikts otrdien Ministru kabinetā skatāmajā Tieslietu ministrijas un Veselības ministrijas kopīgi sagatavotajā informatīvajā ziņojumā par sabiedrības ieguvumiem no vakcinācijas pret Covid-19 un iespējamajiem motivējošajiem pasākumiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Veselības ministrija norāda, ka papildu ieguvumus vakcinētajiem Latvijā varētu ieviest tad, kad vakcīnas būtu pieejamas ikvienam Latvijas iedzīvotājam, ja būtu vakcinējusies pietiekami liela sabiedrības daļa un jo īpaši riska grupas, valstī būtu droša epidemioloģiskā situācija un būtu nodrošināta efektīva vakcinācijas fakta pārbaudes iespēja.

Plānots, ka pilnībā vakcinētām personām ierobežojumu mazināšana notiktu pakāpeniski un pa posmiem.

Pirmajā posmā uz atsevišķām pilnībā vakcinētām sabiedrības grupām pakāpeniski tiktu attiecināti mērķēti izņēmumi, piemēram, neveikt obligāto skrīningu darba vietā, neievērot mājas karantīnu, mazināt drošības pasākumus sociālos aprūpes centros.

Otrajā posmā tiktu lemts par uz visu sabiedrību attiecinātiem izņēmumiem vakcinētām personām. Piemēram, plānots atļaut pulcēties sporta un kultūras pasākumos, iekštelpās apmeklēt kultūras un sporta pasākumus, izmantot ēdināšanas, sporta klubu un izklaides pakalpojumus, noteiktās situācijās nelietot sejas masku un citus individuālos aizsardzības līdzekļus.

Tieslietu ministrija norāda, ka vakcinācija pret Covid-19 pašreizējos apstākļos ir brīvprātīga un netiek paredzēti papildu ierobežojumi personām, kuras nebūs vakcinējušās.

Tieslietu ministrija ir secinājusi, ka vakcinācija pret Covid-19 ir brīvprātīga, tomēr atsevišķās nozarēs un profesijās, kur drošību nevar panākt citādi, iespējams izvērtēt un pārskatīt nevakcinētiem cilvēkiem individuālus profesionālos pienākumus, ņemot vērā valsts drošības intereses, darbu ar riska grupu cilvēkiem, ētiskos aspektus u.tml.

Papildu sabiedrības iedrošināšanai vakcinēties plānots ieviest dažādus motivējošus pasākumus, iesaistot uzņēmējus, pašvaldības un sabiedriskās organizācijas.

Jau ziņots, ka rosināts apspriest iespēju blakusparādību gadījumā pēc vakcinācijas, ja tās ietekmē personas darbaspējas, paredzēt iespēju piešķirt uzreiz B darba nespējas lapu. Tas novērstu iespējamus zaudējumus vakcinētajai personai un mazinātu slogu darba devējiem. Tāpat darba devēji varētu paredzēt motivācijas iespējas vakcinētiem cilvēkiem, piemēram, paredzot darbiniekam brīvdienu vakcinācijas veikšanai.

Veselības ministrija norāda, ka jau šobrīd tādās valstīs kā ASV un Izraēla, kur ir augsti vakcinācijas pret Covid-19 rādītāji, vakcinētās personas var brīvāk ceļot, kā arī izmantot dažāda veida pakalpojumus – apmeklēt sporta klubus, restorānus, izklaides un kultūras vietas. Līdz ar sabiedrības plašu vakcināciju un kolektīvās imunitātes izveidošanos būtu iespējams pārskatīt arī šobrīd Latvijā noteiktos epidemioloģiskos drošības pasākumus.

Jau vēstīts, ka vakcinācija pret Covid-19 Latvijā šonedēļ ir sākusies lēnākā tempā nekā iepriekšējā nedēļā. Pagājušajā nedēļā kopumā bija līdz šim augstākais vakcinēšanas pret Covid-19 temps, vakcinējot vidēji ap 6500 cilvēkus dienā. Pagājušajā nedēļā tika sasniegts arī vienā dienā vakcinēto skaita rekords, kad 21. aprīlī potes saņēma nepilni 10 000 cilvēku.

Pirmdien pirmo poti pret Covid-19 Latvijā saņēmuši 1911 cilvēki, bet otro - 1267, tādējādi kopumā tikušas vakcinētas 3178 personas, liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Vakcinācija pret Covid-19 Tieslietu ministrija Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form