AFI
Foto: Vaira Vīķe Freiberga

Valsts prezidente Vaira Vīķe - Freiberga trešdienas vakarā Ņujorkā, uzstājoties ANO Tūkstošgades sanāksmē, kritizēja ANO darbību vairākās jomās un aicināja uzlabot organizācijas spējas un ietekmi pasaulē.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
"Jaunā gadsimteņa sākums ir piemērots brīdis visu valstu vadītājiem pārdomāt savu kopējo likteni. Konkrētāk, šī Tukstošgades galotņu tikšanās ir piemērots gadījums, lai novērtētu ANO un piedāvātu priekšlikumus par to, kas būtu jādara, lai uzlabotu tās darbību un ietekmi," sacīja prezidente. Prezidente norādīja, ka ANO var spēlēt lielu lomu, lai nodrošinātu vienlīdzīgāku bagātību sadali, jo ANO spēj veikt objektīvus spriedumus par grūtībām katrā atsevišķā valstī un sniegt ierosinājumus par to, kā uzlabot situāciju, sadarbībā ar ieinteresētām valdībām. Taču Vīķe - Freiberga atzina, ka dažkārt ANO darbības veidi neatbilst kādas konkrētas valsts patiesajām vajadzībām, tādēļ ANO ir jāstiprina tās koordinācijas loma un jāuzlabo tās iestāžu darbība. "Tai jākoncentrējas uz rezultātiem un uz iedarbību. Tai jāizveido palīdzības programmas, kas savstarpēji nesacenšas, nepārklājas un kas nav izšķērdīgas," sacīja prezidente. Viņu uzsvēra, ka ANO ir jāpārdomā tās resursu izdalīšanas noteikumi, kuri vairākkārt izrādījušies izšķērdīgi un neefektīvi. ANO, pēc prezidentes domām, ir arī jāpārdomā tās miera uzturēšanas pasākumi, kuri ne visi ir bijuši veiksmīgi. "Nesen nemiernieku spēki Siera Leone paņēma gūsta un tad atbrīvoja 500 ANO kareivjus. Kongo Demokrātiskajā Republikā ANO miera uzturēšanas centieni nav sasnieguši iecerētos mērķus. Bosnijā - Hercegovinā un Ruandā ANO miera uzturēšanas spēki kļuva par masveida slepkavību un zvēriskuma pasīviem novērotajiem," sacīja Latvijas prezidente. Pēc viņas domām, nav lielas jēgas pieņemt miera uzturēšanas rezolūcijas, kuras nevar īstenot. "Iespējams, ka mums būtu jāgatavojas uz pašu ļaunāko un jābruņo ANO spēki enerģiskākai miera ieviešanai, drīzāk nekā iesūtīt viegli apbruņotus kareivjus, kuri nav spējīgi iejaukties nopietnā bruņotā sadursmē," pauda Vīķe - Freiberga. Viņa norādīja, ka speciālistu grupas ziņojumā par ANO miera uzturēšanas pasākumiem ir konstruktīvi priekšlikumi, kurus būtu vērts apsvērt. Latvija ir pārliecināta, sacīja prezidente, ka Tūkstošgades mijā ANO biedru valdībām ir nopietni jāstrādā, lai padarītu šo organizāciju efektīgāku un iedarbīgāku kopējā cīņā pret nabadzību, korupciju, visatļautību, cilvēku mocīšanu un cilvēktiesību pārkāpumiem. "Mums jākoncentrē mūsu pūles, lai pārvērstu ANO par efektīvu organizāciju, kurai cilvēki var patiesi uzticēties, uz kuru tie var paļauties, un kas virzīta uz attīstību un problēmu risināšanu," sacīja prezidente. Tūkstošgades sanāksmē Ņujorkā sākās trešdien un tajā piedalās vairāk nekā 150 valstu un valdību vadītāji. Sanāksmes ietvaros piektdien paredzēts pieņemt deklarāciju par brīvības, vienlīdzības, solidaritātes, tolerances, dabas respektēšanas un kopīgas atbildības principiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form