Valsts prezidents Raimonds Vējonis otrdien turpināja sarunas par jaunās valdības veidošanu un pie sevis uz tikšanos aicināja koalīcijā pārstāvētās partijas. Pēc sarunām ar Nacionālās apvienības, Zaļo un Zemnieku savienības un "Vienotības" politiķiem, prezidents paziņoja, ka trešdien uz sarunu aicinājis divus no šobrīd reālākajiem premjera kandidātiem - Kārli Šadurski un Māri Kučinski.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Valdības veidošanas sarunas
Paldies, ka sekoji līdzi "Delfi" teksta tiešraidei! Rīt turpināsim sekot līdzi prezidenta sarunām un iespējamajam lēmumam par jauno premjeru.
Šadurskis arī pauda viedokli, ka jaunajai valdībai ar dokumentiem būtu jāstrādā ātrāk un efektīvāk nekā to darījusi esošā valdība, un jautājumu izskatīšanu nevar atlikt vien tāpēc, ka nav izlasīti dokumenti. Vērtējot iespējamās nesaskaņas jaunajā koalīcijā, “Vienotības” premjera amata kandidāts minēja, ka diskusijas ir nepieciešamas, taču tikai līdz brīdim, kamēr tajās ir argumenti. “Ja diskusijā argumentu vietā nāk intereses, kas ir pieslēgtas ieganstiem, diskusijai ir laiks beigties un ir jāpieņem lēmums,” teica Šadurskis.
“Es domāju, ka es varu izvilkt šo maču,” pamatojot vēlmi kļūt par premjeru, norādīja Šadurskis. Komentējot iespējamo ministriju sadalījumu, viņš, līdzīgi kā ZZS pārstāvis Māris Kučinskis, norādīja, ka darbu varētu turpināt iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (V), ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V), aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS), kā arī kultūras ministre Dace Melbārde (NA). Tāpat “Vienotības” ieskatā darbs jāturpina finanšu ministram Jānim Reiram (V).
Raimonda Vējoņa darba kārtība liecina, ka rīt viņš no plkst.9-9:45 tiksies ar Māri Kučinski, bet no plkst.10-10:45 viņam paredzēta tikšanās ar Kārli Šadurski.
Šadurskis arī pauda viedokli, ka arvien ir spēkā Vējoņa uzstādījums par to, ka premjera amatā būtu jābūt “Vienotības” pārstāvim. Ja prezidents tomēr nominētu ZZS pārstāvi, “Vienotības” atbalsts viņam netiek solīts. “Pašlaik es neredzu nevienu argumentu, lai mums būtu pamats atbalstīt Māri Kučinski vai kādu citu ZZS izvirzītu kandidātu,” minēja Āboltiņa.
Pēc partijas līderes Solvitas Āboltiņas teiktā, arī “Vienotībā” esošais “sešinieks” paudis atbalstu Šadurskim. Taču arī bez šo deputātu balsīm koalīcijai būtu nepieciešamais balsu skaits, viņa minēja. Šadurska kandidatūru premjera amatam gatavi atbalstīt arī vairāki bijušie pilsētu mēri – frakcijā esošie reģionu pārstāvji. “Reģionālās sadarbības partijas, kuras noslēgušas līgumu ar “Vienotību”, arī atbalsta Kārli Šadurski,” teica Valmieras mērs Jānis Baiks. Šadurska vērtējumā saruna ar prezidentu bijusi ļoti laba un pārrunāta gan esošā situācija valdības veidošanā, gan jaunās valdības pirmie uzdevumi.
Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa paziņojums: Trešdien, 13.janvārī, Valsts prezidents pie sevis uz sarunu aicina iespējamos Ministru prezidenta amata kandidātus Māri Kučinski (ZZS) un Kārli Šadurski (“Vienotība”), lai pārrunātu viņu redzējumu par jaunās valdības darba prioritātēm un veicamajiem darbiem, kā arī iespējas izveidot stabilu un rīcībspējīgu valdību.
Formāli par Šadurska kandidatūras izvirzīšanu premjera amatam “Vienotība” lems trešdien – pulksten 14 paredzēta partijas valdes un frakcijas kopsēde. “Es gribētu cerēt, ka pa šo vienu nakti situācija nemainīsies un visi 23 deputāti, kas ir apliecinājuši savu pozīciju šodien – ka tieši tāda tā būs arī rīt,” sacīja Šadurskis. Līdz šim Šadurska kandidatūra formāli neesot izvirzīta, jo tāda bijusi vienošanās ar Vējoni par otro nominēšanas kārtu. “Mēs nevēlējāmies izdarīt spēka spiedienu uz prezidentu,” minēja Šadurskis.
Komentējot to, ka ZZS izvirzījusi savu kandidātu – Māri Kučinski – Šadurskis teica: “Nejauksim spēka spēli pirms nominācijas un gatavību strādāt valsts labā tad, kad nominācija notikusi”. Viņa ieskatā ZZS ir valstiski domājoši frakcija, līdz ar to secināms, ka nominācijas gadījumā ZZS nostāja varētu mainīties.
“Tas ir noskaidrots neformālās sarunās ar visiem deputātiem,” teica Šadurskis. Tagad “Vienotība” sagaida prezidenta tālāko rīcību. Vienlaikus Šadurskis pauda pārliecību, ka nominācijas gadījumā viņa kandidatūrai premjeram amatam būs Saeimas vairākuma atbalsts.
“Vienotības” kandidātam Ministru prezidenta amatam – Kārlim Šadurskim ir visas “Vienotības” frakcijas atbalsts, to pēc tikšanās ar prezidentu žurnālistiem apliecināja Šadurskis. Tas nozīmē, ka Šadurski gatavi atbalstīt visi 23 “Vienotības” deputāti. Tāpat Šadurska kandidatūru atbalsta partijas valde.
Valsts prezidentam Raimondam Vējonim beidzot ir jāsaka viens biezs prezidenta vārds, jāieņem vīra stāja un jāparāda stingra politiskā nostāja, aģentūrai BNS, komentējot šā brīža politikas aktualitātes, sacīja Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras vadītāja Ilga Kreituse.
Vienotības grupējums ar politisko pārliecību="bijušais pašvaldību vadītājs"-ir jaunatklājums.Liberālie tirgotāji-6,kopā15.Nav partijas,nav.— Skudra (@oskudra) January 12, 2016
Šodien Valsts prezidents premjeru vēl nenominēs, paziņo "Vienotības" politiķi.
Kārlis Šadurskis – manas nominācijas gadījumā būs vairākuma atbalsts Saeimā. Viņš arī piebilda, ka viņa kandidatūrai ir sagaidāms visu 23 "Vienotības" Saeimas frakcijas deputātu atbalsts.
Visi sāk gatavoties "Vienotības" politiķu paziņojumam.
Źurnālisti gaida pēdējos- "Vienotības" pārstāvjus iznākam pēc sarunām ar Vējoni
Valsts prezidents Raimonds Vējonis šodien, visticamāk, vēl nenosauks premjera kandidātu, neoficiāli prognozē aģentūras LETA aptaujātie politiķi no pašreizējās valdības koalīcijas partijām.
No “Vienotības” pie prezidenta ieradusies partijas līdere Solvita Āboltiņa, “Vienotības” frakcijas priekšsēdētājas vietnieks Kārlis Šadurskis un Valmieras mērs Jānis Baiks.
"Tas, ka prezidents iespējamos premjera kandidātus meklē nepubliski, manuprāt, ir absolūti normāli. Viņam tomēr ir jābūt iespējai parunāt ar kandidātiem bez mikrofoniem, lai saprastu, vai viņiem var uzticēt veidot valdību. Tas, ka partijas meklē premjera kandidātus tik maz publiski pamanāmā veidā, arī, manuprāt, ir normāli, kamēr tās sarunas ir atklātas pret savas partijas biedriem, vai cilvēkiem, kuriem ir jāpieņem lēmums par nākamo premjeru, piemēram, Saeimas deputātiem," teica Iveta Kažoka.
Saistībā ar jaunā premjera meklējumiem, šobrīd publiskajā telpā ir par daudz baumu, bet par maz konstruktivitātes, aģentūrai BNS sacīja politoloģe Iveta Kažoka. Viņa norādīja, ka šobrīd ir grūti komentēt nosauktās kandidatūras premjerministra amatam, kamēr "Valsts prezidents Raimonds Vējonis beidzot saņemsies un nosauks kādu".
NA+ZZS valdība būtu labs mobilizējoš faktors progresīviem un liberāliem cilvēkiem uz nākamo Saeimu,vai tā būtu cita partija vai arī LA.— Krišs Ēlerts (@krisselerts) January 12, 2016
Tā gadās, ja uz sarunām pie Valsts prezidenta dodas pa labi "iesālītām ielām". Foto: LETA
Beidzot sāk izskatīties, ka muļļāšanās (paldies Āboltiņai!) beigusies un jaunās valdības veidošana virzās uz priekšu.— Jānis Iesalnieks (@JanisIesalnieks) January 12, 2016
Pašlaik sarunās ar partiju pārstāvjiem ir pauze, jo prezidentam tiekas ar Visaugstisvētīto Rīgas un visas Latvijas Metropolītu Aleksandru. Pēdējā tikšanās otrdien Vējonim paredzēta pulksten 16:15, kad prezidents tiksies ar “Vienotības” pārstāvjiem.
Augusts Brigmanis piedāvā atteikties no koalīcijas līguma, skaidrojot – vai nu partneri viens otram uzticas, vai arī nē. Par šo ieceri gan Kučinskis pagaidām nesniedza savu vērtējumu.
Ja Kučinskis tiktu nominēts premjera amatam, viņš apņēmies mainīt arī koalīcijas padomes darba kārtību, izskatot tajā tikai politiskos jautājumus. Savukārt pārējām diskusijām jānotiek Ministru kabineta sēdēs, viņš minēja.
“Vienotības” pārziņā arī varētu palikt Izglītības un zinātnes ministrija. Savukārt NA pārziņā varētu saglabāt tās ministrijas, par kurām partija atbild jau pašlaik, tostarp Tieslietu ministriju, piedāvā ZZS.
Kučinskis piebilda – ņemot vērā domstarpības par dažādiem Satiksmes ministrijas projektiem, prasība par šīs jomas pārraudzības maiņu esot objektīva. ZZS kandidāts satiksmes ministra amatam ir Uldis Augulis, kurš jau reiz ieņēmis šo amatu.
Brigmaņa ieskatā nebūtu iebildumu pret to, ja darbu turpinātu iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (V), ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V), aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS) un zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS). Tāpat neesot iebildumu par to, ka kultūras ministres amatu saglabā Dace Melbārde (NA), bet Saeimas priekšsēdētājas amatu – Ināra Mūrniece (NA).
Lai arī ZZS pārstāvji minēja, ka pašlaik nav korekti runāt par ministriju sadalījumu, izskanējuši vairāki iespējamie ministru amatu kandidāti. Tostarp finanšu ministres amatu piekritusi uzņemties Dana Reizniece-Ozola (ZZS), apliecināja Brigmanis.
ZZS politiķi un iespējamais premjers Māris Kučinskis šodien pie Valsts prezidenta bija ieradušies ļoti labā noskaņojumā.
Sirsnīgi sveicam "Vienotības" politiķus ar pārshēmošanos! Cerams, ka gūsiet no šī visa kādu mācību.— Dzintars Hmieļevskis (@Dzintarsh) January 12, 2016
ZZS Krauze saka, ka tikai V būs vainīgi, ja nestrādās kopā. V paši ir šauj sev kājā, bet NA un ZZS ir pierādījuši, ka nav komandas spēlētāji— Arvīds Rasa (@25031983) January 12, 2016
“Vienīgais, kas būs atbildīgs par to, ja mēs nestrādāsim kopā, būs pati “Vienotība””, piebilda ZZS valdes priekšsēdētājs Armands Krauze.
“Nevar visu šo premjera izvirzīšanu, valdības veidošanu pārvērst par bezgalīgu stāstu,” uzsvēra ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis. Runājot par jaunās valdības iespējamām prioritātēm, Brigmanis norādīja, ka panākta vienošanās deklarācijā noteikt, ka Latvija vairs neuzņem jaunus bēgļus. Tāpat svarīgi jautājumi ir teritoriālā reforma, vides attīstība, demogrāfija utt.
Otrdien par konkrētu prezidenta atbalstu viņa kandidatūrai nav spriests. Prezidents vēl nav runājis ar “Vienotību”, piebilda Kučinskis.
“Lielais jautājums ir “Vienotība”, kuru mēs vēlētos [redzēt koalīcijā], mēs negribētu iet blakus soļus un runāt ar mazajām partijām,” skaidroja Kučinskis. Vienlaikus viņš neizslēdz iespēju, ka koalīcijā tiks iekļautas mazās partijas. Kučinskis klāstīja, ka tikšanās laikā ar prezidentu pārrunāts tas, kā ZZS nonākusi līdz sava kandidāta izvirzīšanai. Otrdien par konkrētu prezidenta atbalstu viņa kandidatūrai nav spriests. Prezidents vēl nav runājis ar “Vienotību”, piebilda Kučinskis.
Kučinskis atgādināja, ka ir ticies gan ar Nacionālo apvienību, gan tā dēvētā “Vienotības” liberālā spārna – sešu deputātu pārstāvi Ilzi Viņķeli un reģionu pārstāvjiem “Vienotībā” – vairākiem bijušajiem pilsētu mēriem. “Man negribētos, ka tas nonāk tik tālu, ka “Vienotība” tiek šķelta,” uzsvēra Kučinskis, piebilstot, ka nevēlas runāt “katru seperātiski atsevišķi”.
ZZS premjera amata kandidāts Māris Kučinskis otrdien pēc tikšanās ar prezidentu žurnālistiem pauda pārliecību par to, ka viņš saņems nepieciešamo Saeimas deputātu atbalstu savai kandidatūrai, ja tas būs nepieciešams.
Cerīgs iesākums. Jaunās valdības deklarācijā varētu būt punkts, ka Latvija neatbalstīs jaunu patvēruma meklētāju uzņemšanu.— Jānis Dombrava (@janisdombrava) January 12, 2016
"Problēmas valdības veidošanas procesā, tam notiekot bez “Saskaņas” dalības, ir zināmas kā mūsu politiskajiem oponentiem, tā arī Valsts prezidentam Raimondam Vējonim. Tāda ir šodienas parlamenta aritmētiskā realitāte,” sacījis “Saskaņas” deputāts Andrejs Elksniņš. Viņš atzīmēja, ka vēl pērnā gada 10. decembrī, tiekoties ar prezidentu, tika apspriesta tagadējā bardaka iespējamība, cita starpā apspriežot arī iespēju atlaist Saeimu. “Diemžēl partiju vadības aizstāv tikai savas personīgās intereses, draudzīgi dala krēslus un strīdas par to, kurš tuvākajā laikā kļūs par bardaka vadoni. Turklāt šie strīdi nelabvēlīgi ietekmē visus mūsu valsts iedzīvotājus,” uzsver Elksniņš.
ZZS vadība pēc sarunas ar Valsts prezidentu.
...un lēni no zārka pastiepās Tautas partijas kaulainā roka, uzskricelēja "nasing spešal, džast Kučinskis" un pabīdīja vāka šķirbiņu platāk— Rinalds Gulbis (@RinaldsGulbis) January 11, 2016
Par konkrētu atbalstu Kučinska kandidatūrai gan neesot spriests. “Pirmās neformālās sarunas ir bijušas pozitīvas, bet oficiālus lēmumus NA pieņem frakcija un valde,” piebilda Dzintars. Pagaidām nav skaidrs arī tas, vai esošās koalīcijas sastāvu varētu papildināt ar mazajām partijām. NA ieskatā būtu jāsaglabā esošais modelis, atzina apvienības līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš.
Tāpat valdības deklarāciju tiktu ierakstīts mērķis pāriet uz mācībām latviešu valodā, apņemšanās kā vienu no prioritātēm izvirzīt demogrāfiju u.c., žurnālistiem sacīja Raivis Dzintars.
NA ar Kučinski otrdien bijušas neformālas sarunas, kas vērtējamas pozitīvi. “Sarunu laikā mēs guvām atbalstu vairākiem NA būtiskiem priekšlikumiem,” sacīja Dzintars, kā piemēru minot to, ka valdības deklarācijā būtu jāiekļauj nosacījums, ka Latvija brīvprātīgi neuzņems jaunus patvēruma meklētājus. Savukārt par piespiedu patvēruma meklētāju uzņemšanu Latvijai ir stingra pozīcija.
Dzintars izvairīgi atbildēja uz jautājumu, vai tikšanās laikā pārrunāti konkrēti premjera amata kandidāti. Viņš uzsvēra, ka līdz šim izvirzīts tikai viens kandidāts, kuram ir visas partijas atbalsts – Zaļo un zemnieku savienības pārstāvis, Saeimas deputāts Māris Kučinskis.
“Pēc mūsu ieskatiem, vērtējot šo sarunu, mēs varam prognozēt, ka tuvākajā laikā mēs varam sagaidīt no prezidenta lēmumu par kandidātu,” žurnālistiem sacīja Raivis Dzintars. Konkrētu laiku gan NA pārstāvji neminēja, skaidrojot, ka tas atkarīgs no prezidenta darba kartības.
Valsts prezidents Raimonds Vējonis tuvākajā laikā varētu nominēt premjera amata kandidātu, otrdien pēc tikšanās ar prezidentu žurnālistiem norādīja Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars.
Šodien Melngalvju namā ieradušies daudz žurnālisti.
Nacionālā apvienība ieradusies pie prezidenta.
https://www.delfi.lv/news/national/politics/kucinskim-varetu-pietikt-balsu-saeima-finansu-ministra-amats-paredzets-reizniecei-ozolai.d?id=46936411
Āboltiņa Vienotībā sāk izskatīties aizvien vientuļāka...— Jānis Iesalnieks (@JanisIesalnieks) January 12, 2016
No Nacionālās apvienības (NA) pie Vējoņa ieradušies NA līdzpriekšsēdētāji Raivis Dzintars un Gaidis Bērziņš, kā arī Saeimas deputāts Einārs Cilinskis
Tikšanās ar Nacionālās apvienības pārstāvjiem plānota pulksten 12:30, ar Zaļo un Zemnieku savienības pārstāvjiem - pulksten 13:10, bet ar "Vienotības" pārstāvjiem prezidents tiksies pulksten 16:15.
Valsts prezidents Raimonds Vējonis turpina sarunas par jaunās valdības veidošanu un aicinājis koalīcijā pārstāvētās partijas uz tikšanos. Portāls "Delfi" sāk reportāžu no Melngalvju nama.

Tikšanās ar Nacionālās apvienības pārstāvjiem notika pulksten 12:30, ar Zaļo un Zemnieku savienības pārstāvjiem - pulksten 13:10, bet ar "Vienotības" pārstāvjiem prezidents tikās pulksten 16:15.

Jau vēstīts, ka līdz šim Vējonis veidot valdību ir piedāvājis finanšu ministram Jānim Reiram (V) un Valmieras mēram Jānim Baikam, taču abi ir atteikušies.

Pēc tam izskanēja informācija, ka Vējonis valdības vadītāja pienākumus piedāvājis uzņemties Kārlim Šadurskim (V).

Vienlaikus Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) paziņoja, ka ZZS valde Ministru prezidenta amatam izvirzījusi Saeimas deputāta Māra Kučinska kandidatūru, un Šadurski kā iespējamo premjeru neatbalstīs.

Savukārt "Vienotība", visticamāk, neatbalstīs Kučinska kandidatūru premjera amatam.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma par demisiju paziņoja pērn 7. decembrī. Prezidents uzņēmies iniciatīvu premjera amata kandidāta izraudzīšanā.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Raimonds Vējonis Valdības veidošana Valdības veidošana 2015 Valsts prezidents
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form