Raidījums: SC bērnus iesaista politiskā aģitācijā
Foto: LETA

Uzsākoties jaunajam mācību gadam, politiskā apvienība "Saskaņas centrs" Latgalē pirmklasniekiem dāvinājis somas ar politisko reklāmu, tādējādi ne tikai bērnu tuviniekiem mēģinot radīt pozitīvu iespaidu par šo partiju, bet arī vienlaikus bērnus padarot par staigājošiem reklāmstendiem, svētdien vēsta Latvijas televīzijas raidījums "de facto".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Auduma mugursomās iestrādāti atstarotāji, uzlikts Saskaņas centra logo un uzdrukāts partijas nosaukums, bet uz daļas no somām ir arī norāde uz interneta vietni ribakovs.lv. Pēc Saeimas deputāta Ivana Ribakova (SC) teiktā, par gandrīz 700 latu nodrukāts pustūkstotis somu un tās izdalītas pirmās klases skolēniem Latgales reģionā.

Nesen somas saņemtas divās pierobežas skolās – Robežnieku pamatskolā un Indras vidusskolā, bet jau iepriekš ar zināmu pompu tās izsniegtas citās Latgales skolās, norāda "de facto". Tā Zinību dienas svinību laikā ar partijas simboliem apdrukātas somas Rēzeknes skolās pasniedzis gan Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartašēvičs, gan viņa partijas biedri, tostarp – pašvaldības deputāti.

Robežnieku un Indras pagasta pārvaldniece Ērika Gabrusāne "de facto" par somām rausta plecus un teic, ka nesaprot, ko tagad ar somām iesākt. Ņemt nedrīkst, jo tad būs aģitācija, atstāt skapī arī nedrīkstot, jo baidās, ka apsūdzēs mantas piesavināšanā. Bet atpakaļ nevar nosūtīt, jo nav īsti zināms, kam sūtīt, ja neskaita adresi ribakovs.lv. Robežnieku pamatskolas direktors Pjotrs Boločko stāsta, ka somas uz Robežniekiem atvedis Saskaņas centra Krāslavas nodaļas vadītājs Raimonds Kalvišs un palūdzis tās atdot arī indriešu pirmklasniekiem.

Robežnieku pamatskolā iecerēts par politiskajām tarbām informēt vecāku sapulces laikā, lai pēc tās varētu izlemt par dāvanas pieņemšanu. Daudzviet tarbiņas bez liekiem jautājumiem atdotas pirmo klašu bērniem.

Sašutis par bērnu iesaistīšanu cīņā par varu ir politologs, LU profesors Jānis Ikstens. Viņš intervijā "de facto" uzsver, ka Rietumu politikas tradīcijās šādas metodes nav cieņā: "Rietumu tradīcijā ir iegājies, ka bērnus tomēr mēs cenšamies neiesaistīt, jo īpaši pavisam mazus bērnus neiesaistīt politiskā cīņā (..) Man patiešām šķiet, ka cīņai par varu nevajadzētu pārvērsties par tādu aziātisku kauju bez jebkādiem noteikumiem. Mums būtu ļoti svarīgi tādas līdzsvarotas un prognozējamas attīstības vārdā tomēr turēties pie noteikumiem spēlē vai uzvesties tā, kā ir pieņemts angļu klubā, nevis Biškekas ielās."

Paši somu drukātāji un sūtītāji nekā nosodāma notikušajā neredz un atgādina, ka bērni jau no dāvanas var atteikties. Tiesa gan, ja atceras par seno teicienu, ka dāvinātam zirgam zobos neskatās, dāvanu tomēr visbiežāk pieņem, nenovērtējot ne tās faktisko vērtību, ne "pievienoto vērtību" kā partijas aģitāciju.

Lai arī SC Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs mēģina atstāt iespaidu, ka viņam nav ne mazāko saistību ar šādām dāvanām, tomēr viņa kolēģis, SC Saeimas deputāts Ivans Ribakovs apliecina, ka uz somas esošais partijas logo norāda uz saistību ar partiju.

Ribakovs SC nupat ziedojis 700 latu, un par šo naudu somas arī nodrukātas. Viņš "de facto" nenoliedz, ka viens no mērķiem patiešām bijusi partijas reklamēšana. Tikām Urbanovičs saka, ka par somu izsniegšanu nekā nedomā un izskatoties tās "smuki', un galu galā esot taču labi, ka somas netiek dalītas priekšvēlēšanu laikā. Raidījums gan norāda, ka vēlēšanas nav vairs aiz kalniem – tās būs reizē ar mācību gada beigām, bet īsi pirms vēlēšanām, kad stāsies spēkā aģitācijas liegums, bērniem somas neviens nevarēs liegt izmantot.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form