Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) atteicies sākt kriminālprocesu par zemkopības ministra Jāņa Dūklava (ZZS), iespējams, nedeklarēto īpašumu. Tāpat KNAB sācis jaunu resorisko pārbaudi par, iespējams, prettiesiska labuma pieņemšanu no amatpersonas puses, otrdien tā dēvētās oligarhu lietas Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdē sacīja KNAB vadītājs Jēkabs Straume.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

KNAB priekšnieks Straume klātesošajiem stāstīja, ka patlaban sākta viena pārbaude un izveidota darba grupa no pieciem izmeklētājiem, kas pārskata tā dēvēto oligarhu lietu un operatīvās darbības materiālus, lai atkārtoti pārbaudītu, vai ir vai nav nepieciešams rīkoties – uzsākt kriminālprocesu vai resorisko pārbaudi.

Straume sacīja, ka pārbaude esot "aizgājusi raiti" un varētu noslēgties pēc aptuveni mēneša.

Tāpat birojā ierosināta resoriskā pārbaude par kādas amatpersonas īpašumiem Rīgas Tirdzniecības ostā (RTO). KNAB priekšnieks skaidroja, ka šī pārbaude ir beigusies ar atteikumu sākt kriminālprocesu. Vaicāts, vai komisijā iespējams šo amatpersonu saukt vārdā, Straume sacīja, ka viņam nav tiesību atklāt šīs personas identitāti.

Vēl Straume komisijas dalībniekus informēja, ka, izvērtējot informāciju darba grupā, plānots tuvākajā laikā sākt jaunu resorisko pārbaudi par iespējamu prettiesiskā labuma pieņemšanu no amatpersonu puses, bet plašāk šobrīd šo pārbaudi nekomentēja, vien piebilstot, ka tā arī varētu tikt pabeigta mēneša laikā.

Tāpat birojā turpinās dienesta izmeklēšanas komisijas darbs par iespējamu valsts noslēpuma izpaušanu saistībā ar publiskajā vidē nonākušajām sarunām, kas noklausītas viesnīcā "Rīdzene". Straume sacīja, ka šobrīd viņam nav tiesības komentēt šīs pārbaudes norisi un termiņus, piebilstot, ka pastāv iespēja, ka pārbaudes rezultātā var tikt sākts arī kriminālprocess. Viņš gan lēsa, ka mēneša laikā arī šī pārbaude varētu noslēgties.

Noklausījies Straumes teikto, deputāts Andrejs Judins vaicāja, vai iespējams atsevišķus dokumentus no kriminālprocesa publicēt, ja tie dod papildu informāciju, kas ir sabiedrības interesēs.

Par to diezgan aktīvi iebilda deputāte Inguna Sudraba, kura Judinam atgādināja, ka viņš parakstījies, par pieeju ierobežotas pieejamības informācijai. "Jūs saprotat, ko jūs runājiet?" vaicāja Sudraba. Savukārt Judins iebilda, sakot, ka sabiedrības interesēs būtu to zināt. "Es jautāju kāds ir Straumes viedoklis," sacīja Judins.

Atbildot uz deputāta jautājumu, Straume norādīja, ka, viņaprāt, atsevišķus materiālus no kriminālprocesa publicēt nevajadzētu, jo tie varētu būt izrauti no konteksta. "Vai nu publicējam visu, vai nepublicējam atsevišķi neko," pauda Straume.

Šajā jautājumā savu viedokli izteica arī lietas uzraugošais prokurors Māris Leja, kurš minēja, ka patlaban pieejams vien daļējs nolēmums kriminālprocesā, un, lai publicētu materiālus no kriminālprocesa, būtu jāmaina Krimināllikums, jo patlaban likumā šāda rīcība ir aizliegta.

Judins pauda, ka varētu publicēt arī visus kriminālprocesa materiālus anonimizētā veidā. Deputāts sacīja, ka sabiedrības interese ir ļoti liela. "Varam pieņemt atsevišķu likumu, veikt anonimizāciju un publicēt materiālus," no savas idejas neatkāpās Judins. Sudraba aicināja Judinu izdomāt, kā šāds priekšlikums var tikt īstenots un iekļauts likumā.

Jau vēstīts, ka viesnīcā "Rīdzene" noklausītās politiķu un uzņēmēju sarunas kalpoja kā viens no galvenajiem pierādījumiem tā dēvētajā oligarhu lietā, kas tika ierosināta 2011. gadā pēc Krimināllikuma pantiem par kukuļņemšanu, kukuļdošanu, noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un valsts amatpersonām likumā noteikto ierobežojumu pārkāpšanu.

KNAB šo lietu izmeklēja vairākus gadus, tomēr izrādījās, ka noklausītās sarunas nav pietiekams pierādījums apsūdzību celšanai, tāpēc kriminālprocess tika izbeigts.

Žurnāls "Ir" vairākās publikācijās atspoguļoja viesnīcā "Rīdzene" noklausītās sarunas, kurās tā dēvētie Latvijas oligarhi sprieda par dažādiem jautājumiem. Tāpat publikācijās lasāms, kā vietējie biznesmeņi-politiķi jau 2009. gadā kontrolēja laikrakstu "Diena" un izmisīgi domāja, kā turpmāk segt tēriņus un mainīt sev nevēlamos žurnālistus pret uzticamiem kadriem. Vienlaikus tiek pieprasīta arī nauda no valsts uzņēmumiem laikraksta "Neatkarīgā" finansēšanai.

Vienā no likumsargu ierakstītajām sarunām parādoties arī šā brīža zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS), kuram ar kompanjoniem piederot zemesgabals Rīgas ostā, kurš juridiski paslēpts "zem svešām famīlijām".

Tāpat, kā liecina "Ir" publikācijas, noklausītās sarunas viesnīcā "Rīdzene" atklāj tā saukto oligarhu ietekmi "Rīgas Tirdzniecības ostā", "airBaltic" un citos uzņēmumos, kā arī iespējamu politiskās ietekmes izmantošanu personīgo biznesa interešu īstenošanā.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

airBaltic Inguna Sudraba Jānis Dūklavs KNAB Korupcija Rīdzenes sarunas
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form